Przedłużenie sankcji. Kluczowe decyzje
Unijne sankcje są przedłużane co pół roku i wymagają zgody wszystkich krajów członkowskich. Tym razem negocjacje prowadziła polska prezydencja w Radzie UE.
Węgry, które wcześniej wstrzymywały decyzję, ostatecznie wycofały swoje weto, co umożliwiło osiągnięcie jednomyślnego porozumienia. Węgierskie weto było związane z żądaniami wykreślenia niektórych osób z listy sankcyjnej, w tym rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana. Jednak, jak podało źródło UE, Fridman pozostał na liście sankcyjnej.
Kto został wykreślony z „czarnej listy"
Z unijnej „czarnej listy" wykreślono cztery osoby:
biznesmena Władimira Raszewskiego,
siostrę biznesmena Aliszera Usmanowa Gulbachor Ismaiłową,
oligarchę Wiaczesława Kantora,
ministra sportu Michaiła Diegtiarowa.
Dodatkowo, z listy usunięto trzy osoby, które niedawno zmarły: polityka Nikołaja Ryżkowa oraz wojskowych Andrieja Ermiszkę i Aleksieja Bolszakowa. Decyzja o wykreśleniu tych osób była częścią szerszego porozumienia, które pozwoliło na przedłużenie sankcji.
Konsekwencje sankcji dla Rosji
Sankcje indywidualne obejmują zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie aktywów osób objętych restrykcjami. Bez przedłużenia sankcje wygasłyby w nocy z soboty na niedzielę, co mogłoby umożliwić oligarchom odzyskanie dostępu do swoich majątków w UE.
Przedłużenie sankcji do 15 września 2025 roku jest istotnym krokiem w polityce UE wobec Rosji. Sankcje te są częścią szerszej strategii, która ma na celu wywarcie presji na Rosję w związku z jej działaniami na arenie międzynarodowej.
Węgierskie weto
Węgry były kluczowym graczem w negocjacjach dotyczących przedłużenia sankcji. Ich weto było związane z wcześniejszymi decyzjami dotyczącymi obostrzeń gospodarczych na Rosję, które były przyjęte w ramach 16 pakietów sankcyjnych.
Budapeszt argumentował swoje wstrzymywanie decyzji czekaniem na nowe decyzje administracji USA po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa. Później Węgry zaczęły domagać się gwarancji dotyczących tranzytu gazu przez Ukrainę, który został wygaszony z początkiem roku. Ostatecznie, po otrzymaniu zapewnień od Komisji Europejskiej o kontynuacji negocjacji z Ukrainą, Węgry wycofały swoje weto.
Przyszłość sankcji i relacji UE-Rosja
Przedłużenie sankcji jest kolejnym krokiem w długoterminowej polityce UE wobec Rosji. Sankcje mają na celu wywarcie presji na Rosję, aby zmieniła swoje działania na arenie międzynarodowej.
Decyzja o przedłużeniu sankcji pokazuje, że UE jest zdeterminowana, aby utrzymać presję na Rosję. W przyszłości możliwe są dalsze negocjacje i zmiany w polityce sankcyjnej, w zależności od rozwoju sytuacji międzynarodowej i działań Rosji.
Źródło: PAP
