Co Polacy sądzą o kryptowalutach? Większość obawia się utraty pieniędzy. Jak inwestujemy w kryptowaluty?

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Osoby posiadające kryptowaluty częściej deklarują ograniczone zaufanie do Unii Europejskiej, a także administracji publicznej.
Osoby posiadające kryptowaluty częściej deklarują ograniczone zaufanie do Unii Europejskiej, a także administracji publicznej. vecstock / Freepik
Kryptowaluty budzą coraz większe zainteresowanie, ale też pewną nieufność wśród społeczeństwa. Obecnie 12 proc. Polaków deklaruje, że zainwestowało w wirtualną walutę, jednak tylko co trzeci badany uważa, że jest to w pełni bezpieczny instrument. Jakie mamy podejście do kryptowalut?

Spis treści

Według najnowszego raportu PIE ponad 94 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty, ale tylko 6,2 proc. ocenia swoją wiedzę jako raczej dużą albo dużą. Co ciekawe, większość badanych deklaruje pewną nieufność w stosunku do tego instrumentu.

- 83 proc. osób, które słyszały o kryptowalutach, zgadza się, że z inwestowaniem w tego typu instrumenty wiąże się znaczne ryzyko utraty środków, przy czym prawie 81 proc. uważa, że to ryzyko jest zbliżone do inwestycji giełdowych. Nie ma społecznego przekonania co do bezpieczeństwa kryptowalut - ocenia PIE.

Pomimo ostrożnego podejścia do kryptowalut, prawie połowa badanych uważa, popularność tego instrumentu będzie stale rosła i nie jest efektem chwilowej mody wśród inwestorów. Obecnie posiadanie kryptowalut deklaruje 12 proc. osób w wieku produkcyjnym.

Przeczytaj też:Ile złota posiada Polska? „Jest wręcz globalnym liderem”

Kryptowaluty - jak inwestują Polacy?

Polacy inwestują w kryptowaluty ostrożnie, stawiając na niskie kwoty. Mediana środków przeznaczonych na ten cel wynosi 1000 zł, natomiast średnia to 7642 zł.

- Wśród wszystkich inwestorów aż 36,7 proc. deklaruje, że przeznacza na nie mniej niż 1 proc. swoich wszystkich aktywów finansowych; 61,7 proc. mniej niż 5 proc. całości aktywów; 78,1 proc. mniej niż 10 proc. Jedynie co 10. polski inwestor w kryptowaluty przeznacza na ten cel więcej niż jedną czwartą swoich środków - przekazał PIE.

Prawie połowa ankietowanych deklaruje, że zainwestowało w kryptowaluty z nastawieniem na zysk. 38 proc. wskazuje, że głównie zadecydowała o tym ciekawość, a 35 proc. liczyło na szybki zarobek. Co czwarta osoba przyznaje, że kluczowym aspektem przy tym instrumencie jest anonimowość.

Jak Polacy kupują kryptowaluty? Inwestycje te najczęściej przeprowadzane są poprzez:

  • giełdy kryptowalut - 45 proc. odpowiedzi,
  • pośredników (np. Revolut lub Paypal) - 35 proc.,
  • kantory kryptowalut - 17 proc.,
  • transakcje z innymi użytkownikami - 16 proc.,
  • samodzielne wydobycie ("kopanie) - 16 proc.

Kto chce inwestować w kryptowaluty?

Analitycy PIE wskazują, że inwestowanie w kryptowaluty znacznie częściej deklarują mężczyźni. Głównie są to osoby młode w przedziale wiekowym od 18 do 34 roku życia, mieszkający w miejscowościach liczących od 20 do 200 tys. mieszkańców. Zainteresowanie tym instrumentem rośnie również wraz z poziomem wykształcenia.

Jak dodają autorzy raportu, „osoby, które posiadały kiedykolwiek kryptowaluty, deklarowały wyższe miesięczne dochody od osób, które nigdy ich nie posiadały”. Posiadacze tej waluty częściej od pozostałych określali swoje poglądy gospodarcze jako prawicowe.

Z opublikowanego badania wynika, że kryptowaluty w Polsce traktowane są głównie jako ciekawostka lub nowe hobby. Polacy nadal jednak nie widzą w nich szansy na restrukturyzację systemu finansowego czy sposobu na zbicie fortuny.

- Polacy w kryptowalutach nie upatrują szansy na fundamentalną restrukturyzację systemu finansowego ani też nie planują za ich pomocą robić zakupów w przyszłości, widzą w nich raczej ciekawy sposób na dodatkowy zarobek. Mimo że kryptowaluty wyrosły na niezadowoleniu z tego, w jaki sposób funkcjonuje system finansowy, obecnie dla większości użytkowników stanowią raczej aktywa spekulacyjne - ocenia PIE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu