– Od pierwszego lipca klienci Banku Pekao S.A. za pomocą sytemu bankowości elektronicznej Pekao 24 będą mogli składać wnioski w ramach programu „Dobry Start.” – mówi Strefie Biznesu Tomasz Bogusławski z Centrum Komunikacji, Marketingu i Badań Banku Pekao. Stosowną prośbę o świadczenie będzie można wystosować online na stronie internetowej Pekao24 w sekcji E-Urząd dostępnej w prawej górnej części serwisu. Wniosku nie będzie można złożyć w oddziale lub pośrednictwem konsultanta infolinii.
Kolejnym bankiem oferującym pomoc w składaniu wniosków jest mBank. – mBank umożliwi składanie wniosków w programie Dobry Start od 1 lipca – powiedział Strefie Biznesu rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski. Klienci tego banku również będą mogli złożyć wniosek poprzez serwis transakcyjny. - Złożenie wniosku w oddziale lub za pośrednictwem konsultanta na mLinii, lub eksperta online nie jest możliwe - czytamy na stronie mBanku.
Z kolei PKO Bank Polski umożliwia składanie wniosku za pomocą sekcji „Oferty i wnioski”. – Klienci PKO i Inteligo będą mogli składać wnioski w ramach programu Dobry Start, przez bankowość elektroniczną. Proces składania wniosku będzie podobny jak w przypadku tego o świadczenie 500+ – informuje Strefę Biznesu starsza specjalistka PKO Banku Polskiego Joanna Fatek. Prośby o świadczenie nie będzie można złożyć w oddziale, agencji lub za pośrednictwem konsultanta infolinii.
Wszystkie wspomniane wyżej banki przekazują wnioski do systemu Emp@tia, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Później prośba o świadczenie kierowana jest do właściwego, wskazanego we wniosku, organu.
Prośbę o świadczenie będzie można także złożyć za pomocą stron internetowych: Alior Banku SA, Banku Millennium SA,, Banku Pocztowego SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybranych zrzeszonych Banków Spółdzielczych, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Banku SA, ING Banku Śląskiego SA,, Nest Banku S.A, , SGB-Banku SA. Składanie wniosku ma być też niedługo możliwe za pomocą strony BGŻ BNP Paribas, a z kolei Bank Zachodni WBK ma włączyć się w akcję informacyjną i promować składanie wniosku za pomocą Profilu Zaufanego.
Komu należy się 300 złotych na ucznia?
W ramach programu Dobry Start dzieci dostaną 300 złotych na wyprawkę szkolną, bez względu na dochód rodziny. Pieniądze otrzymają uczniowie do 20 roku życia, lub w przypadku określonej niepełnosprawności do 24 roku życia. Świadczenia nie uzyskają natomiast dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 idą do przedszkola lub tzw. „zerówki”. Stosowny wniosek warto jest złożyć wcześnie – jeżeli zrobimy to do 31 sierpnia, gminy wypłacą świadczenie najpóźniej do 30 września. W przypadku wniosków złożonych od 1 września do 30 listopada, środki na koncie zobaczymy nawet dopiero dwa miesiące po złożeniu prośby o świadczenie!
Według szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pomoc może trafić do 4,6 mln uczniów. Cały program będzie kosztował budżet państwa 1 mld 400 mln złotych.
