Czy pożyczając pieniądze od rodziny lub znajomych trzeba zapłacić podatek? Jaką kwotą zainteresuje się fiskus

Justyna Madan
Justyna Madan
Pożyczasz pieniądze od rodziny? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek
Pożyczasz pieniądze od rodziny? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek 123rf.com
Pożyczanie pieniędzy od rodziny to nic nadzwyczajnego, czasem, jeśli mamy taką możliwość, wolimy wziąć pieniądze od kogoś bliskiego niż od banku. Nie oznacza to jednak, że nie wiążą się z tym żadne opłaty, wszystko zależy od pożyczanej kwoty. Przy okazji, pożyczając od rodziny można skorzystać ze zwolnień podatkowych.

Spis treści

Do której grupy podatkowej należy pożyczkodawca?

Kiedy pożyczamy pieniądze od najbliższych, zazwyczaj nie podpisujemy żadnej umowy i tylko ogólnie umawiamy się na termin oddania. Taka pożyczka udzielana jest na podstawie zaufania, a rodzina nie dolicza do pożyczonej kwoty odsetek. Czy w takim razie od takiej pożyczki trzeba zapłacić podatek?

Wszystko tak naprawdę zależy od pożyczonej kwoty, ale okazuje się, że ważny jest też stopień pokrewieństwa z osobą, od której pożyczamy pieniądze. Czasami taką sytuację wystarczy zgłosić do urzędu skarbowego, ale nie trzeba nic płacić.
Jeśli chodzi o relacje z innymi osobami, to fiskus określa cztery grupy podatkowe. Należą do nich:

  • Zerowa grupa podatkowa - rodzice i dziadkowie, dzieci i wnuki, małżonkowie, rodzeństwo, pasierbowie, macocha i ojczym.
  • Pierwsza grupa podatkowa - wszystkie osoby z zerowej grupy oraz synowa, zięć i teściowie.
  • Druga grupa podatkowa - zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków.
  • Trzecia grupa podatkowa - pozostałe osoby, również spoza rodziny.

Pożyczanie od rodziny. Trzeba płacić podatek?

Skoro wiemy już, do której grupy podatkowej należy osoba, od której pożyczamy pieniądze, łatwiej będzie nam ustalić, jakie dalsze kroki należy podjąć.

Podatku nie trzeba płacić, jak sama nazwa na to wskazuje, kiedy pożyczamy od osób z zerowej grupy podatkowej. Należy jednak pamiętać, że jeśli kwota przekracza 36 120 zł (chodzi o łączną sumę wszystkich pożyczek udzielonych w ciągu ostatnich 5 lat), koniecznie jest zgłoszenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania pieniędzy. Pożyczkę trzeba udokumentować.

Jak to wygląda w przypadku osób z innych grup podatkowych?

  • Grupa pierwsza – pożyczka do 36 120 zł jest zwolniona z podatku i nie trzeba informować urzędu skarbowego. Trzeba jednak zapłacić podatek jeśli więcej pieniędzy pożyczy nam teść/teściowa, synowa lub zięć (reszta należy do grupy zerowej).
  • Grupa druga i trzecia – w tym przypadku podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba opłacić zawsze. Druk PCC-3 składamy w ciągu 14 dni od momentu otrzymania pieniędzy.

To ważne, aby złożyć druk w terminie, w innym przypadku, nawet w grupie zerowej, nie będzie przysługiwać zwolnienie z podatku. Można to zrobić online lub osobiście w urzędzie skarbowym. Jeśli o pożyczce nie powiadomimy w ogóle, w przypadku kontroli może zostać nałożona kara w wysokości 20 proc. pożyczanych pieniędzy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu