Będzie trudniej o dotację na pompę ciepła. NFOŚiGW zdecydował o zaostrzeniu kryteriów w programie „Czyste Powietrze"

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Uchwała o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze" zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła[/a] wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM.
Uchwała o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze" zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła[/a] wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. 123RF/ nachai
Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie „Czyste Powietrze". Chodzi o dofinansowanie do pomp ciepła, które ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu.

Spis treści

Zmiany w programie „Czyste Powietrze"

Lista ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów) prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Jak poinformowano, uchwałę o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze", która zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM, zarząd NFOŚiGW podjął 22 lutego. Fundusz poinformował PAP, że trwa implementacja uchwalonej zmiany w programie oraz aktualizacja regulaminu listy ZUM.

– Po zakończeniu prac implementacyjnych, oficjalnie zostanie opublikowane ogłoszenie zmian PPCP (program priorytetowy Czyste Powietrze), a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzący listę ZUM prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu – przekazano.

– Korzystając z grzałki dogrzewającej, można sprawić, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji – podkreśla Król.

Polacy rozczarowani pompami ciepła? „Na rynku pojawiło się s...

Jak wyjaśniono, dostarczenie dokumentów w terminie wyznaczonym przez IOŚ-PIB zapewni nieprzerwaną obecność danego urządzenia na liście ZUM. – Niedotrzymanie wyznaczonego terminu może spowodować zawieszenie dostępności danego urządzenia na Liście ZUM do czasu zakończenia weryfikacji spełniania wymagań – dodano.

Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła niespełniających wymagań. O co chodzi?

W październiku ub.r. NFOŚiGW informował PAP, że do resortu klimatu i środowiska przekazano pismo ws. rekomendowanych zmian w programie „Czyste Powietrze" odnośnie dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła. Wskazano na wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom.

Chodziło m.in. - jak podano - o zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenia możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę.

Jak informowano, NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planował, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na listę ZUM konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty. Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła było określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu