Spis treści
Tantiemy dla artystów
25 czerwca 2024 r. - dzień przed posiedzeniem Sejmu, na którym rozpatrywany ma być rządowy projekt zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, na ręce marszałka Sejmu trafił list otwarty Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) sygnowany przez wielu polskich artystów.
Apelują oni w liście o uwzględnienie w projekcie zapisów gwarantujących polskim artystom tantiemy od platform cyfrowych, streamingowych oraz sieci kablowych.
Według najnowszych badań postulaty artystów mają społeczne poparcie.
Większość badanych Polaków popiera zapewnienie artystom tantiem z eksploatacji twórczości z ich udziałem w internecie, na platformach cyfrowych, czy płatnej telewizji.
W badaniu panelu Ariadna wyjaśniono, o co chodzi i zapytano, czy popierasz takie rozwiązanie? Płatnikiem byłyby korporacje audiowizualne.
Polacy o tantiemach dla artystów
TAK - 55 proc.
NIE - 11 proc.
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 34 proc.
Jak to wygląda w uwzględnieniu sympatyków poszczególnych partii?
Zwolennicy PiS
TAK - 53
NIE - 11
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 36
Zwolennicy KO
TAK - 64
NIE - 7
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 29
Zwolennicy Trzeciej Drogi
TAK - 60
NIE - 9
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 31
Zwolennicy Lewicy
TAK - 70
NIE - 5
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 25
Zwolennicy Konfederacji
TAK - 57
NIE - 20
NIE WIEM/TRUDNO POWIEDZIEĆ - 23
Co to są tantiemy?
Tantiemy to pieniądze należne twórcom za wykorzystanie ich utworów, czyli wynagrodzenie za ich pracę. W związku z rozwojem nowych technologii aktorzy domagają się tantiem także od m.in. globalnych platform typu Netflix, Disney Plus czy HBO Max (obecnie Max), płatnej telewizji i sieci kablowych.
Do tej pory globalne firmy za darmo wykorzystywały utwory polskich twórców, czerpiąc zyski z ich pracy. Należne wynagrodzenie aktorów nie pochodziłoby z budżetu państwa i pieniędzy podatników. Płatnikiem byłyby korporacje audiowizualne.
Badanie panelu Ariadna
Badanie przeprowadzono w dn. 14-17 czerwca 2024 r. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.