Spis treści
Kolejny pakiet sankcji ma uderzyć w tzw. rosyjską flotę cieni
Nowe sankcje mają objąć ponad 70 statków należących do tzw. rosyjskiej floty cieni. Statki te są wykorzystywane przez Rosję do omijania międzynarodowych sankcji, które nakładają limit cenowy na rosyjską ropę. Dzięki temu Rosja sprzedaje ropę powyżej tego limitu, co pozwala na osiąganie większych zysków. Flota cieni składa się z ponad 600 statków, które pływają pod banderami państw trzecich.
Flota cieni to w większości stare i zdezelowane statki, które często nie są ubezpieczone. W przypadku wycieku ropy nikt nie ponosi odpowiedzialności, co stanowi poważne zagrożenie dla wód państw UE. Nowe sankcje obejmą również kapitanów tych statków, co było propozycją ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Jak argumentował, statki te niszczą podmorską infrastrukturę i zagrażają środowisku naturalnemu.
Przykładem takiego działania jest uszkodzenie kabla EstLink2 pomiędzy Finlandią a Estonią w grudniu ubiegłego roku. Podejrzewa się, że za incydent odpowiada załoga tankowca Eagle S, pływającego pod banderą Wysp Cooka. Śledczy podejrzewają, że uszkodzenie kabli nastąpiło w wyniku opuszczenia kotwicy i przeciągnięcia jej po dnie morza na odcinku około 100 km. Dochodzenie ma na celu ustalenie, czy było to działanie zamierzone.
Sankcje obejmują też zakaz współpracy i transakcji z kilkunastoma portami oraz lotniskami w Rosji
Decyzja podjęta w Brukseli przewiduje również zakaz współpracy i transakcji z kilkunastoma portami oraz lotniskami w Rosji, które łamią międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjską ropę. Nowy pakiet sankcji zakłada także odcięcie kilkunastu kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT, co znacząco ograniczy ich możliwości w handlu międzynarodowym.
Nowy pakiet sankcji zakłada także odcięcie kilkunastu kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT
Odcięcie od SWIFT oznacza dla rosyjskich banków ograniczone możliwości realizowania płatności w handlu międzynarodowym, co prowadzi do spadku zaufania do rubla. Rosyjskie firmy będą musiały szukać alternatywnych metod przesyłania pieniędzy, co zwiększy koszty transakcji międzynarodowych.
W 16. pakiecie sankcji dodano kolejne osoby do czarnej listy, co oznacza zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie ich aktywów na terenie Wspólnoty. Lista zostanie upubliczniona po ostatecznym wejściu pakietu w życie. Nowe restrykcje obejmują również zawieszenie koncesji dla kilku rosyjskich mediów na działalność na terytorium UE oraz zakaz eksportu aluminium z Rosji do UE.
Dodatkowe sankcje dotknął Białoruś
Środowa decyzja przewiduje także objęcie Białorusi dodatkowymi sankcjami, aby uniemożliwić temu krajowi wspieranie Rosji w obchodzeniu zachodnich restrykcji. Formalna zgoda na wejście w życie pakietu musi jeszcze zostać podjęta przez ministrów państw UE, co prawdopodobnie nastąpi w poniedziałek podczas spotkania szefów dyplomacji krajów UE w Brukseli.
źródło: PAP
