Czy można pić wodę z kranu? Mają się zmienić przepisy prawne o jakości wody pitnej za sprawą dyrektywy unijnej

Mikołaj Wójtowicz
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce 99,7% domów posiada dostęp do wody zdatnej do picia.
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce 99,7% domów posiada dostęp do wody zdatnej do picia. unsplash
Jakość wody w kranie – czy zmieni się ona za sprawą nowych regulacji unijnych? Trwają prace nad nowym prawem, które wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia. Ustawa jest dopiero na etapie opiniowania, choć termin na zmiany minął 12 stycznia 2023 r. Sprawdzamy, czy już teraz można pić kranówkę oraz co zmieni dyrektywa.

Spis treści

Zła jakość wody może grozić szerokimi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym nawet wybuchem epidemii. Z tego powodu jakość kranówki jest szczegółowo regulowana przez:

  • ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2020 r. poz.2028),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Dyrektywa unijna – co się zmieni w jakości wody w kranach?

Za sprawą dyrektywy 2020/2184 w polskim prawie znajdą się:

  • minimalne normy jakości wody, jakie musi spełnić, aby mogła być spożywana przez człowieka;
  • wzrosną wartości badanych parametrów w dziedzinie bakterii i zanieczyszczeń;
  • ocenianie ryzyka oraz zarządzanie nim w całości łańcucha dostaw wody;
  • propagowanie picia wody z kranu;
  • monitorowanie systemów zaopatrzenia w wodę;
  • instalowanie bezpłatnych urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz;
  • zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody w budynkach publicznych;
  • zachęcanie do bezpłatnego lub za symboliczną opłatą udostępniania wody w restauracjach i innych punktach gastronomicznych.

Czy można pić wodę z kranu?

Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, w Polsce 99,7% domów posiada dostęp do wody zdatnej do picia. Taka woda z kranu spełnia aktualne wymogi:

  • Ministerstwa Zdrowia,
  • Światowej Organizacji Zdrowia,
  • regulacje Unii Europejskiej.

Tymczasem według danych TNS Polska, nieprzetworzoną wodę z kranu pije tylko 28% Polaków. W czasie komunizmu wodociągi dostarczały wodę mętną i wysoce chlorowaną. Dlatego do dziś wielu z nas uważa, że woda w kranie jest:

  • zanieczyszczona,
  • trująca,
  • uboga w minerały.

Normy wynikające z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia stanowią, że woda w kranie nie może być gorszej jakości, niż ta kupowana w butelkach w sklepie. Musi spełniać już aktualnie obowiązujące surowe normy jakości. Metody uzdatniania wody obecnie są inne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Wpływ na jakość wody w mieszkaniu może mieć również stan techniczny rurociągów w budynku: w domu jednorodzinnym lub bloku. Jeżeli woda nie nadaje się do picia – może się okazać, ze właśnie w tym miejscu leży problem.

Gdyby woda została zakażona – ostrzeżenie do publicznej wiadomości poda sanepid i gminne wodociągi. Ponadto jakość wody przeznaczonej do spożycia nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna na zasadach ujętych w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 14 marca 1985 r. Po nowelizacji zajmować się tym będą także organy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej.

Nowa dyrektywa – kranówka częściej dostępna w miejscach publicznych

Zmiany w prawie mają sprawić, że picie wody z kranu ma być popularniejsze m.in. w miejscach publicznych. Ma wzrosnąć liczba inwestycji i ogólnodostępnych dystrybutorów wody pitnej, czy tzw. poidełek.

Miejsca z wodą pitną będzie można częściej spotkać w takich miejscach, jak:

  • przystanki autobusowe,
  • parki,
  • place zabaw.

Ma to być element propagowania stylu picia wody z kranu, jednakże wymaga to przeprowadzenia skutecznej kampanii edukacyjnej całego społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia
Kranówki nie piję bo jakoś mi nie podchodzi.. już wole mineralnej cisowianki się napić przynajmniej smakuje dobrze i brzuch mnie po niej nie boli.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu