Spis treści

Na razie nie będzie zmian w systemie emerytalnym?
Minister ds. równości Katarzyna Kotula oznajmiła, że nowy rząd i cała koalicja nie planuje zmian w tym zakresie teraz, lecz działania Ministerstwa Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej mają skupiać się na przebudowie całego systemu emerytalnego.
Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać, i w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny – powiedziała Kotula.
Do Sejmu zdążył wpłynąć projekt rządowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby pracownikom, bez względu na wiek, ale dla osób, których okres składkowy wynosi co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Co stanowi ten projekt?
Projekt ten stanowi realizację zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 roku. Wtedy to ówczesny premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ „Solidarność". Wnioskodawcy ocenili, że proponowane rozwiązania z jednej strony odpowiadają na uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej uwzględniają możliwości, które ma i będzie miał system emerytalny.
Jak obecnie wygląda system emerytalny w Polsce?
Obecnie system emerytalny uprawnia do emerytury przez ubezpieczonego osiągnięcia odpowiedniego wieku – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To oznacza, że każda osoba, która ma ubezpieczenie emerytalne, to z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Wysokość zależy od długości okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Emerytura dla ludzi z okresem nieskładkowym to co najmniej 20 lat dla kobiety i co najmniej 25 lat dla mężczyzny.
Źródło: