Spis treści
Zakupy paliw a pomoc finansowa
W 2024 roku Unia Europejska wydała 22 miliardy euro na zakup ropy i gazu z Rosji, podczas gdy na wsparcie finansowe dla Ukrainy przeznaczyła 19 miliardów euro. Takie dane przedstawiają Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) oraz Kiloński Instytut Gospodarki Światowej (IfW Kiel). Warto zaznaczyć, że te liczby nie uwzględniają pomocy wojskowej ani humanitarnej, a jedynie wsparcie finansowe.
Christoph Trebesch, ekonomista z IfW Kiel, zwrócił uwagę, że europejscy darczyńcy przeznaczają na pomoc finansową dla Ukrainy mniej niż 0,1% swojego PKB.
Wiele krajów wykazało się większą hojnością w innych konfliktach. Na przykład Niemcy zmobilizowały znacznie więcej pomocy na rzecz wsparcia Kuwejtu, w latach 90. XX wieku, niż na rzecz Ukrainy w porównywalnym okresie – zauważył Trebesch.
Dochody Rosji z eksportu paliw
Raport CREA ujawnia, że w trzecim roku inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła 242 miliardy euro na eksporcie paliw kopalnych. Moskwa czerpie znaczną część swoich dochodów podatkowych z sektora naftowo-gazowego i stara się omijać zachodnie sankcje, wykorzystując tzw. flotę cieni do transportu paliw. Według CREA, statki te odpowiadają za przewóz towarów o wartości stanowiącej około jednej trzeciej przychodów z eksportu paliw kopalnych.
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE jednomyślnie poparli w poniedziałek w Brukseli 16. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Nowe sankcje obejmą kolejne sektory rosyjskiej gospodarki, a także część tzw. floty cieni.
LNG jako alternatywa dla gazu rurociągowego
Raport CREA wzywa również do ograniczenia stosowania skroplonego gazu ziemnego (LNG). Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Europa zmniejszyła import gazu z Rosji rurociągami, ale swoje potrzeby energetyczne częściowo zaspokoiła dostawami LNG, w tym rosyjskiego.
Jan-Eric Faehnrich, analityk z norweskiego Rystad Energy, podkreślił, że znaczenie LNG w krajach UE i Wielkiej Brytanii znacznie wzrosło od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Z przedwojennego maksimum, wynoszącego w 2019 roku 81,3 mln ton, wzrosło do 119 mln ton w roku 2022. Dodał, że Rosja była w ubiegłym roku drugim pod względem wielkości eksporterem LNG do Europy.
Źródło: PAP
