Co jest potrzebne do rejestracji w Urzędzie Pracy jako bezrobotny? Takie warunki trzeba spełnić. Co z zasiłkiem?

Justyna Madan
Justyna Madan
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rejestracja w urzędzie pracy jest dobrowolna, nie trzeba tego robić. Jeśli jednak straciliśmy pracę, warto to zrobić z wielu względów. Przede wszystkim mamy ubezpieczenie, dostajemy zasiłek, a UP może pomóc nam w znalezieniu nowego zatrudnienia, czy odbyciu ciekawego stażu. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji jako bezrobotny i od czego zależy wysokość zasiłku?

Spis treści

Jako bezrobotny zarejestrować może się każdy, kto jest pełnoletni i aktualnie nigdzie nie pracuje. Oznacza to, że osoba ta nie jest zatrudniona na żadnym rodzaju umowy, nie tylko o pracę, ale również o dzieło i zlecenia. Nie jest to jednak jedyny warunek. Warto status osoby bezrobotnej uzyskać, ponieważ dzięki temu uzyskamy przywileje, które mogą ułatwić nam znalezienie nowej pracy, a przy okazji otrzymamy zasiłek. Konieczne są jednak regularne wizyty w Urzędzie Pracy.

W jaki sposób można uzyskać status bezrobotnego?

Jeśli w danym momencie nie jesteś nigdzie zatrudniony i nie zarabiasz żadnych pieniędzy, możesz uzyskać status bezrobotnego. Nie jest to jednak jedyny warunek. Poza brakiem pracy warunki konieczne to:

 • gotowość do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin (niepełnym w przypadku osób z niepełnosprawnościami),
 • polskie obywatelstwo,
 • brak statusu ucznia,
 • pełnoletniość – ale trzeba być poniżej wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn),
 • nie można posiadać nieruchomości rolnej,
 • nie można pobierać zasiłku stałego z pomocy społecznej.

Jeśli spełniasz te warunki, wybierz się do najbliższego Urzędu Pracy, z przygotowanymi dokumentami, tam trzeba będzie wypełnić formularz zgłoszeniowy, który umożliwi zarejestrowanie się w UP.

- Istnieje możliwość uprzedniego przekazania do właściwego urzędu pracy wymaganych danych, za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl. Wówczas urząd pracy wyznacza termin stawiennictwa, nie dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia przekazania danych, w celu dostarczenia wszystkich wymaganych na potrzeby rejestracji dokumentów i dokonania rejestracji – wyjaśnia portal Zielona Linia.

Status osoby bezrobotnej uzyskujemy tego samego dnia, którego zgłosimy się do UP i dokonamy wszystkich formalności. Niezbędny jest tutaj własnoręczny podpis złożony w obecności pracownika urzędu.

Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji?

Zanim zdecydujemy się na rejestrację jako osoba bezrobotna, trzeba najpierw przygotować szereg dokumentów. Potrzebne będą:

 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
 • dyplom, świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o ukończeniu kursów lub szkoleń;
 • wszystkie świadectwa pracy;
 • dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac (jeśli taki posiadasz);
 • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli taki posiadasz);
 • książeczka wojskowa;
 • wszystkie decyzje o likwidacji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u o okresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne;
 • zaświadczenie o okresie zawieszenia działalności gospodarczej, jeżeli zgłoszony został do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął oraz zaświadczenie z ZUS-u o okresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i FP z podstawą ich wymiaru w rozbiciu na poszczególne miesiące za okres prowadzenia działalności gospodarczej;
 • decyzja o uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w której wskazany jest termin rozpoczęcia prowadzenia działalności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres do wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji dnia podjęcia działalności gospodarczej;
 • zaświadczenie z zakładu ubezpieczeń społecznych o okresach pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, przypadających po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności, ze wskazaniem podstawy wymiaru tych zasiłków i świadczenia;
 • zaświadczenie o powierzchni nieruchomości rolnej wyrażonej w ha przeliczeniowych (jeśli taką posiadasz);
 • decyzja z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników;
 • decyzja lub zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania renty;
 • aktualna decyzja o wysokości renty, jeżeli pobierasz rentę rodzinną;
 • jeśli pobierałeś zasiłek stały, świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, powinieneś okazać decyzję lub zaświadczenie o okresie otrzymywania określonego świadczenia;
 • oświadczenie dla celów ustalenia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny;
 • świadectwo zwolnienia z zakładu karnego;
 • zaświadczenie o wykonywaniu pracy w zakładzie karnym.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Nie każdy, kto zarejestruje się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, dostanie zasiłek. Jego kwota jest też równa i zależy m.in. od stażu pracy. Aby otrzymać taki zasiłek trzeba spełnić odpowiednie kryteria.

Przede wszystkim zasiłek dostaniemy, jeśli w urzędzie nie ma aktualnie odpowiedniej dla nas oferty zatrudnienia, czy stażu, ani szkoleń. Kolejnym warunkiem jest to, że w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację musisz być zatrudniony przez co najmniej 365 dni (bezpłatne urlopy przekraczające 30 dni nie są uwzględniane).

- Prawo do zasiłku dla bezrobotnych nabywa się w przypadku, gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy, osoba rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron – wyjaśnia Gazeta Prawna.

Od 1 czerwca 2024 roku obowiązują następujące stawki zasiłku dla bezrobotnych:

 • W przypadku stażu pracy poniżej 5 lat – 1193,60 zł brutto (1086,18 zł netto) w pierwszych trzech miesiącach oraz 937,30 zł brutto (852,94 zł netto) w kolejnych miesiącach;
 • W przypadku stażu pracy od 5 do 20 lat – 1491,90 zł brutto (1357,63 zł netto) w pierwszych trzech miesiącach, następnie 1171,60 zł brutto (1066,16 zł netto).
 • W przypadku ponad 20-letniego stażu pracy – 1790,30 zł brutto (1629,17 zł netto) w pierwszych trzech miesiącach, a następnie 1406,00 zł brutto (1279,46 zł netto).

Poza prawem do zasiłku (przy spełnieniu odpowiednich warunków), osobie bezrobotnej przysługuje również dodatek aktywizacyjny, wsparcie przy szkoleniach zawodowych, a nawet dofinansowanie do założenia własnej działalności gospodarczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu