Europejski projekt ESA na rzecz zarządzania kryzysowego

Maciej Badowski
Opracowanie:
IceEye to wywodząca się z Polski firma, która dostarcza wysokiej jakości obrazów radarowych za pomocą sieci mikrosatelitów, wykonujących zdjęcia radarowe z wysoką częstotliwością.
IceEye to wywodząca się z Polski firma, która dostarcza wysokiej jakości obrazów radarowych za pomocą sieci mikrosatelitów, wykonujących zdjęcia radarowe z wysoką częstotliwością. IceEye.com
Inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma na celu stworzenie europejskiego systemu obrazowania satelitarnego, którego zadaniem będzie wsparcie w zarządzaniu kryzysowym podczas klęsk żywiołowych. Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, podkreśla inspirujący charakter polskich rozwiązań w tej dziedzinie.

Inspiracja polskimi innowacjami

Polska, dzięki prezentacji systemu wykorzystującego satelity IceEye do monitorowania powodzi, zainspirowała Europejską Agencję Kosmiczną do rozważenia podobnych rozwiązań na szerszą skalę. Josef Aschbacher, podczas wizyty w Warszawie, miał okazję zobaczyć, jak efektywnie można wykorzystać obrazy radarowe do zarządzania kryzysowego. Polska firma IceEye, specjalizująca się w dostarczaniu danych radarowych za pomocą sieci mikrosatelitów, została wyróżniona jako lider w tej technologii.

Dzięki swojej innowacyjności, IceEye przyczynia się do szybszego transferu danych na Ziemię, co jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Aschbacher zwraca uwagę na potencjał polskich rozwiązań do zastosowań na poziomie europejskim, co może znacząco wpłynąć na skuteczność reagowania na klęski żywiołowe.

Europejski system zarządzania kryzysowego

ESA planuje zaproponować państwom członkowskim budowę systemów satelitarnych wzorowanych na polskim modelu. Celem jest stworzenie infrastruktury, która zwiększy odporność Europy na klęski żywiołowe i ułatwi zarządzanie kryzysowe. Taki system miałby zapewnić nie tylko służbom ratowniczym, ale i zwykłym obywatelom dostęp do aktualnych danych satelitarnych.

Aschbacher podkreśla, że proponowane rozwiązanie będzie opierać się na współpracy międzynarodowej, gdzie każdy kraj wniesie do projektu własne, unikalne elementy. Polskie doświadczenie i technologie mają być przy tym kluczową inspiracją dla budowy europejskiego systemu. Zdaniem dyrektora ESA, taka współpraca może przynieść korzyści wszystkim państwom członkowskim, wzmacniając ich zdolności w zakresie reagowania na nadzwyczajne sytuacje.

Wykorzystanie technologii kosmicznych

Projekt zakłada, że dane satelitarne będą wspomagane algorytmami sztucznej inteligencji, które pozwolą na ich szybką i skuteczną analizę. Taka technologia ma na celu dostarczenie służbom ratowniczym i decydentom informacji, które będą już przetworzone i dostosowane do konkretnych potrzeb.

Aschbacher zwraca uwagę na znaczenie szybkiego dostępu do danych z różnych systemów satelitarnych, nie tylko IceEye, ale również innych, które mogą wspierać zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla także, że sukcesy w budowie systemów takich jak Galileo czy Copernicus dowodzą, iż państwa UE potrafią efektywnie współpracować w dziedzinie technologii kosmicznych.

Zdaniem dyrektora ESA, nowy system ma szansę stać się kolejnym krokiem w kierunku wykorzystywania przestrzeni kosmicznej dla poprawy bezpieczeństwa i jakości życia ludzi na Ziemi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu