Spis treści
W 2022 r. w Unii Europejskiej bezrobotnych było jedynie 4,48 mln osób w wieku od 15 do 29 lat, co stanowi 6,3 proc. całej populacji w takim wieku. To najlepszy wynik od 2009 r., kiedy to wskaźnik ten osiągnął dziewięć procent — wynika z danych Eurostatu. Europejski urząd niedawno też zaskoczył prezentacją bardzo korzystnych danych dotyczących bezrobocia w Europie, bez podziału na kategorie wiekowe. Również w tym zestawieniu polski rynek plasuje się w europejskiej czołówce państw o najlepszej sytuacji na rynku pracy.
Polska młodzież i... kto jeszcze chce pracować
Pomimo ogólnie dobrej sytuacji na rynku pracy młodych, w poszczególnych krajach UE występują znaczne różnice. Oprócz polskiego rynku, gdzie Eurostat zanotował 3,5 proc. bezrobocie, takim samym wynikiem mogli pochwalić się Węgrzy. Jeszcze lepiej sytuacja przedstawiała się na rynkach bułgarskim i niemieckim, gdzie urząd policzył 3,3 proc. bezrobocie. Absolutnymi liderami okazali się jednak młodzi Czesi. Ich kraj może poszczycić się rekordowo niski bezrobociem wśród młodych osób - 2 proc.
Gdzie najtrudniej znaleźć pracę młodym osobom?
Tradycyjnie największe problemy ze znalezieniem pracy było na południu Europy. Wśród hiszpańskiej młodzieży aż 11,2 proc. osób znalazło się w grupie bezrobotnych. Nieco lepsza sytuacja była na Cyprze, gdzie 8,8 proc. populacji młodych nie była w stanie znaleźć zatrudnienia. Wciąż dość kiepskie wyniki napływają z greckiego rynku pracy — 10,6 proc. młodych mieszkańców Hellady nie mogło znaleźć zatrudnienia w 2022 r.
Warto jednak dodać, że ogólnie w Grecji rynek pracy przedstawia się znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu, wciąż jednak należy do najgorszych na Starym Kontynencie, utrzymując się powyżej 10 proc. Klimatu gospodarczego wokół Grecji nie poprawia perspektywa wyborczej dogrywki zaplanowanej na początek lipca. Z drugiej jednak strony, w niezasłużonej dodatkowej kampanii przedwyborczej dodatkowe zatrudnienie może znaleźć sporo młody Greczynek i Greków.
Szwecja zaskakuje odsetkiem bezrobotnych
Najbardziej zaskakującym elementem w raporcie Eurostatu okazał się być wynik Szwecji. Kraj należący do Unii Nordyckiej, która szczyci się wysokim poziomem dobrobytu, ma problem nie tylko z inflacją czy PKB, ale też z miejscami pracy. Według brukselskich urzędników poziom bezrobocia wśród tamtejszej młodzieży w 2022 r. sięgnął aż 10,3 proc. Rynkowi pracy nie pomaga też wysoki wskaźnik inflacji ani tym bardziej to, w jaki sposób miejscowy bank centralny stara się jej przeciwdziałać, podnosząc agresywnie stopy procentowe.
Obecnie Szwecja należy do państw o najwyższym poziomie bezrobocia w UE, co ma związek z otwartością tego kraju na migrantów ekonomicznych. I choć wśród samych obywateli tego kraju poziom bezrobocia kształtuje się na poziomie 6,3 proc., to wśród osób urodzonych za granicą wynosi już 15,4 proc.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?