O ile zdrożały mieszkania?
W porównaniu z majem ceny najmocniej urosły w Warszawie oczywiście nie tylko w perspektywie miesięcznej, ale również w ujęciu półrocznym. W tym przypadku Wskaźnik Inflacji Mieszkaniowej wskazuje, że m2 mieszkania jest już droższy o 6 proc. niż miało to miejsce pod koniec 2022 roku.

Na drugim biegunie, jeśli chodzi o 6 największych miast w Polsce, jest Poznań. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1 proc., natomiast w ciągu pół roku już o 3,7 proc. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Gdańsku, gdzie ceny rosły odpowiednio o 1,4 proc. w ciągu miesiąca oraz o 3,5 proc. w ciągu pół roku.
Jak tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Ewa Palus, Kierownik Działu Consultingu Rednet Property Group, wzrost cen mieszkań jest bardziej dynamiczny, niż spodziewał się tego rynek. Z drugiej strony przyznaje, że trudno było oczekiwać innego scenariusza.
– W czerwcu najmocniej wzrosły ceny w Warszawie, o 3 proc. Dla pozostałych miast te wzrosty były nieznacznie niższe, jednak porównując je do poprzednich miesięcy, kiedy rynek znajdował się w okresie niższych wyników sprzedażowych, te wzrosty nie były aż tak wysokie, jak w czerwcu – mówi i dodaje, że Warszawa jest największym ośrodkiem miejskim, więc przyciąga najwięcej ludzi.

Co ważne, czerwcowe odczyty nie uwzględniają w 100 proc. zmiany wynikającej z wprowadzenia „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.". – jednak musimy pamiętać, że zapowiedź wprowadzenia tego kredytu pojawiła się już kilka miesięcy wcześniej i deweloperzy już wtedy przygotowali oferty pod to rozwiązanie, gdzie nabywcy mogli zarezerwować sobie mieszkanie i poczekać z dokonaniem płatności v tłumaczy.
Palus przyznaje, że lipcowe odczyty w pełni uwzględnią wprowadzenie „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.". – Początek obecnego miesiąca faktycznie charakteryzował się prawdziwym boomem w biurach sprzedaży i te ceny zaczęły dynamicznie wzrastać – wyjaśnia.
O ile jeszcze wzrosną ceny mieszkań?
Zdaniem Palus za wcześnie jest jeszcze mówić na ten temat. – Trudno prognozować jak duże jeszcze będą te wzrosty – mówi i przypomina, że już w poprzednich latach wzrosty cen były bardzo wysokie. – Myśleliśmy, że doszliśmy już do pewnej granicy, a te ceny jednak dalej rosną – mówi. – Nie widzimy przesłanek, które mogłyby spowodować spadek tych cen – dodaje.
Deweloperzy także spodziewają się podwyżek
Do podobnych wniosków prowadzi analiza prognoz deweloperów. Lipcowy odczyt Indeksu Nastrojów Deweloperów - comiesięcznego badania prowadzonego na próbie przeszło 200 deweloperów wskazuje, że zaledwie 1,4 proc. z nich spodziewa się, że ceny w perspektywie kolejnego kwartału będą spadać. 81,4 proc. ankietowanych spodziewa się, że będą one jednak rosnąć i jest to wynik o 0,9 p.p. wyższy niż w poprzednim miesiącu. Identyczny odsetek deweloperów (81,4 proc.) oczekuje również wzrostu dynamiki sprzedawanych mieszkań.
Te mieszkania sprzedają się najlepiej
Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się mieszkania 2 oraz 3-pokojowe, które najczęściej mieszczą się ramach w określonych przez zasady programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” ramach. Również takie mieszkania drożeją najszybciej i najbardziej dynamicznie.