Dodatek gazowy 2024. Komu przysługuje zwrot VAT za gaz? W ramach jednorazowej wypłaty to nawet kilka tysięcy złotych

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Stawka VAT na gaz wynosi obecnie 23 proc. To może oznaczać naprawdę duży zwrot w ramach dodatku.
Stawka VAT na gaz wynosi obecnie 23 proc. To może oznaczać naprawdę duży zwrot w ramach dodatku. 123rf.com/bilanol
Zerowa stawka VAT na paliwa z ubiegłego roku już zapewne nikt nie pamięta. Wówczas ta ulga zastąpiona została dodatkiem gazowym, który dostępny jest także w tym roku. A ile wynosi dodatek gazowy 2024? Kto może starać się o dopłatę do gazu? Wiemy, jak łatwo obniżyć koszty ogrzewania domu.

Spis treści

Dodatek gazowy 2024. Komu przysługuje?

Przynajmniej do 30 czerwca 2024 roku obowiązywać będzie dodatek gazowy. Ten przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują gaz ziemny jako główne źródło ogrzewania. W ramach dodatku możliwa jest refundacja kosztów podatku VAT potwierdzonych fakturami od dostawców. Warunkiem otrzymania dodatku osłonowego jest także spełnienie kryterium dochodowego:

  • 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych;
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Podane progi dotyczą dochodów za 2022 rok.

Ile wynosi dodatek gazowy 2024?

Wysokość dodatku gazowego będzie różna dla każdego gospodarstwa domowego. Możliwy jest bowiem zwrot całego naliczonego na rachunkach podatku VAT, co może oznaczać sporą kwotę. Stawka VAT za wykorzystanie w domach gazu to obecnie 23 proc. Zwrot podatku VAT może dotyczyć gospodarstwa domowego wpisanego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatek gazowy wymaga złożenia wniosku. Powinna to zrobić osoba, która podpisywała umowę na dostawy gazu, a wypełniony druk wniosku wraz z fakturami za gaz oraz potwierdzeniami ich zapłaty dostarczyć należy do lokalnych władz. Najczęściej wnioski przyjmują urzędy gminy lub Gminne/Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Sam wniosek dostępny jest w urzędach, można go też pobrać na stronie gov.pl. Możliwe jest także wysłanie wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub złożenie go przez aplikację mObywatel.

Dofinansowania do ogrzewania domów 2024. Lista dostępnych świadczeń

Do 30 kwietnia 2024 roku można jeszcze składać wnioski o dodatek osłonowy. Dopłatę w kwocie 228,80 zł do 822,25 zł mogą otrzymać jedno- i wieloosobowe gospodarstwa domowe, które mieszczą się w kryterium dochodowym - identycznym, jak w przypadku dodatku gazowego.

Do połowy roku obowiązuje jeszcze zamrożenie cen energii. Są limity, jednak i tak większość z nas korzysta obecnie z obniżonych cen prądu. Strona rządowa chce powolnego wychodzenia z zamrożenia cen. Dostępne będą dopłaty dla najuboższych, a podwyżki rachunków mają nie przekroczyć 30 zł.

Kolejna pula środków zasiliła także program Czyste Powietrze. 400 mln zł pochodzi tym razem z Krajowego Planu Odbudowy, który w dużej mierze ma wspierać termomodernizację w Polsce. Przypomnijmy, w ramach Czystego Powietrza możliwa jest nie tylko wymiana nieefektywnych źródeł ciepła, ale także modernizacja instalacji grzewczych, ocieplenie budynków czy wymiana okien i drzwi. Program przewiduje także finansowanie zakupu rekuperacji i montaż fotowoltaiki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu