Dotacje dla śląskich firm na transformację. W grze miliony złotych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Dotacja przewidziana dla jednej firmy to kwota od 2 do 5 milionów złotych.
Dotacja przewidziana dla jednej firmy to kwota od 2 do 5 milionów złotych. Kosc / Agencja Wschód
31 marca 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości uruchomi nabór wniosków dla firm w ramach Działania 10.3 „Mezoinwestycje w MŚP” Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Finansowanie przyznawane jest w postaci dotacji bezzwrotnych, wypłacanych w części w formie zaliczki. Poziom współfinansowania dotacją może sięgnąć nawet 60 proc. kosztów inwestycji.

Wyzwania i szanse dla śląskich przedsiębiorstw

Na Śląsku działa obecnie około tysiąca małych i średnich przedsiębiorstw okołogórniczych, a kolejne kilkaset jest powiązanych z sektorem wydobywczym. W dobie transformacji energetycznej, te firmy stoją przed koniecznością przestawienia się na inne sektory gospodarki.

Transformacja to dla śląskich firm ogromne wyzwanie, ale także szansa na rozwój. Środki unijne mają wspierać te zmiany poprzez finansowanie nowych inwestycji. Dzięki „Mezoinwestycjom MSP”, firmy będą mogły dokonać zasadniczych zmian w procesach produkcyjnych, dywersyfikować działalność oraz zwiększać zdolności produkcyjne. Przedsiębiorcy zyskają możliwość zakupu nowoczesnych maszyn i urządzeń, rozbudowy zakładów oraz wdrażania zaawansowanych systemów informatycznych.

Dotacje bezzwrotne kluczem do rozwoju

Jednym z kluczowych elementów wsparcia są dotacje bezzwrotne, które będą wypłacane częściowo w formie zaliczki. To znacząco ułatwi realizację inwestycji. Poziom współfinansowania może sięgnąć nawet 60 proc. kosztów inwestycji, a kwoty dotacji dla jednej firmy wynoszą od 2 do 5 milionów złotych.

Dzięki tak znacznym środkom, małe i średnie firmy będą mogły realizować kompleksowe procesy inwestycyjne i skierować się w stronę innowacyjnych technologii. Transformacja ma odbywać się na kilku poziomach:

  • technologicznym,

  • ludzkim,

  • energetycznym,

  • w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

Inwestycje w nowoczesne technologie

Transformacja technologiczna to jeden z najważniejszych aspektów rozwoju śląskich firm. Dotacje do 5 milionów złotych umożliwiają wdrożenie światowej klasy rozwiązań produkcyjnych. Zakup nowoczesnych technologii wytwórczych i wdrożenie wyników badań pozwoli firmom zdobywać przewagę konkurencyjną na nowych rynkach.

Kolejnym istotnym wymiarem jest transformacja związana z ludźmi. Zmiany w firmach mają prowadzić do tworzenia nowych miejsc pracy w nowych obszarach działalności. Inwestycje w odnawialne źródła energii to kolejny krok w stronę efektywności energetycznej.

Gospodarka obiegu zamkniętego jako przyszłość

Ostatnim z obszarów, który pozwoli osiągnąć korzyści transformacyjne, jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Inwestycje powinny prowadzić do ograniczenia ilości odpadów, recyklingu odpadów poprodukcyjnych oraz redukcji zużycia wody. Tworzenie ekosystemów recyklingowych i symbioz gospodarczych to przyszłość, w której odpady jednej firmy stają się surowcem dla innej.

Szansa na odejście od górnictwa i rozwój w nowych obszarach jest ogromna. Transformacja z kilkumilionową dotacją unijną wydaje się być łatwiejsza i bezpieczniejsza. Aby skorzystać z dofinansowania, firmy muszą złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Warto powierzyć ten proces profesjonalistom, aby uwzględnić wszystkie niezbędne elementy innowacyjne i proekologiczne.

Z dotacji mogą skorzystać mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zlokalizowaną w jednym z 7 podregionów:

  • katowickim,

  • bielskim,

  • tyskim,

  • rybnickim,

  • gliwickim,

  • bytomskim,

  • sosnowieckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu