Spis treści
Ubiegły roku był okresem znaczących zmian i niepewności na rynkach finansowych. Z jednej strony wiele aktywów takich jak np. kryptowaluty osiągnęły rekordowe wartości, to jednocześnie na rynkach utrzymywały się liczne zagrożenia. Pewne problemy gospodarcze związane na przykład z dostawami ropy i gazu udało się załagodzić to jednak pojawiły się nowe w postaci wybuchu kolejnych konfliktów zbrojnych w innych częściach świata.
- Choć sytuacja rynkowa i gospodarcza wydawała się stabilizować z roku na rok, po burzliwym 2020 i 2022, to rok 2025 wystawia nas na nowe wyzwania. Oczekuje się spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego, choć poszczególne gospodarki mogą wykazywać różną dynamikę i zaskoczyć z zupełnie innej strony. Aby odnieść sukces na tak dynamicznym rynku, inwestorzy muszą być przygotowani na nieprzewidywalne wydarzenia. Niestabilność geopolityczna, postęp technologiczny oraz ewolucja dotychczasowych trendów będą kształtować przyszłość gospodarki – powiedział Strefie Biznesu dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB Brokers.
Stopy procentowe w Polsce. W centrum uwagi inwestorów banki i deweloperzy
Nasza gospodarka nie wykazała w ubiegłym roku wyraźnych oznak poprawy poza kilkoma zaskoczeniami. Presja inflacyjna pozostawała wysoka i wpłynęła na umocnienie polskiej waluty. To spowodowało, że perspektywa szybkich obniżek stóp procentowych oddaliła się, a najnowsze prognozy i szacunki ekonomistów wskazują, że pierwsze obniżki mogą pojawić się dopiero pod koniec pierwszej połowy 2025 r. Choć NBP pod tym względem potrafił już wcześniej zaskoczyć.
Analitycy zwracają jednak uwagę, że z perspektywy giełdy kwestia obniżki stóp procentowych w 2025 r. stawia polski rynek w pewnym „rozkroku”.
– Choć niższe stopy przekładają się na obniżkę stopy wolnej od ryzyka, a także zachęcają przedsiębiorstwa do wzmożonej aktywności inwestycyjnej, a dla konsumentów tworzą pole do zwiększenia wydatków, to warto pamiętać, że GPW pozostaje mocno zdominowana przez spółki z sektora finansowego, które stanowią ok. 55 procent kapitalizacji indeksu szerokiego WIG. Dla banków, które w Polsce zdecydowanie przeważają w tym sektorze, obniżki stóp procentowych oznaczają spadek marży odsetkowej – powiedział Strefie Biznesu Tymoteusz Turski, analityk z XTB Brokers.
Według niego wraz z niższym oprocentowaniem kredytów, wynik uzależniony od odsetek będzie spadał, a koszty, jakie banki ponosiły przez wyższe oprocentowanie lokat, nie rosły proporcjonalnie do tempa wzrostu przychodów ze względu na wysoką płynność sektora, która powodowała mniejsze zapotrzebowanie na wysokie oprocentowanie depozytów.
– W takiej perspektywie należy się spodziewać, że obniżka stóp procentowych w 2025 r. przyczyni się do erozji wyników banków, a co za tym idzie, ciężko będzie spodziewać się, że instytucje finansowe będą stanowić motor napędowy wzrostów na polskich indeksach – dodał Tymoteusz Turski.
Z drugiej strony niższe stopy procentowe będą wspierać rynek nieruchomości, a szczególnie te spółki, które specjalizują się w budownictwie mieszkaniowym i generalnym wykonawstwie.
WIG20 pozostaje nisko względem wycen innych ważnych indeksów z Europy i ze świata
Jak uważają analitycy dopóki w Ukrainie trwa wojna, ciężko spodziewać się wyraźnych wzrostów na polskiej giełdzie i czynnik ten najprawdopodobniej będzie miał większy wpływ na kształtowanie się indeksu w 2025 r. niż fundamentalne dane publikowane przez spółki.
– Stąd spodziewamy się, że w przypadku ewentualnego zakończenia wojny i ustabilizowania się sytuacji, indeks polskiej giełdy może zanotować dynamiczniejsze odbicie, zbliżając się do średnich wartości, które notował przed jej wybuchem – powiedział Bartłomiej Mętrak analityk z XTB Brokers.
Według niego indeks WIG20 pozostaje nisko względem historycznych wycen oraz wycen innych ważnych indeksów z Europy i ze świata.
– Choć perspektywy gospodarcze na 2025 rok nie wyrysowują się jasnymi barwami, to w przypadku poprawy sytuacji, polski rynek akcji oraz polski złoty wciąż mogą znaleźć się w zainteresowaniu inwestorów zagranicznych – dodał Mętrak.
Zdaniem analityków z Biura Maklerskiego mBanku indeks WIG20 przetestuje poziom 2 000 punktów w I połowie 2025 roku przy silnym dolarze, ale przekroczy 2 500 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Spółki, którym warto się przyjrzeć w 2025 roku według analityków w Polsce
Analitycy Biura Maklerskiego mBanku w grudniowe strategii rynkowej wskazali jedenaście spółek giełdowych jako swoje „top picks na 2025 rok”. Wśród nich znalazły się takie firmy jak: Allegro, Alior Bank, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, InPost, Komercni Banka, Kruk, LPP, Orlen, XTB i Żabka Group. Z kolei w przypadku małych i średnich spółek broker wymienił także:11 bit studios, Arctic Paper, Bioceltix, Benefit Systems, Inter Cars, Mo-BRUK, Bank Millennium, Synektik, Tauron, Text.
Również Dom Maklerski BOŚ podał swoje typy na przyszły rok, wśród których są: AB, CCC, Comp, Erbud, mBank, Mirbud, Neuca, LPP, Benefit Systems, CD Projekt oraz Text.
Nie trudno zauważyć, że obie listy są bardzo podobne do siebie. Z jednej strony zauważamy niewiele banków o czym napisaliśmy powyżej, ale wraz z utrzymującą się dynamiką konsumpcji, absorpcją środków z Krajowego Planu Odbudowy i funduszy unijnych będą poprawiały się zapewne wyniki wielu spółek w tym także handlowych.
Ryzyko krajowe. Niestabilne otoczenie prawne i biznesowe
Zdaniem analityków w sytuacjach kryzysowych rządzący często sięgają do rozwiązań nietypowych, a które mogą wpłynąć na notowania spółek giełdowych. Tak było w przypadku połączenia spółek energetycznych z kopalniami węgla, a potem nieudanych prób rozdzielenia tego związku, wprowadzaniem wakacji kredytowych, czy proponowane zmiany w systemie działania dopiero co stworzonych Fundacji Rodzinnych.
Zdaniem dyrektora ds. klientów strategicznych Michael/Ström Dom Maklerski Piotra Bawolskiego takie działania obniżyły zaufanie inwestorów krajowych i zagranicznych do polskiego rynku akcji.
– Dopóki takie obawy będą żyły w głowach inwestorów ciężko oczekiwać, żeby WIG20 i WIG były w stanie dorównywać odpowiednikom z rozwiniętych rynków – powiedział Strefie Biznesu Piotr Bawolski.
