Spis treści
Rada zmienia nastawienie
Prezes NBP podkreślił, że sytuacja inflacyjna w Polsce uległa poprawie, co może otworzyć drogę do złagodzenia polityki pieniężnej.
„Biorąc pod uwagę dane (...), można oceniać, że w najbliższym czasie, jestem upoważniony do takiego stwierdzenia przez Radę, może pojawić się przestrzeń do dostosowania polityki pieniężnej. Przekładając na ludzki język, do obniżenia stóp procentowych” – powiedział Adam Glapiński.
Zaznaczył przy tym, że nie przesądza to o decyzji w konkretnym terminie.
Czy stopy procentowe spadną już w maju?
„Decyzja o ewentualnej obniżce zależy od kolejnych danych, które będą napływać z gospodarki. Nastąpił dopływ bardzo dobrych danych, ale jednorazowy dopływ tych danych nie wystarcza Radzie do podjęcia decyzji. Jest nastawiona na to, żeby obniżać stopy, ale musi być potwierdzenie przez następne dane” – tłumaczył Glapiński.
Prezes wskazał też na możliwe ramy czasowe potencjalnej decyzji:
„Obniżka stóp może nastąpić zarówno w maju, jak i w czerwcu, i w lipcu” – zaznaczył.
Inflacja spada, ale ostrożność pozostaje
Zdaniem Glapińskiego, inflacja – zarówno ogólna, jak i bazowa – spada szybciej niż zakładano „Przewidujemy, że inflacja będzie niższa i będzie maleć, także inflacja bazowa” – powiedział prezes NBP. Zwrócił uwagę na istotne zmiany w danych statystycznych: „Z racji zmiany koszyka Głównego Urzędu Statystycznego inflacja spadła o 0,4 punktu procentowego – zamiast 5,3 mamy 4,9” – dodał.
Równocześnie podkreślił, że mimo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie (referencyjna nadal wynosi 5,75%), nastąpiła wyraźna zmiana w podejściu Rady Polityki Pieniężnej.
„Łatwo odczytać z naszego komunikatu po posiedzeniu, że zasadniczo zmieniło się nastawienie Rady Polityki Pieniężnej. (...) Tym razem jest odwrotnie – można by powiedzieć, że przychodzę jako gołąb na czele gołębi” – powiedział Glapiński.
Mimo coraz wyraźniejszych sygnałów, prezes NBP tonuje nastroje, sugerując, że obniżka – jeśli nastąpi – będzie raczej jednorazowa.
„Moim zdaniem, to nie powinien być cykl obniżek. Uważam, że powinno nastąpić jednorazowe dostosowanie do niższej inflacji” – zaznaczył.
Co dalej z polityką pieniężną NBP? Podsumowanie konferencji
Obniżka stóp możliwa już wiosną - „To może nastąpić w maju, może nastąpić w czerwcu, może nastąpić w lipcu.”
Docelowy poziom stóp procentowych w 2025 roku - „Stopy znajdą się pewnie w przedziale 3,5 proc. Daj Bóg, żeby tak było.”
W ocenie prezesa NBP, w optymistycznym wariancie możliwe byłyby dwie obniżki stóp procentowych – każda po 0,5 punktu procentowego. Warunkiem jest dalszy napływ pozytywnych danych z gospodarki.
Obniżka stóp będzie rozważana, jeśli potwierdzi się spadkowy trend inflacji, w tym inflacji bazowej. Istotna będzie też relacja wzrostu płac do wydajności pracy – Glapiński zaznaczył, że tempo wynagrodzeń powinno być niższe niż tempo wzrostu produktywności. Wśród pozostałych warunków wymienił brak presji na wzrost cen ropy oraz ewentualne przedłużenie rządowego zamrożenia cen energii.
Aktualne poziomy stóp procentowych w Polsce (dane z kwietnia 2025):
– Stopa referencyjna: 5,75%
– Stopa lombardowa: 6,25%
– Stopa depozytowa: 5,25%
– Stopa redyskontowa weksli: 5,80%
– Stopa dyskontowa weksli: 5,85%
