Dobre wieści z SEMICON na Tajwanie. "Polska może stać się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów"

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Targi SEMICON są popularne wśród firm zajmujących się technologiami cyfrowymi, ponieważ Tajwan jest największym światowym centrum produkcji chipów. Odpowiada za produkcję ponad 80 proc. najbardziej zaawansowanych półprzewodników.
Targi SEMICON są popularne wśród firm zajmujących się technologiami cyfrowymi, ponieważ Tajwan jest największym światowym centrum produkcji chipów. Odpowiada za produkcję ponad 80 proc. najbardziej zaawansowanych półprzewodników. fot. SEMICON Taiwan
Uczestnictwo Polski w targach półprzewodników w Tajpej podnosi nasze szanse na stanie się kluczowym miejscem dla inwestycji tajwańskich w Europie, zwłaszcza po otwarciu fabryki TSMC w Niemczech. Takie opinie pojawiają się po zakończonym właśnie SEMICON 2024.

Trzydniowe targi SEMICON odbyły się w Tajpej. Polska, reprezentowana przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Rafała Rosińskiego, uczestniczyła w tym wydarzeniu już po raz drugi. Celem wizyty było zbudowanie relacji z czołowymi przedstawicielami tajwańskiego przemysłu półprzewodników.

Tajwan, będąc globalnym liderem w produkcji chipów, odpowiada za ponad 80% zaawansowanych półprzewodników na świecie. Jego firmy technologiczne aktywnie inwestują również w Europie, co potwierdza rozpoczęcie budowy pierwszej fabryki TSMC w Dreźnie. To wydarzenie rozpoczęło dyskusje na temat potencjalnej lokalizacji kolejnych inwestycji TSMC na kontynencie europejskim.

Polska, prezentując się na targach SEMICON z własnym pawilonem narodowym, pokazała swoje zaangażowanie i aspiracje do bycia częścią europejskiego "trójkąta chipowego". Marcin Jerzewski, kierownik tajwańskiego biura European Values Center, podkreślił, że bliskość nowego zakładu produkcyjnego TSMC do polskiej granicy może zachęcić tajwańskie firmy do inwestowania w Polsce.

W 2023 roku Waldemar Buda, ówczesny minister rozwoju i technologii, wyraził oczekiwanie, że otwarcie fabryki TSMC w Niemczech przyciągnie tajwańskie inwestycje do Polski, szczególnie w zakresie zaawansowanego pakowania chipów. Polska, wraz z Czechami, stara się o włączenie do ekosystemu TSMC, co mogłoby przekształcić region w nowy europejski hub półprzewodników.

Równocześnie rosnące napięcia pomiędzy krajami Europy Środkowej a Chinami, szczególnie po inwazji Rosji na Ukrainę, wpływają na relacje z Tajwanem. Litwa i Czechy już podjęły kroki w kierunku zacieśnienia współpracy z Tajwanem, co spotkało się z reakcją Chin. Polska, zachowując ostrożność w relacjach z Tajwanem, skupia się na dyplomacji na niższych szczeblach, aby nie prowokować konfliktu z Chinami.

Współpraca Polski z Tajwanem obejmuje wymianę wizyt parlamentarnych i współpracę międzymiastową, co może stanowić solidną podstawę do dalszego rozwoju relacji gospodarczych, szczególnie w branży półprzewodników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu