Goście tłumnie odwiedzają Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Polskie instalacje robią wrażenie!

Justyna Madan
Justyna Madan
Polska jest jednym z 200 krajów i organizacji, która bierze udział w tym wydarzeniu
Polska jest jednym z 200 krajów i organizacji, która bierze udział w tym wydarzeniu expo.gov.pl
Udostępnij:
Od 1 października 2021 do 31 marca 2022 trwa Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju, przesunięta o rok z powodu pandemii. Oczekuje się, że w ciągu 182 dni Expo odwiedzi 18 milionów gości, którzy odbędą 25 milionów wizyt. Pawilon Polski promuje rodzimą gospodarkę i biznes ale również prezentuje potencjał turystyczny, kulturę oraz sztukę wszystkich regionów naszego kraju i wygląda to imponująco. Przez pierwsze trzy miesiące trwania Expo 2020 Pawilon Polski odwiedziło ponad 500 tys. gości z całego świata.

Expo 2020 to najważniejsze wydarzenie gospodarcze na świecie, którego skala jest porównywalna z igrzyskami olimpijskimi, piłkarskimi mistrzostwami świata czy największymi festiwalami kulturalnymi. Po raz pierwszy w historii Wystawa Światowa jest organizowana przez kraj arabski.

Celem udziału w Expo, które zostało otwarte rok później, niż pierwotnie planowano, jest promocja rodzimej gospodarki i biznesu. To jednak nie wszystko, ponieważ jest to również okazja aby prezentować potencjał turystyczny, kulturę i sztukę. Przez 6 miesięcy wydarzenia Polska planuje organizację około tysiąca wydarzeń, wiele z nich już się odbyło. Za koordynację udziału Polski w wydarzeniu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Wystawy Światowe zawsze były miejscem spotkań różnych kultur z całego świata, w tym kultury biznesowej. Były i nadal są doskonałym miejscem do prezentacji osiągnięć gospodarczych i naukowych, a także rozwiązywania problemów globalnych. Tym razem, w związku z pandemią COVID-19, zarówno Polska, jak i cały świat stają teraz przed zupełnie nowymi wyzwaniami – mówi Jan Pawelec, dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Czego można oczekiwać odwiedzając Pawilon Polski?

 • Unikalna architektura i drewniane wzornictwo – Pawilon Polski to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo z rzeźbą kinetyczną, nawiązuje do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego.
 • Nowa wystawa co tydzień - przestrzeń dla wystaw czasowych dedykowana jest wystawom przygotowanym przez polskie regiony i instytucje. Ekspozycje zmieniają się co tydzień, pokazując różnorodność środowiska przyrodniczego Polski, kultury, atrakcji turystycznych i nauki.
 • Strefa dla dzieci - oprócz zaplanowanych warsztatów dla dzieci, najmłodsi goście mogą spędzić czas w strefie dziecięcej i zabaw edukacyjnych na świeżym powietrzu.
 • Muzyka na żywo – występy pianistów, DJ-ów i śpiewaków w strefie plenerowej niemal codziennie.
 • Gospodarze – w codzienne prowadzenie Pawilonu zaangażowani są studenci z pięciu polskich uczelni, którzy są nie tylko gospodarzami ale i przewodnikami.
 • Polski Stół – to interaktywna, multimedialna instalacja artystyczna, która jest przyjaznym miejscem spotkań międzykulturowych. Jest najbardziej spektakularnym elementem wystawy. To artystyczna instalacja multimedialna złożona ze 120 modułów wykonanych z charakterystycznych dla Polski materiałów, takich jak drewno, szkło, srebro i miedź, stal i ceramika stworzonych przez najlepszych artystów, architektów i inżynierów.

Polska na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju

„Łączenie umysłów, tworzenie przyszłości” to temat przewodni trwającego już od października wydarzenia. Organizatorzy stawiają w szczególności na współpracę, jako remedium na globalny kryzys pandemiczny.

Już na otwarciu Expo oczekiwano, że Wystawę odwiedzi 18 milionów osób, które odbędą 25 milionów wizyt. Są to delegacje państwowe najwyższych urzędników, przedstawiciele biznesu ale również turyści i miejscowa ludność. Polska jest jednym z 200 krajów i organizacji, która bierze udział w tym wydarzeniu. Przez pierwsze trzy miesiące trwania Expo 2020 Pawilon Polski odwiedziło ponad 500 tys. gości z całego świata.

To bardzo dobry wynik. Goście, którzy nas odwiedzają, podkreślają, że dowiedzieli się zupełnie nowych rzeczy o Polsce, widzą naszą kreatywność, przedsiębiorczość, gościnność – skomentował Adrian Malinowski, Komisarz Generalny sekcji polskiej EXPO 2020 Dubai.

Polska prezentuje się w pawilonie o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, który ma drewnianą fasadę i bardzo dużą rzeźbę kinetyczną, przedstawiającą stado ptaków. Został on zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA i szwajcarską pracownię Bellprat Partner. Jest ukłonem w stronę naturalnych krajobrazów kraju, stanowiących istotną część polskiej tożsamości.

Polska będzie przedstawiać kreatywność jako swoją cechę narodową, która daje jej sukces gospodarczy, naukowy, kulturalny i społeczny. Narracja w Pawilonie Polskim podzielona jest na pięć części, które łączy wspólny motyw: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą – informuje PAIH.

Kompletna opowieść o Polsce składa się z pięciu części, odpowiadających pięciu strefom Pawilonu Polski: „Zainspirowany naturą”, „Dom kreatywności”, „Duch pomysłowości”, „Kraina obfitości”, „Krajobrazy kreatywności” . W każdym z nich odnajdziemy motyw mobilności, zaproponowany przez organizatora Wystawy – w odniesieniu do ludzi, idei, kultury czy technologii.

Najważniejsze punkty naszej prezentacji na Expo 2020 w Dubaju to:

 • Dzień Polski (7.11.2021),
 • Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021) - wzięło w nim udział 650 uczestników oraz 150 gości online. Podpisano trzy umowy dwustronne, które zaktywizują kontakty i relacje biznesowe między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
 • Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022),
 • Polish Games Show (24.02 – 2.03. 2022)

W Pawilonie Polskim odbywają się liczne występy aktorów, muzyków ludowych i akrobatów, różnorodne warsztaty dla dzieci oraz pokazy mody. W programie wydarzeń kulturalno-oświatowych znajdują się codzienne koncerty muzyki Chopina, warsztaty programowania, zajęcia z tańca ludowego i malarstwa ceramicznego.

Umocnimy naszą pozycję i będziemy promować Polskę jako atrakcyjną i bezpieczną destynację dla inwestorów. Wystawa ta daje szansę na zdobycie zupełnie nowych inwestycji dla naszego kraju. W tym roku liczba i wartość takich inwestycji pobije wszelkie rekordy. W ciągu sześciu miesięcy pokażemy również przede wszystkim potencjał eksportowy naszych przedsiębiorców i firm. Stworzyliśmy kompleksowy program gospodarczy, na który składa się kilka inicjatyw skierowanych do blisko 2500 firm – powiedział Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Korzyści z udziału w Expo 2020 w Dubaju

 • wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej oraz wzrost zainteresowania polskimi produktami i polską gospodarką,
 • promocja potencjału gospodarczego, turystycznego i kulturalnego poszczególnych regionów oraz wzrost zainteresowania ich ofertą,
 • promocja gospodarcza polskich firm oraz wzrost transakcji biznesowych,
 • przygotowanie katalogu on-line z wizytówkami polskich firm oraz sklepu on-line,
 • realizacja programu partnerstwa komercyjnego dla firm prywatnych oraz promocję firm w Pawilonie Polski.

W minionym tygodniu Pawilon Polski należał do województwa lubuskiego. To nie tylko nowa wystawa czasowa, ale również warsztaty edukacyjne dla dzieci, pokazy mody, recitale chopinowskie w wykonaniu pianisty Andrzeja Wiercińskiego, który oczarował publiczność swoją wirtuozerią. Pawilon odwiedzili też piłkarze Legii Warszawa, którzy byli zapowiedzią trwającego właśnie tygodnia Health & Wellness Expo.

Pawilon Polski stał się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych i biznesowych – odbyło się w nim m.in.:

 • dziewięć wystaw czasowych polskich instytucji i regionów, którym towarzyszyły warsztaty tematyczne, dyskusje i prezentacje,
 • sześć seminariów biznesowych, w których wzięło udział ponad 300 uczestników; seminaria obejmowały tematy takie jak zielone technologie, nowoczesne technologie w branży kosmicznej, inteligentne rozwiązania dla miast oraz technologie edukacyjne,
 • 540 recitali chopinowskich,
 • 180 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Co czeka w Pawilonie Polski w najbliższych tygodniach?

W kalendarzu przewidziano m.in. Wystawę Województwa Śląskiego, Koncert Zespołu "Śląsk", pokazy kulinarne, przedstawienia teatralne dla dzieci, pokazy mody. Bieżący kalendarz wydarzeń na każdy dzień znajduje się na stronie internetowej expo.gov.pl.

27.01-02.02.2022 - Wystawa czasowa województwa śląskiego: Silesia. Land of opportunity.
02.02.2022 - Polski Dzień Sportu na Expo.
03.02.2022 - Seminarium biznesowe: The future of health. How technology is revolutionizing the healthcare industry.
03.02-09.02.2022 - Wystawa czasowa województwa kujawsko-pomorskiego: Kujawsko-Pomorskie Region: Serenity – Impulse – Power.
10.02-16.02.2022 - Wystawa czasowa województwa lubelskiego: Lubelskie. Be(e) nature.
17.02-23.02.2022 - Wystawa czasowa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
24.02-02.03.2022 - Wystawa czasowa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu / Polish Game Show.
25.02.2022 - Debata poświęcona tematyce ICT.
03.03-07.03.2022 - Wystawa czasowa Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT).
08.03.2022 - Polski Dzień Kobiet na Expo.
08.03-09.03.2022 - Wystawa czasowa województwa pomorskiego.
10.03-14.03.2022 - Wystawa czasowa województwa podkarpackiego: Podkarpackie. Creative by nature.
18.03-31.03.2022 - Wystawa czasowa Instytutu Adama Mickiewicza: Wczasy. Landscapes of leisure.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie