Rosyjskie elity przygotowują się do ekonomicznej normalizacji

Eryk Kołodziejek
Opracowanie:
Rosja nadal czerpie znaczące dochody ze sprzedaży paliw kopalnych, mimo sankcji.
Rosja nadal czerpie znaczące dochody ze sprzedaży paliw kopalnych, mimo sankcji. BARTEK SYTA
Na Kremlu pojawia się przekonanie, że rosyjska gospodarka przeszła przez najtrudniejszy okres i zmierza ku stabilizacji. Władze Rosji planują kroki, które mają pomóc sektorom najbardziej dotkniętym sankcjami, jak wskazuje dr Szymon Kardaś z European Council on Foreign Relations.

Spis treści

Stabilność gospodarcza Rosji pod lupą

Kreml twierdzi, że rosyjska gospodarka jest w dobrym stanie, jednak rzeczywistość jest bardziej złożona.

Sytuacja nie jest zła, ale wyzwania narastają - mówi ekspert ds. polityki rosyjskiej.

W ubiegłym roku rosyjska gospodarka zanotowała wzrost PKB na poziomie około 4%, głównie dzięki sektorowi zbrojeniowemu. Władze walczą z inflacją, która oficjalnie wynosi 9,5-9,9%, ale nieoficjalnie może sięgać 18-19%. Stopa procentowa wzrosła do 21%, co jest znacząco wyższe niż przed inwazją na Ukrainę.

Utajnione dane i wydatki na zbrojenia

Po inwazji na Ukrainę, Rosja utajniła część danych statystycznych, w tym dotyczących handlu i produkcji energetycznej. W budżecie federalnym na najbliższe lata zaplanowano wysokie wydatki na zbrojenia, które mają przekroczyć 8% PKB i stanowić 40% wydatków federalnych.

"To rekordowy poziom od zakończenia zimnej wojny" - zauważa Kardaś.

Rosyjski eksport paliw kopalnych

Rosja nadal czerpie znaczące dochody ze sprzedaży paliw kopalnych, mimo sankcji. Wartość eksportu węglowodorów w 2022 roku wyniosła 356 mld euro, co było prawie 100 mld euro więcej niż przed inwazją.

Świat kupujący rosyjskie surowce finansuje tę wojnę - podkreśla ekspert. Kluczowym rynkiem dla rosyjskiej ropy była Europa, która kupowała ją po wysokich cenach.

Przekierowanie eksportu i nowe rynki

Po wprowadzeniu embarga na import rosyjskiej ropy przez UE, Rosja musiała przekierować eksport na rynki azjatyckie, głównie do Chin i Indii. Obecnie 90% rosyjskich produktów naftowych trafia do tych krajów, a reszta do Turcji i innych państw. Istnieje prawdopodobieństwo, że część tej ropy jest reeksportowana do Europy lub mieszana z innymi surowcami.

Wyzwania dla Gazpromu i przyszłość gospodarki

Rosja odnotowała straty w sektorze gazowym, gdzie udział Gazpromu w imporcie gazu do UE spadł z ponad 40% w 2021 roku do około 11-12% w 2024 roku. Europa była kluczowym rynkiem zbytu, a Rosja nie ma alternatywy z powodu braku odpowiednich rurociągów. Gazprom nie posiada też znaczącego potencjału w zakresie LNG. "Sektor ten traci, a wszyscy związani z Gazpromem odczuwają skutki" - mówi Kardaś.

Perspektywy normalizacji i powrotu firm

Nie ma sygnałów o buncie w elicie kremlowskiej.

"Na horyzoncie rysuje się możliwość porozumienia kończącego wojnę, co może przygotować gospodarkę na powrót zachodnich firm" - tłumaczy ekspert. "Nie będzie to jednak powrót do business as usual, szczególnie z Europą" - dodaje Kardaś.

Na Kremlu dojrzewa myśl o normalizacji, która ma pomóc sektorom dotkniętym sankcjami.

Relacje z USA i potencjalne zmiany

Powrót amerykańskich firm na rosyjski rynek będzie zależał od negocjacji między Rosją a USA.

Sygnały z pierwszych tygodni prezydentury Donalda Trumpa są niepokojące i mogą zwiększyć prawdopodobieństwo powrotu amerykańskich firm do współpracy z Rosją - zauważa analityk.

Rozmowy w Rijadzie dotyczyły normalizacji relacji dyplomatycznych i gospodarczych oraz znoszenia sankcji.

Podsumowanie i prognozy

Nie można wykluczyć, że polityka Trumpa ulegnie zmianie, co wpłynie na relacje z Rosją. "To, co obserwujemy, musi niepokoić Europę" - podsumowuje Kardaś. W obliczu tych wyzwań Rosja stara się przygotować na przyszłość, licząc na stabilizację i normalizację gospodarczą.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu