Czym jest PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)?
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są ustanowioną przez rząd dobrowolną formą oszczędzania w ramach tzw. III filaru systemu emerytalnego. Pracownicy w Polsce są zapisywani automatycznie przez pracodawcę do Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie jest to obowiązkowe i można się z PPK wypisać.
Oszczędzanie w PPK polega na comiesięcznym odprowadzaniu określonej kwoty na indywidualne konto uczestnika PPK. Składkę ponosi zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jest to ustawowo ustalony procent wynagrodzenia.
Pieniądze są gromadzone na koncie uczestnika w wybranej instytucji finansowej, z którym przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę.
Państwo stanowi trzecie źródło finansowania oszczędności w PPK, ale w najmniejszym procencie. Jest to coroczna wpłata w wysokości 240 zł dla każdego uczestnika oraz jednorazowa kwota powitalna – 250 zł.
Ile miesięcznie odkładamy w PPK?
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, co miesiąc wpłaty dokonywane do PPK są finansowane przez podmiot zatrudniający i uczestnika PPK z własnych środków:
- pracodawca wpłaca 1,5 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zatrudniający może jednak zadeklarować dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5 proc.,
- uczestnik PPK wpłaca 2 proc. wynagrodzenia. Pracownik również może zadeklarować wpłatę dodatkową.
Stan swoich oszczędności w PPK można sprawdzić w serwisie MojePPK
– Serwis MojePPK to przełomowy krok we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych, który ułatwia pracownikowi obserwowanie, jak rośnie jego kapitał na przyszłość. Możliwość szybkiego sprawdzenia stanu swoich oszczędności w jednym miejscu i potwierdzenia konkretnych, wymiernych zysków utwierdzi uczestników PPK w przekonaniu, że warto być w programie – skomentował Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK
Czy pieniądze z PPK można wypłacić przed 60 rokiem życia?
Chociaż PPK jest z założenia funduszem emerytalnym, a ustawa przewiduje, że uczestnik nie będzie wypłacał środków przed 60 roku życia, to zgromadzone w PPK oszczędności są dla każdego uczestnika w każdej chwili dostępne. I to on decyduje o terminie i sposobie ich wykorzystania.
Istnieje jednak szereg zasad dotyczących wypłaty środków. Jak czytamy w poradniku PPK, pieniądze z konta można wypłacić przed 60 rokiem życia w przypadku wystąpienia tzw. szczególnych sytuacji życiowych, tj.:
- w razie poważnego zachorowania uczestnika, jego małżonka lub dziecka (do 25 proc. zgromadzonych środków),
- na pokrycie wkładu własny przy kredycie hipotecznym np. na zakup mieszkania domu lub gruntu (do 100 proc. środków, przed ukończeniem przez uczestnika PPK 45. roku życia)
Lub można wnioskować o zwrot składek bez podania przyczyny, pomniejszony o:
- 19 proc. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
- 30 proc. środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający,
- środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.
Zasady wypłaty oszczędności z PPK po 60 roku życia
Po osiągnięciu 60 roku życia oszczędności zgromadzone w funduszu PPK można wypłacić na kilka sposobów:
- wypłata ratalna,
- wypłata w formie świadczenia małżeńskiego,
- wypłata transferowa do zakładu ubezpieczeń albo na lokatę.
Kto najchętniej korzysta z PPK w Polsce?
Według aktualnych danych PPK, z tej formy oszczędzania najwięcej Polaków korzysta w województwie mazowieckim (ponad 45 proc.), następnie w dolnośląskim i wielkopolskim, a najmniej w województwie świętokrzyskim (19,19 proc.).
Zauważono, że sektor prywatny jest największym partycypantem PPK, a najbardziej ostrożni są lekarze oraz nauczyciele. Średnia wieku uczestników PPK wynosi 39 lat.
