Czy edukacja domowa jest płatna?

Materiał informacyjny Centrum Nauczania Domowego

Zainteresowanie edukacją domową w Polsce rośnie, w związku z czym wokół tego tematu pojawia się wiele wątpliwości. Jednym z często zadawanych pytań jest to, czy edukacja domowa jest płatna. Ile kosztuje nauczanie domowe? Jak wygląda ten tryb nauki? Wyjaśniamy.

Na czym polega edukacja domowa?

Edukacja domowa polega na spełnianiu obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dziecko formalnie zapisane jest do wybranej placówki, jednak uczy się w domu lub w innym dowolnym miejscu. W edukacji domowej nie ma ściśle określonego harmonogramu, więc uczeń może zdobywać wiedzę kiedy i gdzie chce. Nie ma też ocen, sprawdzianów i kartkówek. Podstawą do zaliczenia roku jest zdanie egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów obowiązkowych. Są one przeprowadzane w przyjaznej i bezstresowej atmosferze.

Ile kosztuje edukacja domowa?

W Polsce edukacja domowa jest bezpłatna. Rodzic, który zdecyduje się przenieść dziecko na ten tryb nauczania, nie ponosi żadnych kosztów. Jak to możliwe? Edukacja domowa jest finansowana z subwencji oświatowej, czyli ze środków, które szkoła otrzymuje od państwa. W związku z tym rodzice nie muszą wnosić żadnych opłat.

Co więcej, w edukacji domowej odpada wiele kosztów związanych z nauką w szkole stacjonarnej. Ucząc się w domu, nie trzeba wnosić opłat na radę rodziców czy składki klasowe. Ograniczone są też wydatki na dojazdy. Rodzice nie muszą również kupować wyprawki szkolnej, tzn. plecaka, obuwia na zmianę, stroju na WF czy piórnika wraz z wyposażeniem. W edukacji domowej można korzystać z dowolnych przyborów i narzędzi - a wiele z nich często już mamy w domu.

Wydatki w edukacji domowej

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje edukacja domowa, brzmi: jest ona bezpłatna. Jedyne koszty to te, na które rodzice sami się zdecydują. Można nimi dowolnie zarządzać i dostosowywać do swoich możliwości finansowych.

W nauczaniu domowym rodzic może inwestować m.in. w:

  • zajęcia dodatkowe;

  • materiały edukacyjne;

  • wizyty w muzeach, teatrach, galeriach sztuki;

  • korepetycje z nauczycielem;

  • akcesoria wspierające pasję dziecka.

Do wydatków w edukacji domowej można zaliczyć także koszt dojazdu do szkoły na egzaminy klasyfikacyjne.

Czy warto przejść na edukację domową?

Przejście na edukację domową to indywidualna decyzja. Ten tryb nauki sprawdzi się przede wszystkim u osób, które źle się czują w szkole ze względu na nieprzyjemną atmosferę, nękanie przez rówieśników czy stres związany z ocenami. To także dobry wybór dla uczniów, którzy potrzebują indywidualnego podejścia do nauki i lubią zdobywać wiedzę we własnym tempie. To również szansa dla dzieci o wielu pasjach, które chcą pogodzić naukę z rozwijaniem swoich zainteresowań.

Edukacja domowa daje uczniom wolność, ponieważ mogą uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu mają przestrzeń na rozwijanie swoich naturalnych talentów oraz budowanie relacji z bliskimi. Co więcej, brak presji związanych z ocenami i porównywaniem do rówieśników sprawia, że dzieci mogą czuć większy komfort psychiczny.

Chcesz przenieść dziecko na edukację domową? Zapisz je do Centrum Nauczania Domowego, które współpracuje ze szkołami w całej Polsce. Uczniowie otrzymują bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej, na której mogą zdobywać niezbędną wiedzę z podstawy programowej. Treści podzielone są na tygodnie, co ułatwia planowanie nauki i przygotowanie do egzaminów. Dzięki interaktywnym ćwiczeniom, grom oraz nagraniom audio i wideo zdobywanie wiedzy staje się prawdziwą przyjemnością. Ponadto uczniowie mogą brać udział w cyklicznych zajęciach online z nauczycielami oraz spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami.

Dowiedz się więcej o nauce w Centrum Nauczania Domowego i weź udział w rekrutacji!

Bibliografia

  • Fundacja Edukacji Domowej, Rozporządzenie ws. podziału subwencji oświatowej w roku 2024, https://domowa.edu.pl/rozporzadzenie-ws-podzialu-subwencji-oswiatowej-w-roku-2024/, Dostęp: 11.04.2024

  • Centrum Nauczania Domowego, Ile kosztuje nauczanie domowe?, https://domowi.edu.pl/blog/ile-kosztuje-nauczanie-domowe/, Dostęp: 11.04.2024

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu