Spis treści
Wzrost rezerw złota
Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ogłosił, że rezerwy złota banku centralnego osiągnęły 450 ton.
W tej chwili doszliśmy do 450 ton złota, o czym uroczyście informujemy. Dochodzimy do klubu 13 krajów największych posiadaczy złota – powiedział Glapiński, podkreślając znaczenie tego osiągnięcia.
Złoto jest istotnym elementem rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego. Oprócz złota, NBP posiada również waluty oraz papiery dłużne denominowane w złotych, co stanowi zróżnicowany portfel aktywów.
Znaczenie złota w rezerwach
Prezes Glapiński wyjaśnił, że złoto generuje znaczne zyski, jednak nie jest to główny cel jego posiadania.
Na samym złocie jest wykreowany ogromny zysk, kilkadziesiąt miliardów, ale tym się nie należy ekscytować, bo my nie kupujemy złota, aby go z zyskiem sprzedawać. To stanowi zabezpieczenie Polaków na wypadek nadzwyczajnych okoliczności, wojny, zagrożenia wojną, pandemii – zaznaczył prezes banku centralnego.
Złoto pełni funkcję zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak konflikty zbrojne czy pandemie, co podkreśla jego strategiczne znaczenie w strukturze rezerw NBP.
Stan rezerw na koniec listopada 2024
Na koniec listopada 2024 roku oficjalne aktywa rezerwowe NBP wyniosły 890,3 miliarda złotych. W samym listopadzie bank centralny zakupił 21 ton złota, co zwiększyło jego rezerwy do 448,2 tony. Wartość złota na koniec tego miesiąca wyniosła 156,5 miliarda złotych.
Udział złota w całkowitych oficjalnych aktywach rezerwowych NBP na koniec listopada ubiegłego roku przekroczył 17,6 procent.
Źródło: PAP
