Spis treści
Cisza wyborcza w drugiej turze wyborów 21 kwietnia 2024 roku
Sprawę ciszy wyborczej reguluje artykuł 107. Kodeksu wyborczego. Brzmi on:
§ 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
§ 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.
Choć druga tura wyborów samorządowych nie dotyczy całej Polski, a jedynie samorządów, gdzie ona będzie musiała być zorganizowana, to Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała portal i.pl, że cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju na tych samych zasadach, co w przy pierwszej rundzie.
Jak działa cisza wyborcza w drugiej turze wyborów?
– Od samego Bałtyku po samiuśkie Tatry cisza wyborcza obowiązuje na terenie całego kraju na tych samych zasadach, co dotychczas – powiedział i.pl rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.
Dodał, że dotyczy to zarówno mediów ogólnopolskich i lokalnych, niezależnie czy chodzi o internet, radio czy telewizję.
– Jeżeli zachodzi podejrzenie, że taka cisza zostaje złamana, to oczywiście jest to sprawa dla policji i organów ścigania – dodał.
Gdzie będzie druga tura wyborów samorządowych?
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia. Głosowanie zaplanowane jest w godzinach 7-21. Będzie ono organizowane tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie osiągnął 50 procent głosów w pierwszej turze.
Najciekawsze pojedynki będą w Krakowie, gdzie zmierzą się niezależny kandydat Łukasz Gibała oraz poseł KO Aleksander Miszalski, a także we Wrocławiu, gdzie na przeciw siebie staną dotychczasowy prezydent Jacek Sutryk oraz posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!