Spis treści
Mocne otwarcie: „Czas na odbudowę polskiej gospodarki i repolonizację rynku”
Podczas otwarcia EFNI premier przemawiał bezpośrednio i wiele zadeklarował.
– Kończy się era naiwnej globalizacji. Jeśli chcemy osiągać sukcesy gospodarcze, budować bezpieczne państwo, musimy sobie i innym wyraźnie powiedzieć, że Polska (...) nie będzie naiwnym partnerem – stwierdził Donald Tusk.
Premier podkreślił, że Polska musi zacząć wyciągać wnioski z globalnych zmian i grać na własnych zasadach. – Polskie firmy nie będą stały na straconej pozycji w konkurencji z międzynarodowymi molochami – mówił.
– Czas na odbudowę narodowej gospodarki. Czas na repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału – oświadczył Tusk, dodając, że to on sam bierze na siebie odpowiedzialność za przekazanie tego „brutalnego komunikatu”.
Szef rządu wskazał także, że „naszym – państwa, menedżerów, urzędników, ministrów, polskich firm i organizacji takich jak EFNI – zadaniem jest dzisiaj działanie skuteczne, kiedy trzeba – bezwzględne i zawsze w interesie polskich przedsiębiorców, polskich firm, polskiego kapitału”.
Przypomniał, że spotkał się z menedżerami największych strategicznych energetycznych spółek Skarbu Państwa. Wskazał, że to spotkanie było „niełatwe”. – Tam jak w soczewce ujawniły się te wszystkie dylematy, przed jakimi stoimy jako państwo polskie, jako naród, polscy przedsiębiorcy i polskie firmy – powiedział.
Zapewnił, że „jesteśmy obecnie jako państwo w różnych obszarach polskiej gospodarki, po to, aby realizować interes państwa polskiego, interes polskiego kapitału, polskich przedsiębiorców, polskich firm, czy – tak jak w przypadku energii – także, aby dbać o fundamentalny interes wszystkich Polek i Polaków, bo takim interesem jest powszechnie dostępna i możliwie tania energia”.
– Świat nas uczy w sposób bezwzględny, musimy z tego wyciągnąć wnioski, że kapitał ma narodowość, gospodarka ma narodowość, menedżer spółki współprowadzonej przez państwo ma narodowość – powiedział premier. – Nasze interesy mają biało-czerwone barwy – oświadczył.
Premier zwrócił się także bezpośrednio do przedsiębiorców, apelując o wspólne działania na rzecz budowy narodowej gospodarki.
– Ten nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm, wzięcie sprawy mocno w garść, aby nam nikt nie przeszkadzał i nikt nie podbierał tego, co należy się nam, polskim firmom, polskim przedsiębiorcom – to będzie bardzo poważna konfrontacja – powiedział.
Tusk zaznaczył również, że w gospodarce jest miejsce dla wszystkich – niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia – ale to państwo musi gwarantować, że nikt nie będzie dyskryminowany.
Polski kapitał pod specjalnym nadzorem
Premier Tusk zaznaczył, że jednym z fundamentów tego zwrotu ma być pełna kontrola nad kluczową infrastrukturą i inwestycjami. Podkreślił, że:
– Pierwszym zadaniem państwowego menedżera, np. w przypadku spółki energetycznej, jest zapewnienie państwu polskiemu bezpieczeństwa energetycznego; polskim rodzinom, gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom – możliwie taniej energii.
Zaznaczył też, że 53 mld zł z inwestycji w pierwszą polską elektrownię jądrową musi trafić do polskich firm, a nadzór nad strategicznymi punktami, jak terminal Sławków, „będzie w stu procentach polski”.
– Zażądałem ścisłego raportowania z wszystkich inwestycji w spółkach skarbu państwa, także o tym, w jaki sposób realizowana jest polityka preferowania polskiego kapitału – dodał.
„Masywny pakiet deregulacji”. Premier zapowiada pierwszy krok już w czwartek
Premier Donald Tusk poinformował, że w czwartek zaprezentuje pierwszy, masywny pakiet dotyczący deregulacji. Dodał, że jest przekonany, iż uwolnienie od biurokratycznych barier gospodarki europejskiej odbędzie się z korzyścią dla Polski.
Premier powiedział, że w maju grupa przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów, którzy pracują nad deregulacją, uda się do Kopenhagi. – Tam z panią premier (Danii) Mette Frederiksen, menedżerami, ekspertami, przedsiębiorcami duńskimi, wspólnie opracujemy kontynuację programu deregulacji na następną prezydencję duńską – zapowiedział szef rządu.
Wskazał, że bardzo mu zależy, żeby deregulacja była działaniem na lata i „żebyśmy strzegli Polski przed nadmierną regulacją”.
– Wzięliśmy na siebie obowiązek – jako prezydencja – przekonania Europy, że ta akcja deregulacyjna musi dotyczyć całej Unii Europejskiej – mówił Tusk.
Zaznaczył, że jest przekonany, że to będzie rok przełomu w Polsce – jeśli chodzi o inwestycje, o ochronę i rozwój polskich firm.
– Jestem przekonany, że z naszym polskim udziałem to będzie rok przełomu, jeśli chodzi o deregulacje, uwolnienie od biurokratycznych barier gospodarki europejskiej z korzyścią dla nas – podkreślił premier.
Źródło: PAP
Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) to jedna z największych konferencji gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Strefy Biznesu i Polska Press Grupy.
