Google inwestuje miliony w Polskę. Sztuczna inteligencja ma podnieść PKB

Piotr Szymański
Opracowanie:
Premier RP Donald Tusk oraz dyrektor generalny Alphabet i Google Sundar Pichai podczas spotkania Google for Startups w Warszawi
Premier RP Donald Tusk oraz dyrektor generalny Alphabet i Google Sundar Pichai podczas spotkania Google for Startups w Warszawi PAP/Paweł Supernak
Podczas czwartkowego spotkania w Warszawie, szef Alphabet i Google, Sundar Pichai, oraz premier Donald Tusk ogłosili podpisanie memorandum dotyczącego zastosowania sztucznej inteligencji w kluczowych sektorach, takich jak energetyka i cyberbezpieczeństwo. Współpraca ta ma na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także znaczący wzrost polskiego PKB.

Spis treści

Nowe możliwości dla Polski

Podpisanie memorandum to ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy między Polską a jednym z największych gigantów technologicznych na świecie. Sundar Pichai podkreślił znaczenie tego porozumienia, wskazując na potencjalne korzyści dla polskiej gospodarki.

- Podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa i innych - oświadczył Sundar Pichai, szef Alphabet i Google.

Współpraca z Google ma na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także zwiększenie konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki nowym technologiom, Polska może stać się liderem w dziedzinie innowacji w Europie.

Wzrost PKB i nowe szanse dla polskiej gospodarki

Jednym z głównych celów współpracy jest wzrost polskiego PKB. Pichai wyraził przekonanie, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, Polska może osiągnąć znaczący wzrost gospodarczy.

- Zakładamy że w ten sposób przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc. - oświadczył.

Wzrost PKB o 8% to ambitny cel, który wymaga zaangażowania zarówno ze strony rządu, jak i sektora prywatnego. Dzięki inwestycjom w nowe technologie, Polska ma szansę stać się jednym z liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie.

Polska jako hub inżynieryjny Google

Polska od lat jest ważnym punktem na mapie technologicznej Google. Sundar Pichai podkreślił, że Polska jest obecnie największym hubem inżynieryjnym firmy w regionie, był budowany przez ponad 20 lat i ma ponad 2 tys. pracowników.

To imponujące osiągnięcie pokazuje, jak ważna jest Polska dla Google. Dzięki temu polscy inżynierowie mają możliwość pracy nad najnowszymi technologiami i projektami, które kształtują przyszłość branży technologicznej.

Inwestycje w umiejętności cyfrowe

Google planuje również znaczące inwestycje w rozwój umiejętności cyfrowych w Polsce. Firma przeznaczy na ten cel 5 milionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Inwestycje te mają na celu przygotowanie polskich pracowników do pracy w coraz bardziej cyfrowym świecie. Dzięki szkoleniom, Polacy będą mogli zdobywać nowe umiejętności, które są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Polska na mapie europejskiej innowacji

Podczas spotkania, Sundar Pichai wyraził swoje uznanie dla polskich talentów i ambicji, które mogą przyczynić się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

- Ambicje oraz talenty dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji - stwierdził szef Alphabet i Google.

Dzięki współpracy z Google, Polska ma szansę stać się jednym z liderów innowacji w Europie. Nowe technologie i inwestycje w umiejętności cyfrowe mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Google może być częścią projektu deregulacji

Premier Donald Tusk, podczas wspólnego oświadczenia z szefem Alphabet i Google, Sundarem Pichaiem, podkreślił, że "Google może odegrać istotną rolę w procesie deregulacji gospodarki i administracji zarówno w Polsce, jak i w Europie".

- Rozmawialiśmy o deregulacji, o konkurencyjności. Google może być także częścią tego wielkiego, ambitnego projektu, jakim jest deregulacja gospodarki i administracji europejskiej i także polskiej - powiedział premier.

Tusk zaznaczył, że podpisane memorandum dotyczy m.in. wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorach takich jak energetyka i cyberbezpieczeństwo. Porozumienie zawarto pomiędzy Google a Polskim Funduszem Rozwoju.

Według premiera dokument ten wyznacza ramy, które otwierają drogę do większego zaangażowania Google w Polsce, również w obszarze inwestycji. Podkreślił także, że z punktu widzenia państwa współpraca ta ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu