Duże wyzwanie przed Poznaniem! Miasto gospodarzem międzynarodowego kongresu IAC 2027. "To największa na świecie impreza kosmiczna"

Chrystian Ufa
To możliwość nawiązywania nowych kontaktów i planowania na najbliższe lata dynamicznego rozwoju tej branży - opowiada Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. (Od lewej: Tomasz Kobierski, Krzysztof Paszyk, Jacek Jaśkowiak)
To możliwość nawiązywania nowych kontaktów i planowania na najbliższe lata dynamicznego rozwoju tej branży - opowiada Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. (Od lewej: Tomasz Kobierski, Krzysztof Paszyk, Jacek Jaśkowiak) Robert Woźniak
Poznań będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC w 2027 roku. Kosmiczne wydarzenie to szansa na pokazanie się miasta na scenie ogólnoświatowej. - To około 12 tysięcy uczestników przez prawie 10 dni. Licząc pobieżnie, to jest mniej więcej 80 mln zł przychodów dla branży hotelarsko-gastronomicznej w Poznaniu - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Spis treści

Poznań gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027

Starania o organizację kongresu przez Poznań trwały prawie dwa lata. Wydarzenie skupia się na eksploracji kosmosu, gromadząc naukowców z całego świata. To już 78. edycja IAC i powrót do Polski po ponad 60 latach, kiedy to w 1964 r. 15. edycja wydarzenia miała miejsce w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Gospodarzami imprezy w ostatnich latach były między innymi: Dubaj, Paryż, Baku, a w tym roku Mediolan. 

- To około 12 tysięcy uczestników przez prawie 10 dni. Licząc pobieżnie, to jest mniej więcej 80 mln zł przychodów dla branży hotelarsko-gastronomicznej w Poznaniu - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. - Muszę powiedzieć, że mamy lepszy transport publiczny niż w Mediolanie. Sprawdziłem to osobiście, korzystając z autobusów i tramwajów. Zobaczyłem też, jaką mają infrastrukturę rowerową i jesteśmy od nich naprawdę dużo lepsi - ocenia Jaśkowiak. 

Poznań został wybrany miastem gospodarzem podczas głosowania, w którym wzięło udział 500 członków agencji kosmicznych oraz osób związanych z tym obszarem nauki.  

- Dla naszej gospodarki ten kongres to impuls. To możliwość nawiązywania nowych kontaktów i planowania na najbliższe lata dynamicznego rozwoju tej branży - opowiada Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.

Hasło przewodnie kosmicznego wydarzenia w Poznaniu

Wydarzenie zapowiadane jest na jesień 2027, a jego tematem przewodnim będzie hasło “One Space. Shared Future”. 

- Jego pierwsza część “One space” ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi - mówi pomysłodawca Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. - Z kolei “Shared Future”, to spojrzenie w przyszłość - tę dalszą i bliższą, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów. Po rewolucji cyfrowej to właśnie przestrzeń kosmiczna i wszelka aktywność podejmowana tam przez ludzi będzie napędzała najnowocześniejsze gospodarki.

W ramach Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego odbywają się m.in spotkanie młodych pasjonatów sektora kosmicznego, spotkanie ONZ, a także spotkanie ministrów i parlamentarzystów z całego świata - tuż przed startem kongresu. 

- To największa na świecie impreza kosmiczna. W tym roku Mediolanie pobito wszelkie rekordy - zaznacza prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. - 12 tysięcy uczestników, 200 wystawców oraz spotkanie liderów agencji kosmicznych z 62 krajów - wylicza Wrochna.

2 lata starań i przełomowy moment 

Starania o organizację imprezy w Polsce trwały od blisko dwóch lat. Kluczową rolę odegrał kongres Impact’24.  

- Christian Feichtinger, dyrektor wykonawczy IAC był na Impact’24 po to, żeby zobaczyć, jak radzimy sobie z organizacją kongresów. To wszystko pokazało mu, że jesteśmy w stanie to zrobić - wyznaje prezydent Poznania. 

Jaśkowiak pytany o przygotowania zaznaczył, że należy sprawdzić, czy obecne hale targowe wystarczą, czy będzie potrzebna ich modernizacja. Natomiast prezes zarządu grupy MTP Tomasz Kobierski zaznacza, że wydarzenie jest kolejnym krokiem do przodu. 

- Duże wydarzenia przyciągają do miasta kolejne duże wydarzenia. Mówiąc z poznańskiego punktu widzenia to, że zdobyliśmy dziś IAC na pewno spowoduje, że wiele dużych konferencji rozważy możliwość organizacji na MTP - kończy Kobierski. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Miejskie Historie - Szamotuły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu