Uderzenie w rosyjską „flotę cieni"
Nowe sankcje Unii Europejskiej obejmą rozszerzenie restrykcji na 200 dodatkowych statków należących do rosyjskiej „floty cieni". Te jednostki nie będą mogły zawijać do europejskich portów. Rosja wykorzystuje te wysłużone tankowce do przewozu ropy, którą sprzedaje po cenach wyższych niż ustalone przez Zachód.
Stan techniczny statków z „floty cieni" stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, a ich dalsza eksploatacja może prowadzić do katastrof ekologicznych, takich jak wycieki ropy. Ponadto, Rosja jest podejrzewana o wykorzystywanie tych jednostek do uszkadzania podwodnych kabli, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla infrastruktury międzynarodowej.
Sankcje wobec sędziów i prokuratorów
Kraje unijne zdecydowały się na zastosowanie przepisów wprowadzonych po śmierci lidera antykremlowskiej opozycji, Aleksieja Nawalnego. Nowy reżim sankcyjny umożliwia nakładanie obostrzeń na osoby odpowiedzialne za represje stosowane w Rosji. Tym razem sankcje obejmą 20 sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy Nawalnego oraz Władimira Kara-Murzy.
Władimir Kara-Murza, rosyjski dziennikarz opozycyjny, został skazany na 25 lat kolonii karnej, ale został uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2024 roku między Rosją a krajami zachodnimi. Sankcje mają na celu wywarcie presji na rosyjski system sądowniczy, który jest oskarżany o stosowanie represji wobec opozycjonistów.
Sankcje na firmy obchodzące restrykcje
Nowy pakiet sankcji obejmie również 30 firm zaangażowanych w obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję. Chodzi o przedsiębiorstwa, które pomimo obostrzeń dostarczają Rosji technologie i towary, które mogą być wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie.
Na liście znalazły się przedsiębiorstwa z Rosji, Turcji, Serbii, Uzbekistanu, Wietnamu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Unijna czarna lista zostanie rozszerzona o 75 osób i firm powiązanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym.Sankcje indywidualne przewidują zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów, a podmioty prawne mają zakaz prowadzenia w UE wszelkiej działalności gospodarczej.
Sankcje hybrydowe i propagandowe
Źródło unijne poinformowało, że kraje członkowskie zgodziły się na tzw. sankcje hybrydowe, które umożliwią uderzanie w statki odpowiedzialne za niszczenie podwodnych kabli oraz w ośrodki propagandowe rozpowszechniające dezinformację.
Jest to drugi pakiet sankcji, nad którym prace w Radzie UE koordynuje polska prezydencja. Szesnasty pakiet został przyjęty pod koniec lutego w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. Sankcje hybrydowe mają na celu zwiększenie skuteczności działań UE w walce z rosyjską dezinformacją i sabotażem infrastrukturalnym. Ostatecznie 17. pakiet sankcyjny ma zostać zatwierdzony 20 maja przez ministrów spraw zagranicznych UE na posiedzeniu w Brukseli.
źródło: PAP
