Ochłodzenie na rynku pracy. Firmy będą zwalniać? "Najmniej optymistyczne plany rekrutacyjne wskazują mikroprzedsiębiorstwa"

Maciej Badowski
– Pracodawcy w Polsce przewidują niższe zapotrzebowanie na zatrudnienie nowych pracowników w IV kwartale 2022 roku – mówi ekspertka.
– Pracodawcy w Polsce przewidują niższe zapotrzebowanie na zatrudnienie nowych pracowników w IV kwartale 2022 roku – mówi ekspertka. Karolina Misztal/ Polska Press
Blisko co czwarta firma chce od października do grudnia zatrudniać nowych pracowników. Z drugiej strony, identyczny odsetek przedsiębiorstw planuje redukcję etatów – wynika z raportu ManpowerGroup. Wśród części pracowników rośnie niepewność co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach, a co za tym idzie, także stabilności rynku pracy. – Pracownicy z większą ostrożnością będą podchodzić do decyzji o zmianie, stąd też biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie w niektórych branżach, konkurencyjność ofert może wzrosnąć – mówi nam ekspertka.

Jak wynika z „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy przedstawiają swoje plany zatrudnienia na czas od października do końca grudnia, prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na najbliższy kwartał, wynosi +1 proc.

To wynik niższy o 9 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na trzeci kwartał tego roku. O planach zatrudnienia nowych pracowników mówi tyle samo badanych przedsiębiorstw, co prognozujących redukcję etatów, czyli 24 proc. Niemal połowa firm (48 proc.) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 4 proc. nie zna planów zatrudnienia na nadchodzący czas.

Najmniej optymistyczne plany rekrutacyjne wskazują mikroprzedsiębiorstwa (do 10 zatrudnionych osób), które zapowiadają redukcje etatów (-21 proc.). Mało optymistycznie na ostatnie miesiące 2022 roku patrzą także małe organizacje (10-49 pracowników), z prognozą netto zatrudnienia -2 proc. O mniejszych potrzebach rekrutacyjnych mówią też duże przedsiębiorstwa (ponad 250), które prognozują +2 proc. netto zatrudnienia. Swoje zespoły w największym stopniu chcą wzmacniać średnie firmy (50-249), wskazujące prognozę na poziomie +8 proc.

Niższe zapotrzebowanie na pracowników

– Pracodawcy w Polsce przewidują niższe zapotrzebowanie na zatrudnienie nowych pracowników w IV kwartale 2022 roku. Prognoza zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego kwartału została obniżona i wynosi obecnie +1 proc. Spadek wzrostu zatrudnienia nowych pracowników pokazuje ostudzenie rynku, jednak firmy nadal mierzą się z niedoborem talentów i brakami kadrowymi – tłumaczy w rozmowie ze Stref a Biznesu Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży ManpowerGroup w Polsce.

Ekspertka przyznaje, że najwięcej pracowników planują zatrudnić firmy z południowego zachodu Polski, to mocno zurbanizowany region z silnym zapleczem logistycznym, jak i rynkiem usług dla biznesu, gdzie widzimy spore zapotrzebowanie na pracowników. Pozytywny trend zatrudnienia wskazują również firmy z regionu centralnego, niższe prognozy zatrudnienia bądź też ich spadek wskazywany jest przez firmy reprezentujące północ kraju, wschód oraz południe.

Na południu reprezentowanym przez Śląsk i Małopolskę sytuację można powiązać ze spadkiem prognozy zatrudnienia przez określone, silnie reprezentowane w tej części kraju branże, jak na przykład produkcja przemysłowa, wskazująca spadek prognozy zatrudnienia kwartał do kwartału.

– Spadek prognozy zatrudnienia na poziomie -7 proc. wykazuje również branża budowlana, co po okresie sezonowym jest zrozumiałe. Dodatkowo, w tej chwili branża mierzy się z osłabieniem z uwagi na otoczenie gospodarcze. Po wakacjach spadek notuje też branża hotelarska, restauracyjna na poziomie -3 proc. Wzrost natomiast widzimy w bankowości i finansach na poziomie +6 proc., taki sam wzrost przewidują pracodawcy z branży IT, technologii, telekomunikacji i w mediach na poziomie (+6 proc.) – zauważa.

Jakich pracowników szukają firmy?

Luranc-Jaworek przyznaje, że wciąż mamy do czynienia z dużym niedoborem talentów, szczególnie w sektorze IT. Zapotrzebowanie na poziomie kilkudziesięciu tysięcy osób wiąże się z nieustannym rozwojem wielu sektorów gospodarki, gdzie wymagany jest coraz większy rozwój technologiczny, a tym samym zaangażowaniem specjalistów tego obszaru.

– Kompetencje specjalistów IT w Polsce są na wysokim poziomie. To również powoduje zainteresowanie tak zagranicznych inwestorów polskim rynkiem, uruchamianiem u nas swojej działalności, a co za tym idzie zatrudnianie specjalistów IT działających zdalnie na rzecz firm globalnych. Z uwagi na rozwój pracy zdalnej dziś taka forma jest możliwa i coraz częściej stosowana, a proponowany poziom wynagrodzenia staje się coraz bardziej konkurencyjny – tłumaczy.

Jednocześnie wskazuje na pracowników fizycznych. – Mając na uwadze koniec roku, wyróżnia się tu zapotrzebowanie w logistyce i operacjach. Ostatni kwartał to tradycyjnie wysoki sezon dla e-commerce. W tym roku zapotrzebowanie jest mniejsze, niż w czasie pandemii, kiedy to zakupy online stały się wyjątkowo popularne i branża notowała rekordowe wzrosty – mówi.

Ekspertka dodaje, że w dalszym ciągu poszukiwani są różnego rodzaju specjaliści, np. osoby dedykowane obsłudze klienta ze znajomością języków obcych. Ze znalezieniem pracy nie będą mieli większych wyzwań kandydaci znający język niemiecki i angielski, zapotrzebowanie w usługach dla biznesu wciąż bardzo wysokie.

Jak firmy przyciągają pracowników?

– Z uwagi na rekordowo niski poziom bezrobocia i jednocześnie wciąż wysokie zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę w wielu sektorach, organizacje coraz częściej angażują się w zwiększanie swojej atrakcyjności. Firmy przyciągają pracowników oczywiście poprzez atrakcyjne wynagrodzenia czy pakiet dodatkowych benefitów, gdzie standardem stały się na przykład opieka medyczna, karty sportowe, dodatkowe ubezpieczenia czy dofinansowania do posiłków – wymienia.

Jednak odpowiadając na oczekiwania pracowników, takie działania wychodzą znacznie dalej. Jak wyjaśnia, kandydaci coraz większą uwagę zwracają na elementy pozapłacowe, wskazując kilka kluczowych obszarów, na których pracodawcy powinni się koncentrować.

– Jednym z ważniejszych czynników wpływających na odbiór oferty na rynku pracy jest elastyczność pracodawcy. Po okresie pandemii, przyzwyczajenie do pracy zdalnej spowodowało, że pracownicy nie chcą rezygnować z tej formy i szanse zatrudnienia danego kandydata często są uzależnione od możliwości wykonywania pracy zdalnej w danej firmie – dodaje.

Oczywiście mowa tu o stanowiskach, na których bezpośrednia obecność w danym miejscu nie jest konieczna. Dobrym rozwiązaniem są popularne dziś modele hybrydowe, gdzie praca w określone dni w tygodniu odbywa się z biura, a pozostałe to home office.

– Jest to pewien kompromis pozwalający pracodawcy na budowanie wspólnoty, tożsamości zespołów, pracy zespołowej wśród pracowników, a jednocześnie dający pracownikom sporą elastyczność. Według badania „Czego Pragną Pracownicy” zrealizowanego przez ManpowerGroup w ostatnich miesiącach, aż 73 proc. respondentów wskazuje, że chce samodzielnie ustalać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, 61 proc. badanych wskazuje z kolei, że chce samodzielnie wybierać czy danego dnia pracuje z domu czy z biura – tłumaczy.

Ponadto na atrakcyjność firm bardzo mocno wpływa też zakres wykonywanych zadań, szczególnie w branży IT. – Zmiana pracy wiąże się z analizą realizowanych przez specjalistów projektów – jeśli są wystarczająco ciekawe i rozwojowe, to zwiększają one szanse zatrudnienia odpowiedniego pracownika – wyjaśnia.

Ekspertka zwraca uwagę, że dla coraz większej liczby kandydatów ważne jest, by firmy dbały o ich motywację oraz długofalowy rozwój, ale też były odpowiedzialne w ramach ESG – odpowiedzialności za działania obszarze ochrony środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego. – To szereg działań według których przedsiębiorstwa są oceniane już nie tylko przez inwestorów, klientów, ale coraz częściej właśnie przez kandydatów, chcących pracować dla firmy odpowiedzialnej społecznie i realizującej określone działania w tym kierunku – wyjaśnia.

Polacy chcą zamieniać pracę?

– Wśród części pracowników rośnie niepewność co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach, a co za tym idzie także stabilności rynku pracy. Pracownicy z większą ostrożnością będą podchodzić do decyzji o zmianie, stąd też biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie w niektórych branżach, konkurencyjność ofert może wzrosnąć – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu