Dziś decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. "Jeśli wierzyć prognozom, raty kredytów mieszkaniowych mogą pójść w górę o 10-15 proc."

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Turek przewiduje, że wzrost wyniesie minimum to 0,25 pkt. proc.
Turek przewiduje, że wzrost wyniesie minimum to 0,25 pkt. proc. Robert Wozniak/ Polska Press
Udostępnij:
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. - Jeśli wierzyć prognozom, to raty kredytów mieszkaniowych mogą pójść w górę jeszcze o 10-15 proc. - prognozuje ekspert. Jednocześnie przypomina, że RPP to zdecydowała się na podwyżkę kosztu pieniądza w Polsce zarówno w październiku, jak i listopadzie.

- 0 15-20 proc. - mniej więcej o tyle wzrosły lub lada moment wzrosną raty kredytów mieszkaniowych w Polsce. Jest to bezpośrednia konsekwencja wzrostu stawki WIBOR. Wysokość WIBOR-u zależy za to od tego co Rada Polityki Pieniężnej robi ze stopami procentowymi- wyjaśnia w przesłanym komentarzu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Jak przypomina, w efekcie podstawowa stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 1,25 proc. Jego zdaniem, prognozy na najbliższe lata sugerują, że ruch w górę będzie kontynuowany. - Formułowane obecnie przewidywania sugerują bowiem, że podstawowa stopa procentowa docelowo może dotrzeć do poziomu około 2,5 – 3,5 proc.. To niestety znaczy, że raty złotowych kredytów hipotecznych mogą jeszcze pójść w górę o kolejne 10 - 15 proc.

Co to oznacza w praktyce? Turek wyjaśnia to na konkretnym przykładzie. - Załóżmy, że ktoś zadłużył się niedawno na 25 lat i 300 tys. złotych. We wrześniu taki kredytobiorca cieszył się oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc. Niestety nawet dziś w skrzynce pocztowej może on znaleźć list informujący, że oprocentowanie jego długu wzrosło do około 4,8 proc. Wyjściową ratę takiego kredytu można oszacować na 1,4 tys. zł. Po uwzględnieniu przez bank podwyżek stóp procentowych rata wzrośnie do około 1,7 tys. zł złotych- wylicza.

Ekspert w przesłanym komentarzu zastrzega, że jeszcze nie wszystkich kredytobiorców w Polsce dotknęła podwyżka stóp procentowych. ponieważ banki aktualizują "oprocentowanie długów z pewnym opóźnieniem. Dostosowanie do nowych warunków rynkowych trwać więc może nawet kilka miesięcy".

Co zrobi dzisiaj RPP? Turek przewiduje, że wzrost wyniesie minimum to 0,25 pkt. proc. - Rynek spodziewa się raczej ruchu o 50 czy 75 punktów bazowych w górę. To oznaczałoby, że tylko grudniowa decyzja może spowodować, że raty złotowych kredytów pójdą w górę o kolejne 5-8 proc.- dodaje.

- Nie można przy tym wykluczyć w grudniu jeszcze innego zaskoczenia, a więc jednej pokaźnej podwyżki stóp procentowych. Chodzi o taki konkretniejszy ruchu w górę (w formule „raz a dobrze”), po którym RPP wstrzymałaby się z kolejnymi decyzjami co najmniej na jakiś czas. Takie rozwiązania w przeszłości już widzieliśmy- wyjaśnia. - Na taki obrót spraw mogłaby nawet wskazywać jedna z ostatnich wypowiedzi prof. Glapińskiego, w której nazwał inflację uciążliwą i zapowiedział stosowne kroki, aby sprowadzić ją do minimalnych poziomów- dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie