Tak oszukują na budowach! Materiały budowlane z właściwościami gorszymi od deklarowanych przez producenta

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z 373 zbadanych próbek wyrobów budowlanych 77, czyli 21 proc., miało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producentów.
Z 373 zbadanych próbek wyrobów budowlanych 77, czyli 21 proc., miało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producentów. Unsplash/ Milivoj Kuhar
Nawet co piąty wyrób budowlany miał właściwości użytkowe gorsze od deklarowanych przez producenta – wynika z badań nadzoru budowlanego. – Ci, którzy planują budowę lub remont mieszkania czy domu, powinni zaglądać do tego rejestru. Przede wszystkim mogą się z niego dowiedzieć, którzy producenci pilnują deklarowanej jakości, a którym lepiej nie ufać – komentuje Marek Wielgo, Gethome.pl.

Spis treści

Nieuczciwi producenci materiałów budowalnych. Jak oszukują?

Większość producentów pilnuje deklarowanej jakości swoich wyrobów. Ale są też i tacy, którzy podchodzą do tej kwestii w sposób niefrasobliwy lub świadomie obniżają koszty, by zyskać przewagę konkurencyjną – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu Gethome.pl.

Z tego powodu wśród wyrobów budowlanych dostępnych na rynku wciąż jest wiele takich, których właściwości użytkowe pozostawiają wiele do życzenia. Potwierdzają to wyniki badań próbek zebranych przez nadzór budowlany na placach budowy oraz w sklepach i składach budowlanych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) udostępnił portalowi Gethome.pl dane za ubiegły rok, z których wynika, że z 373 zbadanych próbek wyrobów budowlanych aż 77, czyli 21 proc., miało gorsze właściwości użytkowe od deklarowanych przez producentów.

Jednocześnie podkreślono, że udział wyrobów budowlanych o obniżonej jakości wśród przebadanych skurczył się z 60 proc. do 21 proc.. Jak wskazują autorzy analizy, jest to efekt działania ustawy, która zburzyła poczucie bezkarności nierzetelnych producentów.

– Zobowiązała ona nadzór budowlany nie tylko do badania próbek podejrzanych wyrobów, ale też do publikowania na swojej stronie internetowej wyników tych badań, łącznie z nazwami producentów. Producenci zakwestionowanych wyrobów są obciążani kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto muszą wycofać te wyroby z rynku – wyjaśniono.

Do tej pory GUNB opublikował pozytywne i negatywne wyniki badań próbek 2622 wyrobów budowlanych. Tych drugich było aż 35 proc. – Ci, którzy planują budowę lub remont mieszkania czy domu, powinni zaglądać do tego rejestru. Przede wszystkim mogą się z niego dowiedzieć, którzy producenci pilnują deklarowanej jakości, a którym lepiej nie ufać – radzi ekspert.

Któe produkty budzą najwięcej zastrzeżeń

W GUNB zwrócono uwagę, że istnieją kategorie wyrobów budowlanych, w przypadku których częściej niż w innych występują nieprawidłowości. Na podstawie analizy, dotyczącej także lat ubiegłych, można stwierdzić, że szczególnej uwagi – ze względu na skalę nadużyć – wymagają materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe.

Tak oszukują na budowach! Materiały budowlane z właściwościami gorszymi od deklarowanych przez producenta

Jak przypomniano, także w 2022 r. najgorzej w badaniach wypadły właśnie materiały termoizolacyjne (płyty styropianowe). Na 75 przebadanych tego typu wyrobów, aż 28, czyli 37 proc., miało zaniżone parametry, np. współczynnika przewodzenia ciepła, ale też wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i zginanie.

W związku z tym materiały termoizolacyjne badane są najczęściej. – Oczywiście nie należy skreślać producenta z powodu pojedynczej wpadki. Tym bardziej że może on wnioskować o ponowne przebadania danego wyrobu. Dopiero, jeśli więcej badań wykaże nieprawidłowości, lepiej kupić wyrób od innej firmy – podkreśla Wielgo.

Jednocześnie wskazano, że oprócz badania próbek wyrobów budowlanych, nadzór budowlany sprawdza je też pod kątem formalnym – czy wyroby wprowadzone na rynek są prawidłowo oznakowane i czy jest do nich dołączona informacja o wyrobie oraz instrukcja stosowania w języku polskim.

Spośród 2905 wyrobów objętych kontrolami w 2022 r., stwierdzono występowanie nieprawidłowości u 914, czyli 31 proc. W GUNB zwracają uwagę, że także w przypadku tego typu kontroli maleje udział wyrobów nieprawidłowych, np. w 2017 r. było ich aż 41 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu