Dane o PKB rozczarowują. Oto co wyraźnie „siadło” w trzecim kwartale

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Konsumpcja jako główny motor napędowy zanotowała zaledwie wzrost 2,2 proc. w skali roku. Sugerowały to jednak już wyniki sprzedaży detalicznej.
FOT. ILUSTRACYJNE ANETA ZUREK / POLSKA PRESS
GAZETA KRAKOWSKA
Konsumpcja jako główny motor napędowy zanotowała zaledwie wzrost 2,2 proc. w skali roku. Sugerowały to jednak już wyniki sprzedaży detalicznej. FOT. ILUSTRACYJNE ANETA ZUREK / POLSKA PRESS GAZETA KRAKOWSKA ANETA ZUREK / POLSKA PRESS
PKB według wstępnych szacunków wzrósł o 2,7 proc. r/r. Gdy uwzględnimy sezonowość, dynamika spada do 1,7 proc. Zaskakująca jest struktura wzrostu. Wyraźnie „siadło” w trzecim kwartale spożycie prywatne.

Spis treści

Do łask po siedmiu kwartałach wróciły zapasy, które wzrosły o ponad 17 proc.. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że o ile dwa lata temu mogliśmy mówić o racjonalnych decyzjach przedsiębiorców w odpowiedzi na zmieniające się ceny, tak teraz mamy raczej do czynienia z dużo mniejszym rynkiem zbytu dla produktów. Szczególnie, że nasz eksport zanotował wynik -2,1 proc., przy imporcie na poziomie +3,2 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami i prognozami kuleją w tym roku inwestycje. To oczywiście wynik zeszłorocznej bardzo wysokiej bazy. W III kwartale inwestycje notują wynik 1,3 proc. wzrostu rok do roku. Ta sytuacja zapewne utrzyma się do końca roku zważywszy, że większość firm deklaruje w najbliższym kwartale utrzymanie poziomu inwestycji - komentuje Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

 Konsumpcja jako główny motor napędowy zanotowała zaledwie wzrost 2,2 proc. w skali roku

Wyraźnie „siadło” w trzecim kwartale spożycie prywatne. Konsumpcja jako główny motor napędowy zanotowała zaledwie wzrost 2,2 proc. w skali roku. Sugerowały to jednak już wyniki sprzedaży detalicznej. To co jednak niosło nasz popyt to głównie spożycie publiczne. Tu państwo nie oszczędzało na wydatkach i dzięki temu zanotowaliśmy wzrost na poziomie 6,2 proc.

Z nowego otwarcia czwartego kwartału wiemy już, że gospodarka radzi sobie lepiej niż na początku poprzedniego kwartału. Po tym pierwszym miesiącu oczekiwania, co do wzrostu są wyższe.

Spadkowi konsumpcji towarzyszyło hamowanie dynamiki importu z 5,7 do 1,9 proc. w ujęciu rocznym

Również w ocenie PKO BP struktura wzrostu PKB okazała się dużym rozczarowaniem. Dynamika konsumpcji prywatnej, dotychczasowego istotnego motoru wzrostu, znacząco spowolniła, z 4,6 do 0,3 proc. w ujęciu rocznym - zauważył bank. Według analityków PKO BP drugie źródło rozczarowania stanowią inwestycje, które były bliskie stagnacji w ujęciu rocznym. Dodatkowo spadkowi konsumpcji towarzyszyło hamowanie dynamiki importu z 5,7 do 1,9 proc. w ujęciu rocznym. W efekcie wkład eksportu netto do wzrostu był ujemny i wyniósł minus 1,5 pkt proc. - wskazał bank.

Pomimo rozczarowania, dane za październik, takie jak sprzedać detaliczna i produkcja przemysłowa dały nadzieję, że słaba dynamika PKB w III kwartale może być tylko chwilową zadyszką - ocenili analitycy PKO BP. Jak dodali, spodziewają się w IV kwartale ponownego przyspieszenia wzrostu wraz z korzystniejszą strukturą, a dynamika PKB w całym roku wyniesie ok. 3 proc.

Przypomnijmy. GUS podał 28 listopada, że w III kwartale 2024 r. wzrost PKB w cenach stałych spowolnił do 2,7 proc. z 3,2 proc. w II kwartale w ujęciu rocznym. W ujęciu odsezonowanym poziom aktywności w gospodarce obniżył się o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym po wzroście o 1,2 proc. w II kwartale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu