Spis treści
Firmy coraz chętniej wynajmują sprzęt komputerowy, zamiast kupować
Device as a Service to model, w którym firmy wynajmują sprzęt komputerowy i inne urządzenia zamiast je kupować. Eksperci Fortune Business Insights oceniają, że globalny rynek DaaS wzrośnie do 154,93 miliardów dolarów w 2030 r., przy średniej rocznej stopie wzrostu CAGR na poziomie ponad 27 proc. Model ten staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Zainteresowanych najmem wskazuje 56 proc. badanych firm oraz 44 proc. średnich organizacji.
Co ciekawe, model DaaS zapewnia także wsparcie dla osób pracujących zdalnie, hybrydowo lub w różnych oddziałach, dla których bardzo często kluczowy jest dostęp do pomocy technicznej niezależnie od swojej lokalizacji.
Najem daje realną oszczędność?
Zdaniem ekspertów, przenosząc koszty inwestycyjne na koszty operacyjne, przedsiębiorcom otrzymują „przewidywalny i kontrolowany wydatek". Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie bolttech Poland „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce”, w dużych przedsiębiorstwach jest średnio po 100 urządzeń (21 laptopów, 35 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów). To ogromna ilość sprzętu, którą zajmuje się najczęściej dział IT – od wdrożenia, czyli firmowego onboardingu, przez konfigurowanie oprogramowania, po bieżące instalowanie aplikacji i naprawy.
– Zarządzanie urządzeniami wśród użytkowników końcowych często pochłania znaczne zasoby, które mogłyby być lepiej wykorzystane, na przykład w realizacji strategicznych z punktu widzenia organizacji projektów – komentuje Paulina Dobkowska, Rental Business Line Director w bolttech Poland.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
