Spis treści
Zła jakość wody może grozić szerokimi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym nawet wybuchem epidemii. Z tego powodu jakość kranówki jest szczegółowo regulowana przez:
- ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2020 r. poz.2028),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).
Dyrektywa unijna – co się zmieni w jakości wody w kranach?
Za sprawą dyrektywy 2020/2184 w polskim prawie znajdą się:
- minimalne normy jakości wody, jakie musi spełnić, aby mogła być spożywana przez człowieka;
- wzrosną wartości badanych parametrów w dziedzinie bakterii i zanieczyszczeń;
- ocenianie ryzyka oraz zarządzanie nim w całości łańcucha dostaw wody;
- propagowanie picia wody z kranu;
- monitorowanie systemów zaopatrzenia w wodę;
- instalowanie bezpłatnych urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz;
- zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody w budynkach publicznych;
- zachęcanie do bezpłatnego lub za symboliczną opłatą udostępniania wody w restauracjach i innych punktach gastronomicznych.
Czy można pić wodę z kranu?
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, w Polsce 99,7% domów posiada dostęp do wody zdatnej do picia. Taka woda z kranu spełnia aktualne wymogi:
- Ministerstwa Zdrowia,
- Światowej Organizacji Zdrowia,
- regulacje Unii Europejskiej.
Tymczasem według danych TNS Polska, nieprzetworzoną wodę z kranu pije tylko 28% Polaków. W czasie komunizmu wodociągi dostarczały wodę mętną i wysoce chlorowaną. Dlatego do dziś wielu z nas uważa, że woda w kranie jest:
- zanieczyszczona,
- trująca,
- uboga w minerały.
Normy wynikające z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia stanowią, że woda w kranie nie może być gorszej jakości, niż ta kupowana w butelkach w sklepie. Musi spełniać już aktualnie obowiązujące surowe normy jakości. Metody uzdatniania wody obecnie są inne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Wpływ na jakość wody w mieszkaniu może mieć również stan techniczny rurociągów w budynku: w domu jednorodzinnym lub bloku. Jeżeli woda nie nadaje się do picia – może się okazać, ze właśnie w tym miejscu leży problem.
Gdyby woda została zakażona – ostrzeżenie do publicznej wiadomości poda sanepid i gminne wodociągi. Ponadto jakość wody przeznaczonej do spożycia nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna na zasadach ujętych w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 14 marca 1985 r. Po nowelizacji zajmować się tym będą także organy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej.
Nowa dyrektywa – kranówka częściej dostępna w miejscach publicznych
Zmiany w prawie mają sprawić, że picie wody z kranu ma być popularniejsze m.in. w miejscach publicznych. Ma wzrosnąć liczba inwestycji i ogólnodostępnych dystrybutorów wody pitnej, czy tzw. poidełek.
Miejsca z wodą pitną będzie można częściej spotkać w takich miejscach, jak:
- przystanki autobusowe,
- parki,
- place zabaw.
Ma to być element propagowania stylu picia wody z kranu, jednakże wymaga to przeprowadzenia skutecznej kampanii edukacyjnej całego społeczeństwa.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?