Czego już nie kupimy? Pewnych produktów chce zakazać UE. Zawierają... mikroplastik. Ten może trafiać do naszych organizmów

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W przyszłości nie będzie wolno nie tylko sprzedawać mikroplastiku, ale również dodawać go do produktów. Użytkowanie niektórych towarów powodowało uwalnianie go w czasie użytkowania.
W przyszłości nie będzie wolno nie tylko sprzedawać mikroplastiku, ale również dodawać go do produktów. Użytkowanie niektórych towarów powodowało uwalnianie go w czasie użytkowania. unsplash
Mikroplastik i produkty, które go zawierają - będą zakazane. A wszystko to z myślą o naszym zdrowiu. Nowe rozporządzenie unijne zabrania dodawania mikroskopijnych cząsteczek tworzyw sztucznych do wielu produktów. Czego już nie kupimy w sklepie tak, jak miało to miejsce do tej pory?

Spis treści

Jak pisze portalspozywczy.pl - badacze odkrywają mikroplastik niemal wszędzie. Z tego powodu sprzedaż towarów zawierających takie elementy, będzie stopniowo zakazywana na terenie państw Unii Europejskiej. Nowe prawo przyjęto w Brukseli w miniony poniedziałek.

Zakaz sprzedaży produktów z mikroplastikiem. Czego nie będzie wolno kupować i sprzedawać?

W przyszłości nie będzie wolno nie tylko sprzedawać mikroplastiku, ale również dodawać go do produktów. Użytkowanie niektórych towarów powodowało uwalnianie go w czasie użytkowania.

Zakaz obejmuje:

  • materiały ziarniste na obiektach sportowych,
  • kosmetyków typu peelingi,
  • produkty wybielające zęby,
  • brokat,
  • zabawki,
  • pestycydy.

Zakaz mikrokulek i sypkiego brokatu ma zacząć obowiązywać 20 dni od ogłoszenia ograniczenia. W przypadku innych towarów zakaz ma wejść w życie w najbliższych latach.

Według Komisji granulki na boiskach ze sztuczną trawą i innych obiektach sportowych są największym źródłem uwalniania dodanych mikrodrobin plastiku i dlatego stanowią problem dla środowiska. Zakaz mikroplastiku powinien zatem wejść w życie tutaj po ośmiu latach - „aby dać właścicielom i operatorom boisk sportowych czas na przejście na alternatywy” – napisał portalspozywczy.pl.

Według doniesień, na które powołuje się portal, produkty używane w obiektach przemysłowych lub niewydzielające mikroplastików - miałyby nie podlegać pod zakaz sprzedaży. W zamian producenci dołączaliby specjalne instrukcje właściwego użytkowania i utylizacji przedmiotu. Wszystko po to, aby uniknąć uwolnienia plastiku do środowiska.

Mikroplastik - co to jest?

Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych. Ich wymiary zwykle nie przekraczają 5 mm. Mogą być jednak znacząco mniejsze i niemożliwe do zauważenia nieuzbrojonym okiem. Nie ulegają rozkładowi, gromadzą się w zwierzętach, skorupiakach i rybach. Ponieważ człowiek jest na szczycie łańcucha pokarmowego - mikroplastik przedostaje się także do organizmu człowieka. Wprowadzane nowe prawo ma być receptą na tego typu problemy, zahamować proces i zapobiec przedostaniu się do naturalnego środowiska około pół miliona ton drobin plastiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu