Spis treści
mLegitymacja. Dla kogo nowy dokument?
Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty działa tak samo jak ta tradycyjna, plastikowa karta. Jak informuje Zakład, nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Każda uprawniona osoba może pobrać cyfrowy dokument w aplikacji mObywatel.
– Z tej możliwości w ubiegłym roku skorzystało ponad 611 tys. świadczeniobiorców ZUS, a w tym roku - 83,5 tys., co łącznie daje liczbę 694,5 tys. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
– Dzięki temu każdy senior ma dostęp do swojej elektronicznej legitymacji we własnym telefonie – dodaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Jak korzystać z mLegitymacji?
Rzeczniczka wyjaśnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia automatycznie mLegitymację wszystkim klientom, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę. Obywa się to bez żadnego wniosku i wizyty w ZUS. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i ściągnąć dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość.
– Jeżeli jednak nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenie dowodu osobistego, a następnie dopiero legitymacji emeryta-rencisty – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Elektroniczna legitymacja tak samo ważna jak plastikowa
Jak wyjaśnia ZUS, elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty jest równoważnym odpowiednikiem tradycyjnej, plastikowej karty. Poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu można m.in. potwierdzić statut emeryta lub rencisty, prawo do świadczeń zdrowotnych, czy skorzystać z przysługujących ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej, czy zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
Ponadto, dzięki mLegitymacji osoby uprawnione mogą także otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację, czy skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV. Z elektronicznej legitymacji można korzystać bez względu na dostęp do internetu.
– W praktyce największym wyzwaniem z elektroniczną wersją legitymacji emeryta może być przekonanie jej beneficjentów do skorzystania z niej. Mimo wszystko w Polsce nadal jest wiele osób przyzwyczajonych do kultury papieru, pieczątek i pieniądza gotówkowego. Nie przez przypadek Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jednym z największych klientów Poczty Polskiej. Dlatego też sukces tej niewątpliwej innowacji uzależniony będzie od zdolności do przekonania do korzystania z niej uprawnionych emerytów i rencistów zauważa dr Marcin Wojewódka, radca prawny, Pracodawcy RP.
Plastikowa legitymacja wydawana po złożeniu wniosku
Od stycznia ubiegłego roku ZUS wydaje plastikową legitymację emeryta – rencisty tylko na wniosek. Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (formularz o symbolu ERL).
Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i elektronicznej. Każda legitymacja w formie tradycyjnej karty, jak i wersji cyfrowej jest aktualna zgodnie z terminem ważności. Podlega również aktualizacji w przypadku zmiany: imienia, nazwiska, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału NFZ emeryta lub rencisty, czy po upływie terminu ważności dokumentu.
ZUS ostrzega seniorów przed oszustami. Sprawdź, jak działają przestępcy
– Nasi najstarsi klienci są postrzegani przez oszustów za łatwe do oszukania osoby, dlatego apeluję o to, żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta–rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu – ostrzega Iwona Kowalska-Matis. – Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarię systemu w ZUS. Był na tyle przekonujący, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję – opowiada.
Rzeczniczka przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią do seniorów, by zebrać od nich dane osobowe, dane z ich legitymacji emeryta-rencisty. W sprawach emerytur kontaktujemy się z naszymi klientami osobiście w swoich placówkach ZUS, za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – podkreśla.
Dlatego w razie wystąpienia takich sytuacji warto zweryfikować tożsamość rzekomego urzędnika kontaktując się z ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 albo od razu zadzwonić na policję.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!**