Firma jednej z najbogatszych Polek z największym projektem OZE

Maciej Badowski
Opracowanie:
W ramach grupy działa obecnie trzynaście farm wiatrowych i sześć fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej na poziomie 574 MW.
W ramach grupy działa obecnie trzynaście farm wiatrowych i sześć fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej na poziomie 574 MW. Polenergia
Polenergia, czołowa polska prywatna grupa energetyczna, jest na finiszu uruchamiania swojej największej farmy fotowoltaicznej – Szprotawa. Projekt o mocy 67 MW, zlokalizowany w województwie lubuskim, stanowi kluczowy element strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii firmy. Po uzyskaniu koncesji na wytwarzanie energii, łączna moc farm fotowoltaicznych Polenergii wzrośnie do 149 MW.

Technologiczny rozruch farmy Szprotawa

Rozruch technologiczny farmy Szprotawa rozpoczął się wraz z podaniem napięcia na instalacje. Proces ten obejmuje szczegółowe testy paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz stacji transformatorowych, a także połączeń kablowych. Wniosek o wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej został już złożony do Urzędu Regulacji Energetyki. Procedura ta może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni, jednak jej zakończenie będzie kluczowym krokiem w pełnym uruchomieniu farmy.

Farma Szprotawa jest podzielona na dwie części: Szprotawa I i Szprotawa II. Na jej terenie znajduje się ponad 107 tysięcy nowoczesnych dwustronnych modułów fotowoltaicznych, które zajmują łączną powierzchnię ponad 300 tysięcy m². Najdłuższe rzędy paneli mają blisko 600 metrów długości. Dodatkowo, na farmie działa 214 falowników oraz 10 stacji średniego napięcia, co zapewnia efektywne przetwarzanie i przesyłanie energii.

Wpływ na rozwój regionu

Farma fotowoltaiczna Szprotawa nie tylko zwiększy moce wytwórcze Polenergii, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu lubuskiego. Nowe źródło czystej energii wspomoże lokalne firmy w ich zielonej transformacji.

– Szprotawa będzie największą inwestycją fotowoltaiczną w Grupie Polenergia. Farma o łącznej powierzchni ponad 76 ha zwiększy nasze moce wytwórcze zainstalowane w PV do 149 MW już od drugiego półrocza 2025 roku, a całkowita moc OZE Polenergii wzrośnie do 641 MW. W dynamicznie rozwijającym się regionie lubuskim nowe źródło czystej energii przyczyni się do rozwoju gospodarczego i ułatwi zieloną transformację już działającym tam firmom – mówi Adam Purwin, prezes Polenergii.

Dzięki inwestycji w farmę Szprotawa, Polenergia umacnia swoją pozycję lidera w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce. To kolejny krok w realizacji strategii firmy, która zakłada rozwój aktywów wytwórczych w zakresie energii wiatrowej i fotowoltaicznej, a także wykorzystanie magazynów energii.

Strategia rozwoju Polenergii

Polenergia od lat buduje solidne fundamenty w sektorze lądowych odnawialnych źródeł energii. Farma Szprotawa jest kolejnym dowodem na skuteczność tej strategii.

– Lądowe odnawialne źródła energii to budowany przez lata solidny fundament naszego biznesu, na którym dziś możemy opierać dalszy rozwój Polenergii. Zgodnie z przyjętą strategią, nadal zamierzamy umacniać swoją pozycję w tym segmencie poprzez m.in. rozwój wiatrowych i fotowoltaicznych aktywów wytwórczych, ale też wykorzystanie magazynów energii – mówi Łukasz Buczyński, członek zarządu Polenergii odpowiedzialny za m.in. rozwój energetyki lądowej.

Budowa farm Szprotawa I i II trwała od marca do grudnia 2024 roku. Obiekty uzyskały warunki przyłączenia już w 2021 roku, co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie inwestycji. W pobliżu farmy fotowoltaicznej znajduje się także należąca do Grupy Polenergia farma wiatrowa Mycielin, która dysponuje własną infrastrukturą przyłączeniową.

Polenergia, dzięki inwestycjom takim jak farma Szprotawa, znacząco zwiększa swoje moce wytwórcze w sektorze odnawialnych źródeł energii. Obecnie grupa operuje trzynastoma farmami wiatrowymi i sześcioma fotowoltaicznymi o łącznej mocy 574 MW. Po uruchomieniu farmy Szprotawa, łączna moc lądowych aktywów Polenergii wzrośnie do 641 MW, a liczba farm fotowoltaicznych do ośmiu.

O Polenergii

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Strategicznym projektem realizowanym przez spółkę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW. Polenergia notowana jest na giełdzie, a jej największym udziałowcem jest Dominika Kulczyk. Posiada ona, poprzez fundusz Mansa Investments, 42,84 proc. akcji Polenergii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu