Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które pod pozorem udzielania pożyczek lub pośredniczenia w ich udzielaniu, wyłudzają dane, zdjęcia dowodu osobistego, różnego rodzaju opłaty, np. za wykupienie dostępu do serwisu, zakup określonych produktów lub usług, bardzo drogie smsy lub połączenia telefoniczne.
W badaniu Barometr Providenta przygotowanym we współpracy z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego, co trzeci badany zadeklarował, że wypełniając formularz w internecie dotyczący produktów finansowych tylko czasami zwraca uwagę na to, komu firma dalej przekaże ich dane osobowe. Jednak 7 proc. respondentów stwierdziło, że nigdy nie zwraca uwagi, gdzie dalej będą przekazywane ich dane.
Informacje o nieuczciwych praktykach firm wyłudzających dane lub pieniądze pod pozorem udzielania pożyczek można przekazywać na adres mailowy: [email protected]. Z kolei lista podmiotów prowadzących nieuczciwe praktyki znajduje się na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/lista-ostrzezen/.
– Aktualizujemy naszą listę regularnie i reagujemy na zachowania, które naruszają interesy konsumentów – dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, Prezes Zarządu Finelf.
– Firmy, które zostały uwzględnione na liście ostrzeżeń, co do zasady nie zajmują się udzielaniem pożyczek. Ich metodą zarobku jest wyłudzanie przedpłat, zdjęć dowodu osobistego lub innych danych prywatnych – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, cytowana w komunikacie. – Złożyliśmy już pierwsze zawiadomienie do UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – dodaje.
Na co uważać, aby nie paść ofiarą nieuczciwych firm
Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli:
- firma wymaga wniesienia jakiejkolwiek opłaty przed wysłaniem wniosku pożyczkowego (płatny SMS, połączenie z płatną infolinią, zakup jakiegoś produktu itd.),
- firma informuje cię, że np. „kupno jakiegoś produktu lub usługi zwiększy szanse na uzyskanie pożyczki”,
- podmiot nie spełnia ustawowych wymagań do prowadzenia działalności w charakterze instytucji pożyczkowej lub pośrednika kredytowego, w szczególności nie jest wpisany do rejestru instytucji pożyczkowych lub pośredników kredytowych, dostępnego na stronie www.knf.gov.pl/podmioty
- na stronie internetowej podmiotu nie zamieszczono istotnych informacji, np. brak danych administratora serwisu, formularza informacyjnego z kosztami pożyczki lub wzoru umowy pożyczki.
