Odbudowa Ukrainy. Polskie firmy przodują w przetargach publicznych na Ukrainie

Eryk Kołodziejek
Eksperci z Baker McKenzie w Kijowie podkreślają, że gotowość zagranicznych inwestorów do zaangażowania się na Ukrainie może wzrosnąć dzięki gwarancjom i ubezpieczeniom na wypadek skutków działań wojennych.
Eksperci z Baker McKenzie w Kijowie podkreślają, że gotowość zagranicznych inwestorów do zaangażowania się na Ukrainie może wzrosnąć dzięki gwarancjom i ubezpieczeniom na wypadek skutków działań wojennych. PAP
Eksperci z Baker McKenzie wskazują, że polskie przedsiębiorstwa z branży budowlanej i energetycznej wyróżniają się aktywnością w przetargach publicznych na Ukrainie. Dzięki bliskości kulturowej, dobrej znajomości rynku oraz realistycznemu podejściu do ryzyk związanych z wojną, polskie firmy częściej angażują się w te projekty niż ich konkurenci z Europy Zachodniej i innych regionów.

Stabilizacja gospodarki ukraińskiej

Po okresie zawirowań spowodowanych rosyjską inwazją, ukraińska gospodarka zaczyna się stabilizować. W 2023 roku wzrost PKB osiągnął 5,3%, a prognozy na 2024 rok przewidują dalszy wzrost w granicach 3-4%. W tym kontekście rozpoczęto przetargi na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Bank Światowy w swoim raporcie z lutego 2024 roku oszacował potrzeby inwestycyjne Ukrainy na 486 miliardów dolarów, koncentrując się głównie na odbudowie infrastruktury energetycznej, sieci transportowych oraz mieszkalnictwa. To właśnie te sektory przyciągają uwagę polskich firm starających się o publiczne kontrakty na Ukrainie.

Czynniki sprzyjające polskim przedsiębiorcom

Straty i działania wojenne w Ukrainie nie rozkładają się równomiernie na całym obszarze kraju. Pozwala to inwestorom i przedsiębiorcom działać w dopuszczalnym dla siebie obszarze ryzyka – mówi Viacheslav Yakymchuk, partner zarządzający Baker McKenzie w Kijowie. Bliskość geograficzna i kulturowa niewątpliwie wpływa na gotowość polskich przedsiębiorców do działania w Ukrainie. Ich ocena sytuacji i ogólna znajomość kraju jest dużo bardziej realistyczna niż firm pochodzących spoza Europy Środkowo-Wschodniej.

Eksperci z Baker McKenzie w Kijowie podkreślają, że gotowość zagranicznych inwestorów do zaangażowania się na Ukrainie może wzrosnąć dzięki gwarancjom i ubezpieczeniom na wypadek skutków działań wojennych, oferowanym przez ukraiński rząd, instytucje unijne, Stany Zjednoczone oraz firmy komercyjne.

Przejrzystość i zmiany strukturalne

Ukraiński rząd jest świadomy, że do uzyskania wsparcia zewnętrznego potrzebne są nie tylko zachęty, ale też zmiany strukturalne mówi Alyona Bon, senior associate w Baker McKenzie w Kijowie. Dlatego też wprowadza rozwiązania instytucjonalne, które mają wesprzeć walkę z korupcją i starania o większą przejrzystość. Są one niezbędne do zapewnienia transparentnego procesu zamówień publicznych.

Odbudowa Ukrainy nie oznacza powrotu do stanu sprzed wojny. Eksperci Baker McKenzie podkreślają, że infrastruktura energetyczna ma w większym stopniu bazować na odnawialnych źródłach energii, co otwiera drzwi dla przedsiębiorców i inwestorów specjalizujących się w zielonej energetyce. Ponadto Ukraina planuje większe otwarcie na zagranicznych inwestorów w kapitałochłonnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł wydobywczy, gdzie tradycyjnie dominowali lokalni inwestorzy.

Wyzwania i przyszłe perspektywy

Obserwujemy dynamiczny rozwój przemysłu obronnego, w tym produkcji systemów dronowych. W związku z działaniami wojennymi obecnie wyznaczono liczne ograniczenia w obszarze eksportu tego rodzaju technologii, co może stanowić przeszkodę w pozyskiwaniu dofinansowania spoza kraju. Jednak wraz z końcem działań wojennych, powinny one zostać zniesione, a inwestycje w innowacyjne, sprawdzone technologie przyniosą korzyści podmiotom, które odpowiednio wcześnie skorzystają z tej okazji – zwraca uwagę Marcin Fijałkowski, partner oraz szef praktyki własności intelektualnej i nowych technologii w Baker McKenzie w Warszawie.

Jednym z wyzwań dla przedsiębiorców działających na Ukrainie jest ograniczona dostępność siły roboczej, co jest wynikiem poboru do wojska i emigracji. Mimo to, eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślają, że relatywnie dobra kondycja ukraińskiej gospodarki wynika nie tylko z zagranicznej pomocy finansowej i restrykcyjnej polityki monetarnej, ale także z odporności ukraińskich obywateli i przedsiębiorców, którzy w większości kontynuują pracę mimo trwającej wojny.

Widzimy zainteresowanie gospodarczym aspektem odbudowy Ukrainy ze strony międzynarodowych inwestorów, między innymi ze Stanów Zjednoczonych – dodaje Weronika Achramowicz, partner zarządzająca Baker McKenzie w Warszawie. Często myślą oni o Polsce jako miejscu pierwszego etapu zagranicznej ekspansji. W istocie Polska jest dobrym przykładem kraju, który odniósł sukces gospodarczy również dzięki temu, że może być regionalnym >>headquarter<< i bramą do wejścia zarówno na rynek Unii Europejskiej, jak i ekspansji na wschód.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu