Od 1 lutego obowiązują już nowe przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Mają one na celu uszczelnienie ogólnego zakazu prowadzenia handlu w niedzielę.
Nowelizacja przepisów o zakazie handlu w niedzielę doprecyzowała, że sprzedaż niedzielną oraz w święta można prowadzić na podstawie statusu placówki pocztowej, ale pod warunkiem, że działalność pocztowa jest przeważająca, tzn. stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej w danej placówce. Tak sformułowany wymóg ma zamknąć sklepom ogólnospożywczym, marketom i dyskontom furtkę, która jak dotąd pozwalała im prowadzić sprzedaż w niedzielę, pomimo faktu, że ich działalność pocztowa była marginalna lub wręcz tylko formalna. Przestrzeganie nowych przepisów ma kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.
Spośród znanych sieci jedynie Żabka zakomunikowała w najnowszej reklamie, że zamierza nadal prowadzić handel w niedzielę na podstawie wyłączenia ustawowego, które pozwala na niedzielną sprzedaż w sklepach prowadzonych przez właścicieli.
Sieci handlowe niechętnie wypowiadają się w kwestii tego, w jaki sposób mogłyby obejść znowelizowane przepisy. W nieoficjalnych doniesieniach pojawia się m.in. furtka "na współwłaściciela". Serwis prawo.pl przytacza opinię jednego z prawników, który mówi, że wystarczy podarować pracownikom po jednej akcji spółki kontrolującej placówkę, a zatrudniony staje się (przynajmniej formalnie) "współwłaścicielem" sklepu i jako taki może legalnie pracować w niedziele i święta na podstawie ustawowego wyłączenia.
Waloryzacja emerytur 2022: będzie 7 proc. ile wyniesie 13. emerytura
Innym sposobem na obejście uszczelnionego zakazu handlu ma być zatrudnienie pracowników w niedziele niehandlowe tylko w roli "ochroniarzy". Pracownicy zajmowaliby się faktycznie zatowarowaniem półek, a klienci płaciliby za zakupy w kasach samoobsługowych - pisze portal businessinsider.com.pl.
Na oryginalny pomysł wpadło kierownictwo sklepu sieci Intermarche w Cieszynie. Znajdujący się tuż obok tego marketu przystanek miejskiej komunikacji autobusowej nazwali "dworcem autobusowym", a hol wejściowy do budynku sklepu mianowali "poczekalnią" - informował serwis polsatnews.pl. Ta zmiana nazewnictwa ma pozwolić cieszyńskiemu marketowi skorzystać z ustawowego wyjątku przewidzianego dla sklepów na dworcach i lotniskach.
Niedziela niehandlowa 13 lutego - gdzie zrobić zakupy?
Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe nadal można zrobić zakupy w wielu miejscach.
Oto lista miejsc otwartych w każdą niedzielę niehandlową:
- sklepy prowadzone przez właścicieli
- piekarnie, cukiernie i lodziarnie
- sklepy i platformy internetowe
- stacje paliw
- lokale gastronomiczne
- kwiaciarnie
- apteki i punkty apteczne
- sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami
- kioski i saloniki prasowe
- placówki pocztowe
- placówki handlowe w hotelach
- sklepy w zakładach leczniczych
- placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich
- sklepy na lotniskach
- sklepy w strefach wolnocłowych
- stoiska handlowe przy cmentarzach
