Plastikowe butelki - gdzie je oddać i jeszcze na tym zyskać? Wskazujemy takie miejsca. Sprawdzamy, ile wyniesie kaucja po zmianach prawa

Mikołaj Wójtowicz
Już w 2019 roku butelkomat uruchomiono np. w Krakowie.
Już w 2019 roku butelkomat uruchomiono np. w Krakowie. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Plastikowe butelki - co z nimi zrobić? Można je wyrzucić na śmietnik lub oddać w specjalnych miejscach. Tym samym mamy możliwość, aby odzyskać część z pieniędzy, które włożyliśmy w zakup opakowania. Duże sklepy oferują vouchery i zniżki na zakupy, a miejskie butelkomaty - bilety do kina lub zniżki na komunikację miejską. Tymczasem Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą w Polsce system kaucyjny. Zużytych opakowań będziemy mogli się pozbyć w każdym większym sklepie. Jak teraz wygląda skup plastikowych butelek, a jak będzie po zmianach od 2025 r.?

Spis treści

Gdzie oddać lub wyrzucić plastikową butelkę?

Plastikowe butelki wyrzucamy zwykle do żółtych kontenerów na śmieci. Ogólna zasada jest taka, że do do zielonych pojemników trafia szkło, a do niebieskich – papier. W Polsce istnieje również możliwość zwrotu butelek i otrzymania za to pieniędzy albo innych korzyści.

Oddając plastikowe butelki w specjalnych miejscach, również częściowo możemy odzyskać wydane pieniądze na ich zakup.

Jak odzyskać pieniądze wydane na zakup plastikowej butelki pet?

Pierwszy butelkomat w Urzędzie Miasta Krakowa zamontowano w 2019 roku. Potem te maszyny zaczęły się pojawiać w Warszawie, Łodzi czy Poznaniu. W zamian za wrzucenie butelki można otrzymać bilety do kina lub np. zniżki w komunikacji miejskiej. Niektóre urządzenia wydają pieniądze.

Puste plastikowe butelki można oddać również w supermarketach.

W Carrefourze w wybranych sklepach ustawione są butelkomaty. Można tam oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Za każdą z nich dostaniemy 15 groszy, ale nie w formie gotówki, tylko bonu do wykorzystania na zakupach w Carrefourze.

Biedronka przygotowała program „ekoWakacje z Biedronką”. W każdy wakacyjny weekend do 27 sierpnia w kilkudziesięciu miastach w Biedronce będzie można wymieniać puste plastikowe butelki po napojach na vouchery.

Pierwsze zbiórki plastikowych butelek odbyły się już 7 i 8 lipca w sklepach Biedronka w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Dębem Wielkim i Grodzisku Mazowieckim. W trakcie dwóch dni klienci z tych miast przynieśli do punktów zbiórek butelek 2586 sztuk opakowań.

W Lidlu butelki wrzuca się do specjalnej maszyny. Jedna butelka to 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł. Kupon rabatowy można wykorzystać w sklepie, w którym zwrócono butelki. Automaty przyjmują butelki o pojemności do 3 l, które są nieuszkodzone, całkowicie opróżnione oraz posiadają etykietę producenta.

Przy wybranych sklepach Żabka można spotkać EKOmaty. Oddając do nich butelki dostajemy punkty lojalnościowe w aplikacji żappka. Za jedno wrzucone opakowanie zyskujemy konkretną liczbę punktów nazywaną żappsami.

Projekt ma charakter pilotażowy i sprawdza prawidłowość organizacji całego procesu dla pracowników, partnerów i klientów Lista sklepów Żabka biorących udział w akcji jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej sieci.

System kaucyjny uchwalono w Polsce. Wiemy, ile wyniesie kaucja. Czy będzie wysoka?

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, która wprowadza w Polsce system kaucyjny. Zobowiązuje on sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. do odbioru pustych opakowań.

To projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który wdraża unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Według nowego prawa puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby następnie odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, te o powierzchni powyżej 200 mkw, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. W przypadku mniejszych placówek handlowych, te będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

Do jednorazowych plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów, a także szklanych butelek wielorazowych do 1,5 litra oraz metalowych puszek do 1 litra doliczona zostanie kaucja. Jej wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Jak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w kwietniu, kaucja ma wynieść 50 gr.

Nowy system ma zacząć działać w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu