Koszty wojny na Ukrainie odczuwa również Polska

Maciej Badowski
Opracowanie:
Koszty wojny na Ukrainie poniesione przez Polskę są trudne do oszacowania, bo składa się na to wiele czynników np. wzrost cen energii, który napędził inflację.
Koszty wojny na Ukrainie poniesione przez Polskę są trudne do oszacowania, bo składa się na to wiele czynników np. wzrost cen energii, który napędził inflację. Andrzej Banas/ Polska Press
Trzy lata po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Polska nadal odczuwa ekonomiczne skutki tego konfliktu. Koszty poniesione przez nasz kraj są trudne do oszacowania, jednak eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują na wiele czynników, które wpłynęły na gospodarkę. Wzrost cen energii, inflacja oraz napływ uchodźców to tylko niektóre z nich.

Wzrost cen energii i inflacja

Konflikt na Ukrainie znacząco wpłynął na ceny energii w Polsce. Przerwanie dostaw węglowodorów z Rosji spowodowało gwałtowny wzrost kosztów energii, co z kolei napędziło inflację.

– Koszty wojny w Ukrainie poniesione przez Polskę są trudne do oszacowania. Mamy do czynienia z całym splotem czynników. Na przykład gwałtownie wzrosły koszty energii w związku z przerwaniem dostaw węglowodorów z Rosji, ale pamiętajmy, że Rosja sama ograniczyła dostawy jeszcze przed wojną, doprowadzając do znacznych podwyżek cen – wskazał Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Mimo tych wyzwań, uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, dzięki inwestycjom takim jak terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe, w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści polskiej gospodarce.

Napływ uchodźców z Ukrainy

Napływ uchodźców z Ukrainy miał istotny wpływ na polską gospodarkę. Ukraińcy nie tylko uzupełnili niedobory na rynku pracy, ale także zwiększyli konsumpcję, co przyczyniło się do wzrostu PKB.

– Ich napływ przyniósł polskiej gospodarce wymierne korzyści. Ukraińcy założyli kilkadziesiąt tysięcy firm, które współtworzą polskie PKB, uzupełnili niedobory na rynku pracy, a także zwiększyli konsumpcję, która również napędza gospodarkę – dodał Kubisiak.

Według danych PIE, uchodźcy przyczynili się do wzrostu polskiego PKB o 0,7-1,1 proc. w 2023 roku, a ich długoterminowy wpływ może być jeszcze większy.

Pomoc humanitarna i militarna

Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów wspierających Ukrainę pod względem wydatków na pomoc w stosunku do PKB. Pomoc ta obejmuje zarówno wsparcie militarne, jak i humanitarne.

– Inaczej wartość wsparcia udzielonego Ukrainie przez poszczególne kraje obliczył niemiecki instytut ifW Kiel, ale jego szacunki nie uwzględniają pomocy skierowanej wprost do uchodźców z Ukrainy, skupiając się na trzech typach bezpośredniej pomocy wysyłanej na Ukrainę – zbrojnej, humanitarnej i finansowej – zauważył Dawid Sułkowski z PIE.

Polska przekazała Ukrainie pomoc militarną wartą 3,23 mld euro, co stanowi znaczący wkład w obronę tego kraju.

Wpływ na finanse publiczne

Wydatki ukraińskich uchodźców w Polsce miały istotny wpływ na dynamikę konsumpcji i finanse publiczne. Obywatele Ukrainy wygenerowali znaczne wpływy podatkowe, które przewyższyły wydatki publiczne na pomoc uchodźcom.

– Bez konsumpcji Ukraińców w Polsce recesja konsumencka, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych trwałaby dłużej, a proces wychodzenia z niej mógłby być wolniejszy – podkreśliła z kolei Aleksandra Wejt-Knyżewska z PIE

Długoterminowo, uchodźcy z Ukrainy mogą przyczynić się do zwiększenia rocznych dochodów państwa o 0,85-1,3 proc., co jest istotnym wsparciem dla polskiego budżetu.

Społeczne zaangażowanie Polaków

Pomoc uchodźcom z Ukrainy to nie tylko działania rządowe, ale także ogromne zaangażowanie społeczeństwa. Według badań PIE, 77 proc. Polaków zaangażowało się w różne formy wsparcia dla uchodźców.

– Polska obok Kanady ma najwyższy wśród państw OECD wskaźnik zatrudnienia uchodźców – wynoszący 71 procent – dodała Wejt-Knyżewska

Polacy nie tylko oferowali pomoc finansową i rzeczową, ale także przyjmowali uchodźców do swoich domów, co pokazuje ogromną solidarność i wsparcie społeczne.

Trzy lata wojny na Ukrainie przyniosły Polsce wiele wyzwań, ale także szans. Mimo trudności związanych z inflacją i wzrostem cen energii, napływ uchodźców przyczynił się do wzrostu gospodarczego i wzmocnienia rynku pracy. Polska, jako jeden z głównych sojuszników Ukrainy, nie tylko wspiera ten kraj militarnie, ale także czerpie korzyści z integracji uchodźców z polską gospodarką.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu