Historia ośrodka turystycznego nad Jeziorem Jaroszewskim pod Sierakowem sięga 1927 roku, kiedy Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wojskowych rozpoczął w tym miejscu budowę nowej placówki. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, sierakowski ośrodek stał się nawet obiektem przygotowań olimpijskich do igrzysk w Los Angeles i Berlinie.
Zobacz tak teraz wygląda ośrodek turystyczny nad Jeziorem Jaroszewskim:
To tu swoją formę szlifowała m.in. pierwsza polska złota medalistka olimpijska w rzucie dyskiem Halina Konopacka czy słynny biegacz Janusz Kusociński.
Pod koniec lat 60-tych XX wieku ośrodek został oddany pod patronat Zarządu Głównego TKKF i przemianowano jego charakter z typowo sportowego, na sportowo – rekreacyjny.
Zobacz też:
W 1998 roku wybudowano na terenie ośrodka nową halę sportową, dwa lata później kryty basen, a w 2005 roku boisko ze sztuczną nawierzchnią, co wskazywało na lata prosperity w historii tego miejsca.
Później jednak obiekty z roku na rok niszczały, a przy ciągłych zawirowaniach właścicielskich pomiędzy różnymi zarządami TKKF, brakowało także pieniędzy na dalsze inwestycje i rozwój. W końcu w 2018 roku podupadły już ośrodek TKKF wykupiła gmina Sieraków. Za cztery działki o łącznej powierzchni prawie 16 ha wraz z 120 budynkami i budowlami, a także ruchomościami, które wchodziły w skład ośrodka, gmina zapłaciła wówczas 3,5 mln zł.
Zobacz też:
Gmina Sieraków. Koncepcja zagospodarowania terenów sportowo - turystycznych
Przez okres trzech lat od kupna ośrodka, gmina musiała utrzymać jego charakter bez większych zmian. Ale zamierzała wykorzystać ten czas na stworzenie koncepcji dalszego rozwoju. Władze gminy chciały pierwotnie połączyć dawny ośrodek TKKF z halą widowiskowo - sportową przy ulicy Dworcowej oraz gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, dzięki czemu Sieraków miałby szansę stać się jednym z wiodących ośrodków sportowo - rekreacyjnych w tej części Polski. Wszystkie te tereny to w końcu łącznie około 30 ha powierzchni.
Teraz gmina Sieraków wystawia na sprzedaż część ośrodka, czyli trzy działki o powierzchni blisko 2 ha, na których znajduje się utwardzony parking; nieczynna pływalnia i obiekty gospodarcze; budynek użytkowy wykorzystywany na cele gastronomiczne i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Cena wywoławcza to 3 mln zł netto. Przetarg planowany jest na 20 maja.
Zobacz też:
- Zamierzamy w ten sposób pozyskać pieniądze, które chcielibyśmy przeznaczyć na inwestycje w pozostałych częściach ośrodka
– tłumaczy burmistrz gminy Sieraków, Witold Maciołek.
Jedną z najbardziej atrakcyjnych działek dawnego ośrodka TKKF jest teren, na którym znajduje się właśnie nieczynny kryty basen. Obiekt ma zaledwie 22 lata. Jest jednak w kiepskim stanie technicznym, bo przez brak pieniędzy, od blisko dekady pozostaje nieczynny. Były pomysły na wznowienie jego pracy, ale okazywały się zbyt kosztowne.
Zobacz też: Pałace na sprzedaż w Wielkopolsce. Kosztują fortunę!
Pałace na sprzedaż w Wielkopolsce. Kosztują fortunę! Zobacz ...
"Zapachy" Poznania: Co śmierdzi, a co pachnie w Poznaniu? Ni...
