Firmy szukają sposobów na obniżenie kosztów energii. Kryzys przyspieszy transformację energetyczną?

Bartłomiej Ciepielewski
70 proc. firm obawia się problemów z dostępnością paliw i energii
70 proc. firm obawia się problemów z dostępnością paliw i energii Piotr Krzyzanowski / Polska Press
Kryzys energetyczny sprawił, że 70 proc. przedsiębiorstw obawia się problemów z dostępem do energii w rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Wyższe ceny prądu w dużej mierze zostały przerzucone na klientów, ale to tylko krótkotrwałe rozwiązanie. Firmy deklarują rozpoczęcie nowych inwestycji, które na stałe obniżą koszty energii.

Spis treści

Inwazja na Ukrainę sprawiła, że gospodarka europejska doznała szoku. W wielu państwach, w tym Polsce zaczęło brakować podstawowych surowców, czyli gazu i węgla, które wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej. To natomiast przyczyniło się do wzrostu wysokości rachunków w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych.

Kryzys uderzył w polskie firmy

Według raportu GFK Polonia "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022" 70 proc. małych i średnich firm obawia się o dostęp do paliw i energii w najbliższych miesiącach. Polskie przedsiębiorstwa energię elektryczną czerpią głównie z sieci, 19 proc. z nich posiada dodatkowo agregat prądotwórczy, a 17 proc. wykorzystuje własne źródła energii takie jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne.

Jeśli chodzi o ogrzewanie, 47 proc. firm wykorzystuje piece na węgiel, gaz lub olej, 46 proc. odbiera ciepło z sieci ciepłowniczej, a 9 proc. wykorzystuje ogrzewanie elektryczne. Taki wynik sprawia, że koszty energii na tle kosztów całkowitych przedsiębiorstw w ostatnim czasie znacznie wzrosły.

Około 2/3 firm ogółem wskazuje na udział kosztów energii ponad 10% w kosztach działalności firmy. Większe firmy deklarują większy udział energii w kosztach, najczęściej jest to między 10 a 30% (dla przeszło połowy firm powyżej 10 mln obrotu w zeszłym roku) - czytamy w raporcie.

Jak firmy reagują na wyższe ceny energii i paliw?

Ponad 90 procent firm musiało zareagować na wyższe koszty paliw i energii. Najczęściej decydowano się na następujące rozwiązania:

  • podwyższenie cen usług lub produktów (95 proc.),
  • poszukiwanie tańszych materiałów oraz usług (77 proc.),
  • cięcia pozostałych kosztów np. fundusze na reklamę (60 proc.),
  • wstrzymanie inwestycji wpływających na rozwój firmy (41 proc.).

Co ciekawe znacząco wzrosło też zainteresowanie "zielonymi inwestycjami". Jak informują autorzy raportu, wśród przedsiębiorców jest wyższa świadomość, że zwiększenie efektywności energetycznej wraz z własnymi źródłami energii gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczyniają się do obniżenia kosztów.

Obecnie co piąta firma planuje lub rozpoczęła inwestycje w termomodernizację. Coraz więcej przedsiębiorców (17 proc.) zaczęło lub planuje inwestować w odnawialne źródła energii takie jak np. panele fotowoltaiczne, a co trzecia polska firma może już pochwalić się takim rozwiązaniem. Wszystko zatem wskazuje na to, że trwający kryzys może przyspieszyć się do przyspieszenia transformacji energetycznej.

Bieżąca sytuacja na rynkach globalnych i zawirowania w sektorze surowcowym i energetycznym pokazują, jak bardzo potrzebne są działania związane z transformacją energetyczną. Warto je podejmować, by zwiększyć możliwość wytwarzania zielonej energii. Tym bardziej że przechodzenie na OZE lub zwiększanie jego udziału coraz bardziej się opłaca i zwiększa odporność firmy na szoki zewnętrzne. Przeprowadzenie transformacji biznesowej zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju i kryteriami ESG wspiera budowanie długoterminowej wartości firmie oraz zabezpiecza ją na przyszłość - poinformowała wiceprezes Zarządu ING Banku Ewa Łuniewska.

Tempo "zielonych inwestycji" mogłoby być wyższe, lecz wiele firm wskazuje, że nie ma na to środków finansowych. Przedsiębiorcy czekają na zwiększenie dostępności środków, rozwiązania na poziomie państwa, a także dotacje z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu