Deweloperzy w trakcie budowy wrócą do praktyki podwyższania zawartych w umowie cen mieszkań? To skutek wzrostu kosztów [5.04.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wyzwanie stanowią inwestycje, których budowy się rozpoczynają. To w takich przedsięwzięciach widoczne jest ryzyko wzrostu kosztów materiałów czy pracy.
Wyzwanie stanowią inwestycje, których budowy się rozpoczynają. To w takich przedsięwzięciach widoczne jest ryzyko wzrostu kosztów materiałów czy pracy. Paweł Dubiel / Polska Press
Czy szybko rosnąca inflacja i koszty budowy oraz utrudnienia w realizacji inwestycji powodujące opóźnienia sprawią, że w umowach deweloperskich pojawią się klauzule waloryzujące ceny mieszkań? Jakie zamiary w teju kwestii mają deweloperzy?

U schyłku poprzedniego wieku normalną praktyką w umowach kupna mieszkania od dewelopera - nikt wtedy nie nazywał ich umowami deweloperskimi, a i słowo deweloper występowało rzadziej niż określenie firma budująca mieszkania - waloryzowanie ceny w trakcie trwania inwestycji - zazwyczaj według kursu dolara.

Niewykluczone, że dziś w czasach równie wysokiej inflacji klauzule waloryzacyjne wrócą do praktyki. Obecnie bowiem trudno jest oszacować koszt budowy, a to oznacza, że ryzyko działalności deweloperskiej jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Czy deweloperzy więc zechcą przerzucić to ryzyko - a przynajmniej się nim podzielić - na inwestora czyli osobę kupującą mieszkanie w trakcie jego budowy? W tej kwestii deweloperzy są podzieleni - i to na wiele grup, o czym świadczy sonda przeprowadzona przez agencję DomPress.pl. Są więc zwolennicy klauzul waloryzując, są przeciwnicy, są deweloperzy, którzy rozważają zastosowanie takiego rozwiązania, ale dopiero w teraz rozpoczynanych przedsięwzięciach.

Najbardziej radykalni deweloperzy w tej kwestii już od pewnego czasu stosują waloryzację cen, z kolei najostrożniejsi poczekają z decyzją do czasu, gdy stanowisko swoje w sprawie takich klauzul zajmie Urząd Ochrony Konkurencji i Klientów (UOKiK).

Klauzula waloryzacyjna: sposób na ryzyko dewelopera związane ze wzrostem kosztów budowy mieszkań?

- Klauzule waloryzujące nie są niczym nowym. Niektóre firmy deweloperskie stosują je w swoich umowach od lat. Można się spodziewać, że przy tak dużej, ponad 10-procentowej inflacji coraz więcej deweloperów będzie sięgać po to rozwiązanie. Nie planujemy wprowadzenia takich zapisów. Cenniki dla naszych inwestycji ustalamy w taki sposób, aby uwzględniały przewidywane koszty realizacji projektów w długiej perspektywie - mówi Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.

Podobnego zdania jest Joanna Janowicz, dyrektor zarządzająca w firmie Constructa Plus, ale co do praktycznego ich zastosowania woli zachować ostrożność: - Zapisy waloryzacyjne są już teraz stosowane przez niektórych deweloperów, z możliwością odstąpienia od umowy przez klienta przy zmianie ceny. To ciekawe rozwiązanie i obserwujemy, jak będzie się odnosić do niego UOKiK. Czy podobne zapisy w umowach nie zostaną uznane za klauzule niedozwolone.

- Jeżeli jednak możliwość stosowania takich zapisów w umowach zostanie usankcjonowana, rozważymy ich zastosowanie. Na ten moment tego nie robimy - dodaje Joanna Janowicz.

Z kolei Piotr Baran, prezes zarządu PCG S.A. zwraca uwagę na fakt, iż ustawa deweloperska nie zakazuje wpisywania klauzul waloryzujących ceny o wskaźniki GUS: - Ale w praktyce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów negatywnie ocenia stosowanie takich zapisów w umowach. Nie stosujemy tych klauzul.

- Owszem, w branży pojawiają się głosy o potrzebie waloryzacji cen ze względu na tempo wzrostu kosztów budowy, ale wydaje nam się, że jest to dłuższa perspektywa. Rozmowy na ten temat dopiero się zaczynają. Sądzimy, że raczej deweloperzy będą uruchamiać sprzedaż na późnym etapie budowy niż stosować waloryzację, która budzi obawy klientów i może źle wpływać na wizerunek firm i całej branży deweloperskiej - dodaje Piotr Baran.

Podwyższanie przez dewelopera ceny mieszkania w trakcie jego budowy: niechętnie i tylko z konieczności

Nieco odmienne zdanie ma Adrian Potoczek, dyrektor ds. rozwoju w Wawel Service. - Zmienność rynku, w tym również wahania cen są nieodłącznym elementem branży nieruchomości - podkreśla on i dodaje: - Zabezpieczamy się przed tym poprzez umowy z wykonawcami lub negocjacje cen. Mamy również zabezpieczony obszerny bank ziemi, co gwarantuje nam płynne inicjowanie kolejnych projektów. Na ten moment nie planujemy wprowadzać klauzul waloryzujących ceny mieszkań w naszych inwestycjach.

Z kolei Adam Urbański, dyrektor Sprzedaży w TDJ Estate problem postrzega następująco: - Oczywiście wzrost kosztów realizacji budów zmusza nas do aktualizacji cenników mieszkań oferowanych aktualnie do sprzedaży. Dzisiaj nie stosujemy jednak w zawieranych z klientami umowach deweloperskich klauzul dających możliwość waloryzacji cen mieszkań.

Podobnego zdania jest Zbigniew Juroszek, prezes zarządu Atal S.A.: - Wyzwanie stanowią inwestycje, których budowy się rozpoczynają. To w takich przedsięwzięciach widoczne jest ryzyko wzrostu kosztów materiałów czy pracy. W takich projektach mamy możliwość elastycznej polityki cenowej, gdyż sprzedaż takich mieszkań jest w toku. Inwestycje, które są już na zaawansowanym etapie budowy, mają zabezpieczone koszty.

- Choć klauzule waloryzujące ceny mieszkań, oparte na przykład na wskaźnikach GUS nie są nowym rozwiązaniem to dotąd stosowane były sporadycznie. Należy się spodziewać, że w obecnych warunkach ekonomicznych możemy się z nim stykać częściej. W obliczu galopującej inflacji, rosnących kosztów wykonawstwa i związaną z nimi możliwością opóźnień na budowach deweloperzy mogą w ten sposób zabezpieczać się przed utratą rentowności inwestycji - podsumowuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

- Trudno obecnie powiedzieć, czy będziemy wprowadzać klauzule waloryzujące ceny mieszkań, oparte np. na wskaźnikach GUS. Sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna, tak naprawdę wszystko zależy od eskalacji konfliktu w Ukrainie. Pewne jest to, że będziemy dostosowywać się do nowych wymogów prawnych - dodaje Mariola Żak.

Źródło: DomPress.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu