Finansowanie zielonych technologii i transformacji energetycznej. Ile pieniędzy potrzebnych jest na konkretne inwestycje?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Za zielonymi inwestycjami zawsze stoją duże pieniądze i to właśnie o pieniądzach rozmawiali zaproszeni do dyskusji goście
Za zielonymi inwestycjami zawsze stoją duże pieniądze i to właśnie o pieniądzach rozmawiali zaproszeni do dyskusji goście Togetair
Udostępnij:
Zielona transformacja wiąże się z kosztami. Jak podkreślił jeden z ekspertów podczas dyskusji na szczycie klimatycznym Togetair 2022 – innowacje są kluczem do sukcesu, a nowoczesne technologie będą w stanie zapewnić komfort cieplny bez użycia energii elektrycznej. Wszystko to wiąże się jednak z pieniędzmi i to właśnie o pieniądzach rozmawiali zaproszeni goście.

Samowystarczalny dom – czy jest neutralny dla środowiska? Czy mamy pieniądze na tego typu inwestycje?

Temat podjął Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, który wyjaśnił, że od 2019 roku powstaje projekt domu, w którym znajdziemy wodę z deszczówki, własną oczyszczalnię ścieków, jest zbudowany z materiałów z recyclingu i ma niski ślad węglowy, a do tego produkuje więcej energii, niż potrzebują jego mieszkańcy.

- Zielona transformacja w Polsce jest obecnie bardzo duża. W tym temacie nie sposób nie mówić o innowacjach, które są kluczem do sukcesu. Ważna jest jednak ich odpowiednia selekcja i wybór wykonawców. Nowoczesne technologie są w stanie zapewnić, że przez całą zimę dom będzie w stanie zachować komfort cieplny bez użycia energii elektrycznej i bez spalania czegokolwiek – dodał Racięcki.

Przy okazji Marta Babicz, dyrektor Departamentu Funduszy Zewnętrznych NFOŚiGW, powiedziała wyraźnie, że Polski nie stać na to, żeby nie inwestować w zielone technologie. Są to jednak bardzo wysokie kwoty, nie zmienia to faktu, że kolejna dekada będzie czasem dla klimatu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mówi o liczbach rzędu 180 mld złotych na wspomniane cele.

- Dzisiaj to Unia Europejska bardzo często przygląda się naszym polskim działaniom, takim jak program “Czyste Powietrze” czy programy na rzecz termomodernizacji budynków i przenosi je do ogólnounijnych strategii – zaznaczyła Babicz.

Przykładem takiego działania jest unijna strategia renowacji, która jest jednym z priorytetów obecnej Komisji Europejskiej. „Ciężko o inne państwo członkowskie, które inwestuje tyle w termomodernizację budynków, czy to jednorodzinnych, wielorodzinnych czy też publicznych. Moim zdaniem mamy dziś równowagę: tyle samo Unia czerpie z naszych doświadczeń co my z jej legalizacji i środków” – dodała ekspertka.

Koszty jakie niosą za sobą plany zielonych inwestycji

Podczas debaty padły konkretne kwoty. Joanna Smolik, dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych BGK, wymieniła:

  • planowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych (konkretnie pierwsza faza, czyli to, co zostanie zrealizowane do 2027 roku) - ok. 60 mld zł,
  • energetyka atomowa, z realizacją w perspektywie do 2033 r. - między 80 a 100 mld zł.

„Na transformację energetyki da się wydać każde pieniądze. Większy udział energii zielonej w miksie energetycznym spowodowałby obniżenie kosztów energii, zarówno w skali makro jak i mikro. Zaniedbana została niestety wiatrowa energia lądowa” – dodała Smolik.

- Od paru lat budują się tylko projekty "wyciągnięte z szuflady", które dostały pozwolenie na budowę przed 2016 r. Wystarczy powiedzieć, że już nawet producenci ich nie chcą produkować turbin, które są montowane, dlatego, że generacja i moc turbin dostępna w tym momencie na rynku jest znacznie większa - tłumaczyła ekspertka.

- Szukamy głównie zielonych projektów w dziedzinie energetyki, projektów konwencjonalnych raczej nie finansujemy – stwierdził Edmund Cumber, dyrektor Departamentu Finansowania Projektów Inwestycyjnych PKO Bank Polski. Dodał, że duże firmy myślą o tym jak obniżyć swoje koszty energetyczne i jak jednocześnie przyczynić się do transformacji energetycznej.

Jakie wyzwania finansowe stawiają przed nami zielone inwestycje

Jak zauważył Jan Rączka, ESG Senior Advisor PwC, inwestycje związane z zielonymi technologiami to inwestycje o dłuższym horyzoncie, co najmniej 10 lat. - Ponieważ wzrasta stopa procentowa to finansowanie takich inwestycji z długich terminem zwrotu, nawet jeżeli one są rentowne, jest w pierwszych lata trudne pod kątem warunków finansowych – tłumaczył.

Do innej trudności, która nie została uwzględniona na etapie szeroko pojętego planowania podatkowego, nawiązał Paweł Chrupek, radca prawny, doradca podatkowy MŚP. Tłumaczył, że przy finansowaniu inwestycji zawsze pojawia się problem podatkowy.

- Pojawiło się pytanie, bardzo istotne, czy gdy gmina realizuje inwestycje, które są proekologicznie, to jest podatnikiem podatku od towarów i usług a czy jeśli tak, to takie finansowanie przeznaczone na dofinansowanie inwestycji wchodzi w podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jak wiemy, przy podatku wysokości 23%, jest to pytanie o być albo nie być – powiedział Chrupek.

Pod koniec debaty rozmawiano nie tylko o źródłach wytwarzania, ale też o sieciach przesyłowej i dystrybucyjnej. Stwierdzono, że na nie też potrzebne są duże nakłady finansowe.

Sprzęt Apple w najlepszych cenach

miejsce #1

Apple

Apple MacBook Pro 13,3"/i5/16GB/512GB/MacOS (MWP72ZEA)

13 526,55 zł6 249,00 zł-54%
miejsce #5

Apple

Apple AirPods Max różowe (MGYM3ZM/A)

3 330,81 zł2 095,00 zł-37%
miejsce #6

Apple

Apple iPhone 12 Mini 128GB Niebieski Blue

4 099,82 zł2 927,00 zł-29%
miejsce #7

Apple

Apple iPhone 13 128GB Alpejska zieleń

5 364,00 zł3 854,99 zł-28%
miejsce #8

Apple

Apple iPhone 12 Mini 64GB Zielony Green

3 575,07 zł2 849,00 zł-20%
Materiały promocyjne partnera

W panelu „Finansowanie zielonych technologii i transformacji energetycznej” wzięli udział:

  • Ryszard Gburek, Dyrektor Zarządzający Pionem Klientów Strategicznych, BOŚ Bank;
  • Edmund Cumber, Dyrektor Departamentu Finansowania Projektów Inwestycyjnych, PKO Bank Polski;
  • Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych, BGK;
  • Marta Babicz, Dyrektor Departamentu Funduszy Zewnętrznych, NFOŚiGW;
  • Jan Rączka, ESG Senior Advisor, PwC;
  • Paweł Chrupek, Radca prawny, doradca podatkowy, MŚP;
  • Wojciech Racięcki, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, NCBR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie