Spis treści
Przepisy podatkowe coraz bardziej skomplikowane
Raport TMF Group wskazuje, że 42 proc. ekspertów z 79 jurysdykcji, które obejmują 93 proc. światowego PKB i 88 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto, przewiduje wzrost złożoności przepisów podatkowo-księgowych w perspektywie najbliższych pięciu lat. Wśród ekspertów znaleźli się również polscy specjaliści TMF Group.
Główne przyczyny tego trendu to niewystarczająca cyfryzacja procesów podatkowych, nakładanie na firmy dodatkowych obowiązków formalnych wykraczających poza międzynarodowe standardy oraz częste zmiany legislacyjne. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność większego zaangażowania w kwestie administracyjne kosztem podstawowej działalności biznesowej.
„Przepisy podatkowo-księgowe w Polsce, ale jak wynika z naszego raportu również w wielu innych krajach, są dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców zarówno mikro i małych firm, jak i dużych, międzynarodowych graczy. Mierzymy się z tym problemem od lat, a każdy kto prowadzi biznes zbyt wiele czasu musi poświęcać na administrację, zamiast skupić się na tym, na czym polega jego podstawowa działalność.” – mówi Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group w Polsce i Europie Północnej.
Problematyczne zmiany w systemie podatkowym
Nieprecyzyjne wytyczne organów państwowych, rosnąca liczba kontroli podatkowych oraz modyfikacje w systemach cyfrowych to główne wyzwania stojące przed przedsiębiorcami. Firmy muszą dostosować się do nowych regulacji, często bez odpowiedniego wsparcia ze strony administracji.
Przykładem są zmiany w e-Sprawozdaniach Finansowych, wynikające z nowelizacji ustawy o rachunkowości. Ministerstwo Finansów opublikowało nowe struktury logiczne w listopadzie ubiegłego roku, a przedsiębiorcy muszą się do nich dostosować już w odniesieniu do sprawozdań za 2024 rok.
„Zmiany w e-Sprawozdaniach Finansowych są pokłosiem między innymi zmian w ustawie o rachunkowości. Widzimy na tym przykładzie, że jedna zmiana legislacyjna pociąga za sobą kolejne, a beneficjentami w tym przypadku są właśnie prowadzący biznes oraz księgowi, którzy są zobligowani do przygotowania danych dla zarządu.” – tłumaczy Magdalena Grzegorczyk, ekspert TMF Group.
Czy deregulacja może pomóc przedsiębiorcom?
Eksperci TMF Group wskazują, że kluczem do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej jest uproszczenie i ujednolicenie przepisów podatkowych oraz eliminacja niejasności wymagających dodatkowych interpretacji. Konsultacje z przedsiębiorcami i uwzględnienie ich opinii w procesie legislacyjnym mogą pomóc w stworzeniu bardziej przejrzystych regulacji.
„Na co dzień pomagamy inwestorom odnajdywać się w lokalnych przepisach. W kontekście ich przejrzystości Polska nigdy nie wyróżniała się pozytywnie – zarówno w skali świata, Europy, a nawet najbliższych sąsiadów, co precyzyjnie wskazujemy w naszym corocznym raporcie Global Business Complexity Index. Uproszczenie przepisów leży w interesie nie tylko polskich przedsiębiorców, ale całego kraju, bo to jak przyjazne jest środowisko regulacyjne wpływa na jego atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów.” – mówi Joanna Romańczuk.
Oddolna inicjatywa SprawdzaMY – krok w stronę zmian
Szansą na ułatwienia dla przedsiębiorców jest inicjatywa SprawdzaMY, powołana przez premiera Donalda Tuska i koordynowana przez Rafała Brzoskę. W ciągu trzech tygodni zespół ds. deregulacji zgromadził ponad 10 tysięcy propozycji zmian legislacyjnych, z których część została już przedstawiona. Wśród propozycji znalazły się m.in. domniemanie niewinności podatnika oraz zniesienie składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.
Przedsiębiorcy i eksperci liczą, że działania oddolne mogą przyczynić się do realnych zmian i ograniczenia nadmiernej biurokracji. Jednak sukces tej inicjatywy zależy od współpracy rządu z przedstawicielami biznesu i gotowości do rzeczywistego uproszczenia przepisów podatkowych.
Źródło: TMF Group
