Europejski Bank Inwestycyjny przyznaje tanie kredyty. Estończycy już skorzystali

Maciej Badowski
Opracowanie:
Całkowity koszt inwestycji wynosi 125 mln euro. Zdjęcie ilustracyjne.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 125 mln euro. Zdjęcie ilustracyjne. Mark Stebnicki/ pexels
Europejski Bank Inwestycyjny przyznał firmie Sunly kredyt w wysokości 31 mln euro na budowę i eksploatację parku słonecznego w Estonii. To znaczący krok w kierunku transformacji energetycznej regionu bałtyckiego, który ma na celu zwiększenie niezależności energetycznej oraz przyspieszenie przejścia na odnawialne źródła energii.

Nowy park słoneczny w Risti

Sunly planuje uruchomienie nowego parku słonecznego w Risti, położonego 65 km na południowy zachód od Tallinna, w hrabstwie Lääne. Park ma rozpocząć działalność do 2027 roku, a jego moc szczytowa wyniesie 244 MWp. Dzięki temu będzie w stanie zasilić ponad 80 000 gospodarstw domowych w Estonii. Inwestycja realizowana jest we współpracy z lokalnym właścicielem gruntów, firmą Metsagrupp, i ma stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w krajach bałtyckich.

Finansowanie EBI dla projektu Risti nastąpiło w kluczowym momencie, tuż po tym, jak Estonia, Łotwa i Litwa odłączyły się od rosyjskiej sieci energetycznej i zostały zintegrowane z systemem Unii Europejskiej. To krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Wsparcie EBI dla odnawialnych źródeł energii

EBI, jako instytucja finansowa Unii Europejskiej, odgrywa kluczową rolę w finansowaniu projektów związanych z ochroną klimatu i rozwojem gospodarczym.

– Nasza inwestycja potwierdza zaangażowanie EBI w rozwój odnawialnych źródeł energii w regionie bałtyckim. Rozwój energetyki słonecznej w Estonii oraz pełna integracja krajów bałtyckich z europejską siecią energetyczną przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, redukcji emisji CO2 oraz wzrostu gospodarczego – wskazał wiceprezes EBI, Thomas Östros.

To pierwszy kredyt udzielony przez EBI w krajach bałtyckich dla projektu, którego przychody ze sprzedaży energii będą oparte o rynkowe ryzyko zmiany jej ceny, co stanowi nowatorskie podejście do finansowania tego typu przedsięwzięć.

Rozwój Sunly w regionie bałtyckim

Sunly, jako firma działająca w sektorze odnawialnych źródeł energii, posiada obecnie 334 MW mocy operacyjnej w krajach bałtyckich i Polsce, a kolejne 839 MW jest w trakcie budowy. Firma dąży do osiągnięcia 1 GW mocy operacyjnej i w budowie do 2026 roku.

– Finansowanie EBI pozwoli Sunly na rozwój parku słonecznego Risti oraz jego podłączenie do sieci z możliwością integracji magazynów energii i elektrowni wiatrowych w tym samym miejscu. Dzięki zastosowanej technologii Sunly planuje dodać 1000 MWh pojemności magazynowej do bałtyckiej sieci energetycznej do końca 2026 roku. Takie rozwiązanie zwiększa elastyczność, optymalizuje przychody i stabilizuje rynek energii – dodał Priit Lepasepp, CEO Sunly.

Sunly stosuje strategię rozwoju parków hybrydowych, które łączą produkcję energii odnawialnej z słońca i wiatru z magazynami energii. Marek Motyl, Country Manager Sunly w Polsce, podkreślił znaczenie tej strategii:

Hybrydowe rozwiązania to kluczowy element strategii Sunly Polska, a polski rynek odgrywa centralną rolę w rozwoju całej grupy. Obecnie realizujemy projekty o łącznej mocy kilku GW, w tym wielkoskalowe instalacje hybrydowe, które stanowią fundament naszego portfela. Naszym celem jest nie tylko produkcja czystej energii, ale także efektywne zarządzanie jej wytwarzaniem, aby energia odnawialna była dostępna nie tylko wtedy, gdy słońce świeci lub wiatr wieje. Do 2030 roku planujemy budowę co najmniej kilku parków hybrydowych, które będą nie tylko produkować energię, ale również ją magazynować.

Finansowanie i przyszłość projektów Sunly

Całkowity koszt inwestycji w park słoneczny w Risti wynosi 125 mln euro. EBI, we współpracy z SEB i Luminor, udziela Sunly kredytu w wysokości 62 mln euro, z czego 31 mln euro pochodzi z EBI. Projekt wspiera cele EBI związane z ochroną klimatu oraz rozwojem gospodarczym i społecznym, a jego realizacja jest objęta gwarancją programu InvestEU.

– Finansowanie projektu Risti jest pierwszą transakcją o tej skali w krajach bałtyckich. Do tej pory projekty Sunly w tym regionie finansowane były przez banki komercyjne, jednakże tej wielkości przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność mechanizmów wsparcia przychodów oraz umów PPA, wymagało wsparcia EBI. Z uwagi na ekspozycję na rynkowe ryzyko ceny w krajach bałtyckich, Sunly równoważy swój portfel polskimi projektami, które posiadają zabezpieczone przychody ze sprzedaży energii – wyjaśnił Piotr Biernacki, Project Finance Manager Sunly

– Do sfinansowanych już trzech portfeli obejmujących łącznie 230MW w tym roku planujemy dodać kolejne 2-3 projekty o łącznej mocy 150-200MW, posiadające kontrakty różnicowe (CfD) oraz PPA – dodał.

Dzięki wsparciu EBI, Sunly ma szansę na dalszy rozwój i umocnienie swojej pozycji na rynku odnawialnych źródeł energii w regionie bałtyckim i Polsce, przyczyniając się jednocześnie do realizacji unijnych celów klimatycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu