Dopłaty do przymrozków nie dla wszystkich? Część rolników nie załapie się na pomoc przez terminy

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia ucierpiały m.in. uprawy truskawek i malin.
Wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia ucierpiały m.in. uprawy truskawek i malin. pixabay.com/mr_muratari5858
Tegoroczne anomalie pogodowe odczuło wiele polskich gospodarstw. Wiosenne przymrozki i gradobicia uszkodziły uprawy, w efekcie plony były poniżej oczekiwań. Najmocniej ucierpieli sadownicy i to do nich skierowany będzie zbliżający się nabór o dopłaty. Czy jednak każdy rolnik będzie mógł aplikować o wsparcie? Niekoniecznie, kluczowe są terminy strat.

Spis treści

Producenci malin i truskawek dostaną rekompensaty

Na początku września Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wsparcia dla producentów owoców i winogron. Poszkodowani wskutek tegorocznych kwietniowych przymrozków i majowego gradobicia dostaną dopłaty do hektara. Kwoty, w zależności od uprawy, mogą sięgać 6 tys. złotych.

Czytaj więcej: STAWKI DOPŁAT DO PRZYMROZKÓW

Nabór wniosków potrwa od 1 do 22 października 2024 r., a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca roku będzie wypłacać pomoc. Z rządowych zapowiedzi wynika, że jeszcze jesienią pierwsze pieniądze mogą trafić na konta.

Dopłata tylko za straty w konkretnym terminie

Czy jednak każdy sadownik, poszkodowany przez żywioły, otrzyma dopłatę? Tu kluczowe są terminy. Jednym z warunków, jakie musi spełnić producent rolny, jest powstanie szkód (minimum 40 proc.) w konkretnym okresie:

  • szkody przymrozkowe: od 15 do 30 kwietnia 2024 r.,
  • szkody gradowe: od 1 do 31 maja 2024 r.

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej, trzymanie się tego kryterium nie jest sprawiedliwe. Ujemne temperatury i zmiana pogody nastąpiły także w innych okresach i powinny one zostać wydłużone, aby każdy rolnik otrzymał rekompensatę za straty.

Główne Państwowe Instytuty Badawcze, tj. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają wystąpienie przymrozków wiosennych również w miesiącu maju oraz gradobicia w czerwcu, zaznaczają samorządowcy.

PIROL zaapelowała do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wydłużenie terminów, w których wystąpiły szkody. W przypadku gradu – do 30 czerwca 2024 r., w przypadku przymrozków – do 31 maja 2024 r.

Dodatkowo, rolnicy z Podlasia chcą też, aby w wykazie województw i powiatów objętych rozporządzeniem, znalazły się powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski. Tam też uprawy odczuły skutki pogody i poszkodowani potrzebują finansowej pomocy.

Źródło: PIROL

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu