Global e-Mobility Forum w Warszawie. Morawiecki: Rozwój elektromobilności jest jednym z naszych priorytetów [WIDEO, GALERIA]

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Liczę że Global e-Mobility Forum pozwoli na wypracowanie nowych rozwiązań i idei będących odpowiedzią na wyzwania mobilności jutra– powiedział Morawiecki.
- Liczę że Global e-Mobility Forum pozwoli na wypracowanie nowych rozwiązań i idei będących odpowiedzią na wyzwania mobilności jutra– powiedział Morawiecki. Maciej Badowski
W czwartek na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie wystartowało Global e-Mobility Forum. Największa międzynarodowa konferencja poświęcona elektromobilności. - Forum pokazuje, że Polska elektromobilność osiągnęła ten etap gdzie możemy pokazywać nasze dokonania i dzielić się nimi- mówi AIP przedstawiciel Ministerstwa klimatu.

Warszawa stała się światową stolicą elektromobilności. Global e-Mobility Forum zgromadziło polskich i zagranicznych przedstawicieli administracji centralnej, samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i ekspertów. Konferencja została zapowiedziana w trakcie ubiegłorocznego Szczytu Klimatycznego w Katowicach COP24. Forum zainaugurował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Organizatorem Forum jest polska Prezydencja 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu oraz Ministerstwo Klimatu, we współpracy z PSPA

- Globalne Forum Elektromobilności to wydarzenie które powstało na kanwie COP24 w Katowicach. To wtedy zapowiedziano, że w ramach polskiej prezydencji odbędzie się wydarzenie, które zgromadzi administrację centralną wielu rożnych państw, administrację lokalną oraz przedstawicieli biznesu zorientowanych wokół tematu elektromobilności- mówi AIP Maciej Mazur, Polskie Stowarzyszenie paliw Alterrnatywnych.

- Rozwój elektromobilności jest jednym z naszych priorytetów. Wdrożyliśmy liczne instrumenty prawne i finansowe, mające przyspieszyć transformację w kierunku zeroemisyjnego transportu. Liczę że Global e-Mobility Forum pozwoli na wypracowanie nowych rozwiązań i idei będących odpowiedzią na wyzwania mobilności jutra – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- W Polsce chcemy żyć w czystych, zdrowych miastach, a elektromobilność jest skutecznym narzędziem do poprawy jakości naszego życia. Cieszę się, że nasi partnerzy z całego świata przyjechali do Warszawy, by wspólnie dyskutować, jak wspierać i budować system ekologicznego transportu – mówił Minister Klimatu, Prezydent COP24 Michał Kurtyka.

- Globalne Forum pokazuje, że Polska elektromobilność osiągnęła ten etap gdzie możemy pokazywać nasze dokonania i dzielić się nimi. Przykładowo naszymi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem regulacji, ram prawnych czy wprowadzaniem dopłat- tłumaczy w rozmowie z AIP Alicja Pawłowska, ekspert ds. elektromobilności, Ministerstwo Klimatu. - Przed nami stoi wiele wyzwań, nie tylko przed polską ale przed wszystkimi krajami które wdrażają elektromobilność a wyzwania to szanse w przebraniu. Tak naprawdę szukamy szans i tych miejsc gdzie Europa może być liderem, gdzie Polska może być liderem. Szukamy Swoich pomysłów- dodaje.

Część Global e-Mobility Forum poświęcono zaprezentowaniu i omówieniu praktyk i inicjatyw, które wspierają rozwój elektromobilności na poszczególnych rynkach na świecie. W tym celu zorganizowano posiedzenia sześciu międzynarodowych grup roboczych, które odbędą się w formacie okrągłych stołów.

Global e-Mobility Forum obejmuje również strefę expo, na której zaprezentowano kilkadziesiąt samochodów elektrycznych, stacji ładowania i innych rozwiązań związanych z sektorem elektromobilności.

Przed nami stoi wiele wyzwań, nie tylko przed polską ale przed wszystkimi krajami które wdrażają elektromobilność a wyzwania to szanse w przebraniu. Tak naprawdę szukamy szans i tych miejsc gdzie Europa może być liderem, gdzie Polska może być liderem. Szukamy swoich pomysłów. Elektromobilnośc jest globalnym trendem, to nie jest kwestia jednego roku i decyzji o zmianie. Dlatego szukamy ciekawych pomysłów, innowacji oraz najlepszych praktyk. To jest ten moment- zwraca uwagę Pawłowska.

- Elektromobilność w Polsce rozwija się różnie, w zależności od sektora. Jesteśmy liderem w obszarze komunikacji zbiorowej- mówi Mazur. - Z drugiej strony to, co nie może budzić naszego optymizmu to liczba samochodów elektrycznych na naszych drogach. 18 mln pojazdów konwencjonalnych i zaledwie kilka tysięcy pojazdów elektrycznych. Dysproporcja jest potężna- mówi.

Ekspert tłumaczy, że należy nie tylko deklarować ale te plany implementować. - Powinniśmy odchodzić od tworzenia pewnych planów a przejść do realnych działań. Dzisiaj chcemy tym wydarzeniem pokazać, że w Polsce chcemy działać. Chcemy utworzyć system który będzie realnie wspierał elektromobilność- podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu